28.08.2013 ALERT

28 sierpnia 2013, 10:18 Alert

ENERGETYKA

Jest gaz w odwiercie łupkowym na Pomorzu

(Gazłupkowy.pl)

Łebień LE-2H był od kilkunastu miesięcy uznawany za perłę w koronie koncesji posiadanych Lane Energy Poland. Z informacji do których dotarła Rzeczpospolita wynika, że od ponad miesiąca z Łebienia wydobywa się gaz. Wynika z nich, że od ponad miesiąca z odwiertu Łebień LE-2H wydobywa się gaz w ilości ok. 
8 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Zdaniem Piotra Woźniaka to ogromy sukces, nawet pomimo tego, że ilość gazu z tego odwiertu jest mniejsza niż w Stanach Zjednoczonych. Tam bowiem średnia dzienna produkcja gazu wynosi ok. 14 tys. metrów sześciennych.

Akcyza na CNG: Działania Portalu cng.auto.pl w Sejmie i na szczeblu lokalnym

(CNG.auto.pl)

Nie ustają wysiłki Portalu cng.auto.pl na rzecz utrzymania zerowej stawki podatku akcyzowego. W tym celu, w ciągu ostatnich dni podjęliśmy szereg rozmów z posłami oraz przedstawicielami władz lokalnych. Ustawa wprowadzająca akcyzę na gaz ziemny została już przesłana do Sejmu. W dniu 28 sierpnia o godzinie 17:15 będzie miało miejsce pierwsze czytanie ustawy, natomiast w czwartek będzie ona omawiana przez Komisję Finansów Publicznych. Przedstawiciele Portalu cng.auto.pl zabiorą wówczas głos w tej sprawie i będą apelowali o utrzymanie zwolnienia CNG z akcyzy.

Trójpak energetyczny nieoczekiwanie w rękach Jarosława Gowina?

(CIRE)

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że wewnętrzne problemy z jakimi boryka się w ostatnim czasie PO mogą mieć bezpośredni wpływ na uchwalenie trójpaku energetycznego. DGP zwraca uwagę, że jeżeli Jarosław Gowin i Jacek Żalek pójdą w ślady Johna Godsona, koalicja PO-PSL będzie miała zaledwie jeden głos ponad wymaganą parlamentarną większość, co bezpośrednio zagraża już uchwaleniu m.in. trójpaku energetycznego.

KE coraz bliżej decyzji w sprawie Gazpromu  

(CIRE)

Komisja Europejska może jeszcze w tym roku wszcząć procedurę o naruszenie unijnego prawa przez Gazprom – donosi „Rzeczpospolita” powołując się na agencję Bloomberg. „Rz” przypomina, że śledztwo w sprawie nadużywania przez Gazprom dominującej pozycji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej KE rozpoczęła w ubiegłym roku. Wówczas to unijni urzędnicy przeprowadzili między innymi kontrole w spółkach powiązanych i współpracujących z Gazpromem w 10 krajach. Wśród firm skontrolowanych przez KE były miedzy innymi Gaz System i PGNiG.

Elektrownia węglowa dla Kaliningradu?

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Źródło w firmie Inter RAO poinformowało agencję Interfax, że spółka jest gotowa zbudować elektrownię węglową w o mocy 800 MW na potrzeby Obwodu Kaliningradzkiego. Wcześniej Rosjanie zrezygnowali z budowy elektrowni atomowej na terenie tego obszaru. Obiekt mógł rywalizować w przyszłości z planowaną elektrownią atomową w Visaginas na Litwie lub polską siłownią, której budowę odłożył na nieokreśloną przyszłość premier Donald Tusk.

Opublikowano szczegółowe informacje na temat Gazociągu Transadriatyckiego

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazociąg Transadriatycki (TAP) który w przyszłości ma odpowiadać za transport surowca z azerskich złóż Szach Deniz II na rynek europejski osiągnie długość 543 kilometrów. Będzie się ciągnął z granicy turecko-greckiej, przez Grecję, Albanię, Morze Adriatyckie do Włoch. Inwestycja będzie warta 1,5 mld euro i stworzy bezpośrednio 2000 miejsc pracy a pośrednio nawet 10000 miejsc. Budowa ma ruszyć w 2015 roku.

INFRASTRUKTURA

Polska kolej bez kas biletowych

(www.nakolei.pl/kolejoweabsurdy.pl)

Na co najmniej 130 stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi PKP Intercity, nie ma kas, w których można kupić bilety na połączenia tego przewoźnika. O samorządowych przewoźnikach lepiej nie wspominać – w ich przypadku dworców bez kas jest ponad tysiąc. Tak złej sytuacji nie było nigdy. Kolej, zamykając kolejne kasy, zamyka się przed pasażerami. Kto jeszcze nabierze się na to, że PKP zmienia się… dla nas?

Niezapewnienie pasażerom odpowiedniej higieny – prezes UTK wszczyna postępowanie wobec Kolei Wielkopolskich

(www.utk.gov.pl)

Prezes UTK wszczął postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi.

Wszczęcie spowodowane jest praktyką przewoźnika, który w okresie zimowym zamykał toalety w pojazdach kolejowych SA 132 i SA 134.

Koniec remontu drogi startowej na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Na Lotnisku Chopina zakończył się remont dłuższej drogi startowej DS3 (15/33). Ruch samolotów wrócił do normy. Remont rozpoczął się 22 kwietnia i zgodnie z kontraktem miał trwać do 2 września. Pomimo niesprzyjającej pogody, m.in. intensywnych opadów deszczu na przełomie maja i czerwca, roboty posuwały się jednak bardzo szybko i udało się je zakończyć przed terminem.

Nowe idee biznesowe Etihad

(www.prtl.pl)

W artykule opublikowanym 13.08.2013 zatytułowanym Etihad inwestorem strategicznym dla PLL Lot skoncentrowaliśmy się na próbie oceny skutków, jakie dla LOT-u miałoby pozyskanie tego inwestora strategicznego. Warto jednak spojrzeć bardziej ogólnie na niektóre koncepcje biznesowe tej linii, które jej prezes James Hogan określa, jako rewolucyjne. Stara się ona uzyskać status przewoźnika globalnego tworząc poprzez mniejszościowe udziały własnościowe „swoją rodzinę linii lotniczych”.

Rzeszów: Amsterdam i Gdańsk – bezpośrednie połączenia w sezonie zimowym

(www.prtl.pl)

Od początku sezonu zimowego 2013/14, dzięki zmianom jakie zajdą w siatce połączeń linii lotniczej Eurolot, przed pasażerami z Podkarpacia otwierają się dwie nowe możliwości podróżowania bezpośrednio z rzeszowskiego lotniska. Pierwszą z nich jest przelot z Rzeszowa do Amsterdamu, który będzie możliwy w każdą niedzielę, począwszy od 27 października br.

Airberlin: 10.000 dodatkowych biletów na przedłużenie lata

(www.prtl.pl/airberlin)

Między 15 a 20 sierpnia, airberlin oferuje swoim pasażerom 10.000 dodatkowych biletów na powrotne loty do Berlina w cenie 379 zł, na okres podróży od 1 października 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Kto pragnie przedłużyć sobie lato, może również zarezerwować loty z Gdańska, Krakowa i Warszawy przez Berlin do takich destynacji jak Palma de Mallorca, Alicante, Ibiza czy Miami i Floryda w Stanach Zjednoczonych.

Airberlin: ponad 3,4 mln pasażerów w lipcu 2013

(www.prtl.pl/airberlin)

W lipcu br. niemieckie linie airberlin przewiozły ponad 3,4 mln pasażerów, odnotowując wysokie wykorzystanie oferowania na poziomie 86,62%. W ramach przeprowadzanego planu optymalizacji lotów, oferowanie airberlin w ASK zostało zmniejszone o 3,8% do 6,005 mld. (2012: 6.242 mld). Przewozy mierzone wskaźnikiem RPK spadły o 4,7% do 5.202 mld (2012: 5.459 mld).

Znowu kłopoty 787 LOTu – w Chicago

(www.aeronews.pl)

Kłopotów z Boeingiem 787 Polskich Linii Lotniczych LOT ciąg dalszy. Tym razem samolot nie wyleciał w rejs powrotny z Chicago do Warszawy. Po przylocie z Warszawy załoga wygenerowała raport, na podstawie którego podjęto decyzje o konieczności przeprowadzenia dodatkowego przeglądu; w Boeingu pojawiły się problemy z „przewodem kontroli poziomu wody”.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak