26.08.2013 ALERT

26 sierpnia 2013, 09:36 Alert

ENERGETYKA

Sonda DGP: maleje liczba przeciwników poszukiwania gazu łupkowego

(CIRE)

Na przełomie lipca i sierpnia br. „Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził sondę wśród internautów odwiedzających portal www.dziennik.pl, z której wynika, że 69 proc. respondentów uważa, iż poszukiwanie gazu łupkowego zgodnie z wymogami obowiązującego w Polsce prawa jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Zdania na ten temat nie miało 8 proc. ankietowanych, a 20 proc. uważa, iż wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu stanowią lub mogą stanowić potencjalne zagrożenie. 68 proc. osób biorących udział w sondzie DGP jest zdania, że w związku z prowadzeniem prac poszukiwawczo-wydobywczych, administracja państwowa lub inwestorzy powinni zapewnić dodatkowe korzyści społeczności zamieszkującej tereny, na których są one prowadzone.

Pogrzeb Nabucco-West

(OILPRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

23 sierpnia miało miejsce nadzwyczajne spotkanie udziałowców Konsorcjum Nabucco zarządzającego projektem Nabucco-West. Przegrał on w rywalizacji o prawo do realizacji dostaw gazu z Azerbejdżanu do Europy według koncepcji Korytarza Południowego. Udziałowcy z rumuńskiego Transgazu zdecydowali o alokacji budżetu w wysokości 26,7 mln dolarów, co wiąże się z ostatecznym zakończeniem działalności konsorcjum.  Nabucco-West przegrało z tańszym, mniej kontrowersyjnym politycznie Gazociągiem Transadriatyckim (TAP).

Gazprom kończy przetarg na projekt Sztokman LNG

(PLATTS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom wycofał zaproszenie do składania ofert dokumentacji dla arktycznego projektu Sztokman LNG. To skutek decyzji udziałowców z 2012 roku. Rosyjski Gazprom i francuski Total zdecydowały, że odroczą realizację projektu na bliżej nieokreśloną przyszłość ze względu na jego nieopłacalność w nowych warunkach na rynku gazu po łupkowej rewolucji w Ameryce Północnej.

Jeszcze więcej gazu na Morzu Śródziemnym

(JERUSALEM POST/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jerusalem Post informuje, że złoża Tamar Południowo-zachodni pod dnem Morza Śródziemnego mogą zawierać nawet 19 mld m3 gazu ziemnego. To złoża znajdujące się niedaleko jeszcze zasobniejszych pól gazowych Tamar i Lewiatan.

TEPCO wypompuje wodę z magazynów Fukushimy

(GŁOS ROSJI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma TEPCO zdecydowała, że wypompuje wodę z części magazynów uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie, by zapobiec dalszym wyciekom do oceanu. W zeszły wtorek miał miejsce największy wyciek radioaktywnej wody od czasu katastrofy atomowej w obiekcie.

INFRASTRUKTURA

Polska kolej bez kas biletowych

(www.nakolei.pl/kolejoweabsurdy.pl)

Na co najmniej 130 stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi PKP Intercity, nie ma kas, w których można kupić bilety na połączenia tego przewoźnika. O samorządowych przewoźnikach lepiej nie wspominać – w ich przypadku dworców bez kas jest ponad tysiąc. Tak złej sytuacji nie było nigdy. Kolej, zamykając kolejne kasy, zamyka się przed pasażerami. Kto jeszcze nabierze się na to, że PKP zmienia się… dla nas?

Niezapewnienie pasażerom odpowiedniej higieny – prezes UTK wszczyna postępowanie wobec Kolei Wielkopolskich

(www.utk.gov.pl)

Prezes UTK wszczął postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi.

Wszczęcie spowodowane jest praktyką przewoźnika, który w okresie zimowym zamykał toalety w pojazdach kolejowych SA 132 i SA 134.

Koniec remontu drogi startowej na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Na Lotnisku Chopina zakończył się remont dłuższej drogi startowej DS3 (15/33). Ruch samolotów wrócił do normy. Remont rozpoczął się 22 kwietnia i zgodnie z kontraktem miał trwać do 2 września. Pomimo niesprzyjającej pogody, m.in. intensywnych opadów deszczu na przełomie maja i czerwca, roboty posuwały się jednak bardzo szybko i udało się je zakończyć przed terminem.

Nowe idee biznesowe Etihad

(www.prtl.pl)

W artykule opublikowanym 13.08.2013 zatytułowanym Etihad inwestorem strategicznym dla PLL Lot skoncentrowaliśmy się na próbie oceny skutków, jakie dla LOT-u miałoby pozyskanie tego inwestora strategicznego. Warto jednak spojrzeć bardziej ogólnie na niektóre koncepcje biznesowe tej linii, które jej prezes James Hogan określa, jako rewolucyjne. Stara się ona uzyskać status przewoźnika globalnego tworząc poprzez mniejszościowe udziały własnościowe „swoją rodzinę linii lotniczych”.

Rzeszów: Amsterdam i Gdańsk – bezpośrednie połączenia w sezonie zimowym

(www.prtl.pl)

Od początku sezonu zimowego 2013/14, dzięki zmianom jakie zajdą w siatce połączeń linii lotniczej Eurolot, przed pasażerami z Podkarpacia otwierają się dwie nowe możliwości podróżowania bezpośrednio z rzeszowskiego lotniska. Pierwszą z nich jest przelot z Rzeszowa do Amsterdamu, który będzie możliwy w każdą niedzielę, począwszy od 27 października br.

Airberlin: 10.000 dodatkowych biletów na przedłużenie lata

(www.prtl.pl/airberlin)

Między 15 a 20 sierpnia, airberlin oferuje swoim pasażerom 10.000 dodatkowych biletów na powrotne loty do Berlina w cenie 379 zł, na okres podróży od 1 października 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Kto pragnie przedłużyć sobie lato, może również zarezerwować loty z Gdańska, Krakowa i Warszawy przez Berlin do takich destynacji jak Palma de Mallorca, Alicante, Ibiza czy Miami i Floryda w Stanach Zjednoczonych.

Airberlin: ponad 3,4 mln pasażerów w lipcu 2013

(www.prtl.pl/airberlin)

W lipcu br. niemieckie linie airberlin przewiozły ponad 3,4 mln pasażerów, odnotowując wysokie wykorzystanie oferowania na poziomie 86,62%. W ramach przeprowadzanego planu optymalizacji lotów, oferowanie airberlin w ASK zostało zmniejszone o 3,8% do 6,005 mld. (2012: 6.242 mld). Przewozy mierzone wskaźnikiem RPK spadły o 4,7% do 5.202 mld (2012: 5.459 mld).

Znowu kłopoty 787 LOTu – w Chicago

(www.aeronews.pl)

Kłopotów z Boeingiem 787 Polskich Linii Lotniczych LOT ciąg dalszy. Tym razem samolot nie wyleciał w rejs powrotny z Chicago do Warszawy. Po przylocie z Warszawy załoga wygenerowała raport, na podstawie którego podjęto decyzje o konieczności przeprowadzenia dodatkowego przeglądu; w Boeingu pojawiły się problemy z „przewodem kontroli poziomu wody”.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak