27.08.2013 ALERT

27 sierpnia 2013, 09:55 Alert

ENERGETYKA

IAR: we wrześniu nowy termin zakończenia budowy gazoportu w Świnoujściu

(CIRE)

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, na początku września minister skarbu Włodzimierz Karpiński przedstawi nowy harmonogram prac przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu.  Według IAR audyt realizacji inwestycji przygotowywany przez jedną z firm doradczych jest już na biurku Włodzimierza Karpińskiego. Tylko on może zatwierdzić zmianę harmonogramu prac przy budowie gazoportu. Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika natomiast, że budowa terminalu w Świnoujściu może zakończyć się nawet w maju 2015 r. Gazeta przypomina, że Polskie LNG deklarowało niedawno, że terminal będzie gotowy do końca przyszłego roku, podczas gdy pierwotny harmonogram zakładał jego uruchomienie 30 czerwca 2014 r.

Mołdawia otwiera budowę intekonektora z Rumunią

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

W dzień niepodległości Mołdawii miało miejsce uroczyste otwarcie budowy połaczenia gazowego między Mołdawią a Rumunią. Komisarz ds. energii UE Gunther Oettinger ocenia, że jest to historyczny dzień dla tego kraju stowarzyszonego od 2010 roku w ramach Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Mołdawia chce uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Prezydent Władimir Putin ocenił, że wybór jest prosty – tani gaz albo dalsza integracja Mołdawi z Unią Europejską.

Greenpeace nie boi się Rosnieftu i Exxon Mobil

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przedstawiciele Greenpeace ocenili, że liczą się z ryzykiem związanym z bezprawnym wkroczeniem na wody terytorialne Rosji w celu zablokowania prac firm na polu naftowym na Morzu Karskim w pobliżu Półwyspu Jamalskiego. Ich statek płynie już w tamte rejony. Aktywiści organizacji planują pokojowy protest przeciwko odwiertom w Arktyce, które ich zdaniem zagrażają tamtejszemu ekosystemowi.

Kijów  i Tokio wystrzelą satelitę do monitoringu Czarnobyla i Fukushimy

Minister spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishida poinformował, że Ukraina i Japonia wystrzelą w przestrzeń kosmiczną satelitę, którego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji w miejscach dwóch wielkich katastrof atomowych – w uszkodzonych elektrowniach w Czarnobylu i Fukushimie. Minister odwiedził obiekt czarnobylski w poniedziałek.

Południowy Sudan przyjmuje ustawę naftową

(UPSTREAM ONLINE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Parlament Południowego Sudanu przyjął ustawę naftową. Czeka ona na zatwierdzenie przez prezydenta Salva Kiira. Dokument reguluje sposób w jaki państwo może pożytkować zyski z wydobycia ropy naftowej. Ustawa ma kierować około 10 procent zysków na fundusz pokoleń, część trafi także do rąk społeczności z okolic wydobycia. Ma zachęcić inwestorów do poszukiwań na terenie kraju i zwiększyć przejrzystość. Południowy Sudan liczy na zaangażowanie francuskiego Totalu i amerykańskiego Exxon Mobil. Kraj ogłosił niepodległość w 2011 roku po zakończeniu długoletniej wojny domowej w Sudanie.

INFRASTRUKTURA

Polska kolej bez kas biletowych

(www.nakolei.pl/kolejoweabsurdy.pl)

Na co najmniej 130 stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi PKP Intercity, nie ma kas, w których można kupić bilety na połączenia tego przewoźnika. O samorządowych przewoźnikach lepiej nie wspominać – w ich przypadku dworców bez kas jest ponad tysiąc. Tak złej sytuacji nie było nigdy. Kolej, zamykając kolejne kasy, zamyka się przed pasażerami. Kto jeszcze nabierze się na to, że PKP zmienia się… dla nas?

Niezapewnienie pasażerom odpowiedniej higieny – prezes UTK wszczyna postępowanie wobec Kolei Wielkopolskich

(www.utk.gov.pl)

Prezes UTK wszczął postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi.

Wszczęcie spowodowane jest praktyką przewoźnika, który w okresie zimowym zamykał toalety w pojazdach kolejowych SA 132 i SA 134.

Koniec remontu drogi startowej na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Na Lotnisku Chopina zakończył się remont dłuższej drogi startowej DS3 (15/33). Ruch samolotów wrócił do normy. Remont rozpoczął się 22 kwietnia i zgodnie z kontraktem miał trwać do 2 września. Pomimo niesprzyjającej pogody, m.in. intensywnych opadów deszczu na przełomie maja i czerwca, roboty posuwały się jednak bardzo szybko i udało się je zakończyć przed terminem.

Nowe idee biznesowe Etihad

(www.prtl.pl)

W artykule opublikowanym 13.08.2013 zatytułowanym Etihad inwestorem strategicznym dla PLL Lot skoncentrowaliśmy się na próbie oceny skutków, jakie dla LOT-u miałoby pozyskanie tego inwestora strategicznego. Warto jednak spojrzeć bardziej ogólnie na niektóre koncepcje biznesowe tej linii, które jej prezes James Hogan określa, jako rewolucyjne. Stara się ona uzyskać status przewoźnika globalnego tworząc poprzez mniejszościowe udziały własnościowe „swoją rodzinę linii lotniczych”.

Rzeszów: Amsterdam i Gdańsk – bezpośrednie połączenia w sezonie zimowym

(www.prtl.pl)

Od początku sezonu zimowego 2013/14, dzięki zmianom jakie zajdą w siatce połączeń linii lotniczej Eurolot, przed pasażerami z Podkarpacia otwierają się dwie nowe możliwości podróżowania bezpośrednio z rzeszowskiego lotniska. Pierwszą z nich jest przelot z Rzeszowa do Amsterdamu, który będzie możliwy w każdą niedzielę, począwszy od 27 października br.

Airberlin: 10.000 dodatkowych biletów na przedłużenie lata

(www.prtl.pl/airberlin)

Między 15 a 20 sierpnia, airberlin oferuje swoim pasażerom 10.000 dodatkowych biletów na powrotne loty do Berlina w cenie 379 zł, na okres podróży od 1 października 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Kto pragnie przedłużyć sobie lato, może również zarezerwować loty z Gdańska, Krakowa i Warszawy przez Berlin do takich destynacji jak Palma de Mallorca, Alicante, Ibiza czy Miami i Floryda w Stanach Zjednoczonych.

Airberlin: ponad 3,4 mln pasażerów w lipcu 2013

(www.prtl.pl/airberlin)

W lipcu br. niemieckie linie airberlin przewiozły ponad 3,4 mln pasażerów, odnotowując wysokie wykorzystanie oferowania na poziomie 86,62%. W ramach przeprowadzanego planu optymalizacji lotów, oferowanie airberlin w ASK zostało zmniejszone o 3,8% do 6,005 mld. (2012: 6.242 mld). Przewozy mierzone wskaźnikiem RPK spadły o 4,7% do 5.202 mld (2012: 5.459 mld).

Znowu kłopoty 787 LOTu – w Chicago

(www.aeronews.pl)

Kłopotów z Boeingiem 787 Polskich Linii Lotniczych LOT ciąg dalszy. Tym razem samolot nie wyleciał w rejs powrotny z Chicago do Warszawy. Po przylocie z Warszawy załoga wygenerowała raport, na podstawie którego podjęto decyzje o konieczności przeprowadzenia dodatkowego przeglądu; w Boeingu pojawiły się problemy z „przewodem kontroli poziomu wody”.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak