29.07.2013 ALERT

29 lipca 2013, 09:33 Alert

ENERGETYKA

Polski miks może się opierać tylko na węglu

(CIRE)

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, z analiz kancelarii premiera wynika, że polska energetyka nawet po 2050 r. będzie oparta w 60–80 proc. na węglu. Według prof. Władysława Mielczarskiego, na którego powołuje się gazeta, dokument może pomóc Polsce w przeforsowaniu pomocy publicznej dla planowanych bloków energetycznych na węgiel. Prof. Mielczarski zwraca uwagę, że finalna wersja raportu kancelarii premiera zbiegnie się w czasie z powstaniem opracowywanego przez Komisję Europejską przewodnika pomocy publicznej dla energetyki. Michał Wilczyński, były główny geolog zwraca natomiast w DGP uwagę, że co najmniej 40 mln ton węgla koniecznego do funkcjonowania nowych bloków w 2050 r. będzie musiało pochodzić z importu. Według Wilczyńskiego już w 2030 r. wydobycie polskiego węgla będzie mniejsze niż import, a w 2050 r. wydobycie nie przekroczy 28 mln ton – podaje DGP.

Ekolodzy na Ukrainie stanowczo przeciwko gazowi łupkowemu

(UKRINFORM/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Ukraina powinna aktywniej poszukiwać alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii, jednocześnie maksymalizując efektywność energetyczną – powiedziała przewodnicząca Ligi Ekologicznej Testina Tymoczko, podczas konferencji prasowej „Gaz łupkowy: Doświadczenie USA i perspektywy na Ukrainie”. Zdaniem Tymochko konieczne jest odpowiednie wykorzystanie eksploatowanych już złóż gazu na Ukrainie oraz systematyczny rozwój energetyki wiatrowej, słonecznej i bioenergii. Realizując te proste założenia – według pani przewodniczącej- Ukraina ma szansę zminimalizować obciążenie dla przyrody oraz zachować środowisko naturalne dla następnych pokoleń. Jako nieosiągalna natomiast została określona perspektywa wydobycia gazu łupkowego na Ukrainie.  Podstawą takiego założenia jest twierdzenie, że użycie technologi hydraulicznego kruszenia może być bardziej szkodliwe niż w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem pani przewodniczącej, Kijów powinien wykorzystać obecnie dostępne zasoby surowców oraz zainwestować w rozsądną politykę dla sektora OZE.

EBOiR znów finansuje wygaszanie Ignaliny

(15MIN)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił, że wznawia finansowanie budowy magazynu do przechowywania zużytego paliwa nuklearnego z wyłączonej czasowo elektrowni atomowej Ignalina. Jednocześnie władze instytucji podkreślają, że wykonawca – niemiecki Nukem – powinien przyspieszyć prace.

Belene wraca do gry

(NOVINITE)

Nowy rząd w Bułgarii na czele z premierem Plamenem Oreszarkim zapowiedział, że projekt elektrowni atomowej Belene może zostać ponownie uruchomiony. Poprzedni rząd zrezygnował z niego, oceniając, że jest ekonomicznie nieopłacalny. W szkicu programu Bułgarskiej Partii Socjalistycznej przedstawionego w parlamencie można znaleźć rozdział pt. „Ratunek dla bułgarskiej energetyki”. Jest w nim mowa o możliwości powrotu do Belene, po ustaleniu stabilnego finansowania i ponownych negocjacjach z Rosatomem.

Wielka Brytania wciąż polega na węglu

(PAP/JOANNA DOBOSZ)

Z danych brytyjskiego Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) wynika, że 39 procent brytyjskiej energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach zasilanych węglem. Spadł za to udział gazu – według statystyk, energetyka gazowa stanowiła w ubiegłym roku 28 procent (w zestawieniu z 2011 roku proporcje te były odwrotne). Z elektrowni atomowych pochodziło 19 procent wyprodukowanej w Wielkiej Brytanii energii, zaś ze źródeł odnawialnych ponad 11 procent (wzrost o jedną piątą w stosunku do 2011 roku). Wzrost udziału węgla w brytyjskim sektorze energetycznym spowodował także wzrost emisji co2 (o 4 procent). Popularność węgla w Wielkiej Brytanii jest efektem rosnących cen gazu na świecie oraz spadających cen gazu w USA (na skutek rosnącej eksploatacji złóż niekonwencjonalnych). Spadkom w krajowym wydobyciu surowców energetycznych towarzyszył wzrost ich importu, który sięgnął niemal 7 procent w stosunku do 2011 roku.

Izrael opracowuje strategię obrony surowców na Morzu Śródziemnych

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Izraelska flota pracuje nad planem zabezpieczenia bogatych w surowce wód Morza Śródziemnego. Tel Awiw planuje zakupić statki patrolowe, które będą chronić platformy wiertnicze znajdujące się od 50 do 200 km od wybrzeża Izraela. System obrony ma kosztować 700 mln dolarów. Jego utrzymanie będzie kosztowało 100 mln dolarów rocznie.

TEPCO uwolni radioaktywną wodę do oceanu

(OIL PRICE)

Japońska firma TEPCO odpowiedzialna za zabezpieczenie bloków elektrowni Fukushima po katastrofie z 2011 roku planuje zwolnić wodę chłodzącą uszkodzony obiekt do oceanu. Negocjuje także z Tokio możliwość uwolnienia jej do wód gruntowych. Co tydzień TEPCO wylewa na teren elektrowni ilość wody odpowiadającej pojemności olimpijskiego basenu. Japończycy planują obecnie obniżyć jej radioaktywność do akceptowalnego poziomu i wylać ją do oceanu.

INFRASTRUKTURA

PKP Cargo złożyło prospekt emisyjny w KNF

(www.pkp-cargo.pl)

25 lipca 2013 r. PKP Cargo złożyło prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w związku z potencjalnym debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych
w Warszawie. – Jednym z elementów strategii PKP SA jest oferta publiczna akcji PKP Cargo i notowanie ich na GPW w Warszawie. Jeśli ten proces zakończy się sukcesem, na warszawskiej giełdzie zadebiutuje pierwsza spółka z Grupy PKP.

Raport Europejskiego trybunału Obrachunkowego – komentarz ekspercki

(www.pzpb.com.pl)

Celem raportu było zbadanie czy środki wydawane na politykę spójności w zakresie infrastruktury wydano rozsądnie i celowo. Badanie miało dać odpowiedź na dwa pytania: 1) Czy przeanalizowane projekty drogowe osiągnęły założone cele?, 2) Czy projektami zarządzano w sposób zapewniający rozsądne wydatki? Kluczem do wyboru państw, w których przeprowadzono badania była ilość alokowanych środków. Polska jako największy beneficjent kończącej się perspektywy budżetowej otwiera więc listę badanych państw.

LOT: Mniejszy kapitał, lepszy wynik

(www.aeronews.pl)

Zgromadzenie akcjonariuszy PLL LOT SA obniżyło kapitał zakładowy spółki o 99 procent, z kwoty 443 mln 196 tys. 963 zł do kwoty 4 mln 476 tys. 737 zł. Wartość nominalna jednej akcji to już nie 100 a 1 zł. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość nominalna jest zgoła czymś odmiennym od wartości rynkowej czy bilansowej.

Kolejny etap realizacji Chopin Airport City

(www.lotnisko-chopina.pl)

Projekt miasteczka biznesowego przy Lotnisku Chopina w Warszawie wkracza w kolejną fazę realizacji. Porty Lotnicze wspólnie z firmą doradczą Arup rozpoczynają prace nad stworzeniem szczegółowego planu zagospodarowania terenu pod inwestycję. Proces realizacji zamówienia potrwa do III kwartału 2014 roku. Pierwsze wbicie łopaty nastąpi w 2015 roku.

Więcej krajówek LOTu – modyfikacja rozkładu

(www.aeronews.pl)

Do systemu rezerwacyjnego LOTu wprowadzono nowy, zmodyfikowany rozkład lotów krajowych. Oznacza to, że od 1 września br. polski przewoźnik będzie oferować m.in. częstsze połączenia pomiędzy Warszawą a wybranymi portami regionalnymi. Wprowadzona zmiana ma posłużyć lepszemu dostosowaniu połączeń do potrzeb pasażerów i rynku, a także zwiększeniu nalotu maszyn czyli intensywniejszego wykorzystania floty.

Kolejowe przyśpieszenie w Wielkopolsce

(www.plk-sa.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły rewitalizację jednej z najważniejszych linii kolejowych w Wielkopolsce. Pociągi regionalne z Poznania do Gniezna rozpędzą się na niej do 150 km/h. Podróż z Poznania do Gniezna skróci się o 20 minut. To efekt prac przeprowadzonych w 2012 i 2013 r. Wymieniono m.in. rozjazdy na stacji Pierzyska.

Estakada w kierunku Żoliborza znika znad Wisłostrady

(www.zmid.waw.pl)

W miniony weekend zamknięte zostały dwie estakady zjazdowe z Trasy Łazienkowskiej. Estakada w kierunku Wilanowa została już zburzona. Prace przy rozbiórce estakady w kierunku Żoliborza trwają i dotychczas objęły jej fragment między Wisłostradą a zjazdem z Trasy Łazienkowskiej. W nadchodzących dniach zaplanowano rozbiórkę pozostałej części łącznicy.

Budowa ronda w ul. Patriotów. Zmiana organizacji ruchu

(www.zmid.waw.pl)

Trwa budowa ronda w ulicy Patriotów w rejonie stacji PKP Warszawa Falenica. Wykonanie elementów odwodnienia nowej drogi i zatok autobusowych wymagają wprowadzenia w najbliższych dniach zmian w organizacji ruchu. W piątek 26 lipca po godz. 22.00 nastąpi zamknięcie dla ruchu odcinka ul. Patriotów od ul. Jagienki do ul. Młodej (do przejazdu kolejowego).

Bookcrossing w PKP Informatyce

(www.pkp-informatyka.pl)

PKP Informatyka, wspólnie ze spółkami Grupy PKP, bierze udział w wakacyjnym projekcie bookcrossingu. Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Nowy hangar na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Na Lotnisku Chopina powstał nowy hangar do obsługi technicznej samolotów. Mogą w nim być docelowo przeprowadzane przeglądy i remonty samolotów kodu C o rozpiętości skrzydeł do 36 m. Nowy hangar zlokalizowany jest obok istniejącego hangaru firmy Blue Jet w zachodniej części lotniska, w trójkącie pomiędzy drogami startowymi. Całkowita powierzchnia hangaru wynosi około 4000 m2 a kubatura to ponad 45 tys. m3.

Pilne: Lot rezygnuje z Bydgoszczy

(www.aeronews.pl)

Polskie Linie Lotnicze LOT rezygnują z obsługi rejsów krajowych między Warszawą a Bydgoszczą. Przewoźnik wprowadził modyfikacje w rozkładzie, dzięki którym na kilku innych trasach rejsów krajowych ma przybyć. Z Bydgoszczy do Warszawy latać będzie można rejsami LOTu (obsługiwanymi przez Sprint Air) tylko do końca sezonu letniego (końcówka października).

Komunikat – utrudnienia na terenie lotniska

(www.krakowairport.pl)

Trwają kluczowe inwestycje w Kraków Airport. Prosimy pasażerów, aby zwracali szczególną uwagę na znaki, zwłaszcza te dotyczące zakazów zatrzymywania się oraz zakazu ruchu.

Dodatkowy rejs do Warszawy

(www.airoport-poznan.pl)

Z przyjemnością informujemy, że linia PLL LOTwprowadziła do systemu rezerwacyjnego dodatkowy rejs na trasie Poznań – Warszawa. Od 16 września br. dodatkowa rotacja będzie obsługiwana samolotem typu Dash Q400 NextGen 6 razy w tygodniu we wszystkie dni z wyjątkiem sobót, zgodnie z poniższym rozkładem: odlot z WAW o godz. 12:10, przylot do POZ o godz. 13:10, odlot z POZ o godz. 13:55, przylot do WAW o godz. 14:55.

Czarterowe kierunki z Gdańska

(www.airport.gdansk.pl)

Wakacje to najlepszy czas na wyjazdy, odpoczynek oraz poznawanie nowych miejsc. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą biur podróży, które oferują wyloty z lotniska w Gdańsku. W tym roku mamy do wyboru aż 21 różnych destynacji. Oferta wakacyjna jest bardzo obszerna, więc zapewne każdy znajdzie miejsce do którego chciałby się wybrać.

Dodatkowy lot do Warszawy

(www.airport.gdansk.pl)

Dobra wiadomość pojawiła się dla pasażerów odlatujących z Gdańska do Warszawy. Przewoźnik PLL LOT poinformował o zmianie siatki połączeń krajowych, czego wynikiem jest dodatkowo jeden rejs dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk-Warszawa. Loty będą odbywać się od poniedziałku do piątku.

Sekuła: Sytuacja Kolei Śląskich jest trudna, lecz stabilna

(www.rynek-kolejowy.pl)

– Program naprawczy Kolei Śląskich działa i są już jego wymierne efekty. Aby zażegnać widmo upadłości spółki, podjęliśmy szereg działań, m.in. podwyższenie kapitału czy racjonalizację wydatków. Powoli zmniejsza się różnica między kosztami a przychodami spółki – tak marszałek Mirosław Sekuła ocenił realizację działań, które zaczęła wdrażać spółka po ubiegłorocznym grudniowym kryzysie na torach.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak