31.07.2013 ALERT

31 lipca 2013, 09:59 Alert

ENERGETYKA

Rząd tnie wsparcie dla OZE

(WYSOKIE NAPIĘCIE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń z portalu wysokienapiecie.pl oceniają, ze projekt ustawy o OZE, który miał obniżyć koszty systemu wsparcia stał się przedmiotem sporu w rządzie. Nowym zasadom proponowanym przez Ministerstwo Gospodarki sprzeciwiło się Ministerstwo Skarbu Państwa w obawie przed spadkiem dochodów spółek znajdujących się pod jego kontrolą. Dołączyło do niego Ministerstwo Finansów broniące interesu inwestorów oraz swoich interesów, bo to ono miało najwięcej stracić na zmianach. Podstawowy problem nowego systemu to źródło jego finansowania. Zdaniem redaktorów cytowanego portalu ograniczenie finansowania NFOŚiGW sprawi, że Fundusz straci pieniądze, które mógłby przeznaczyć na wsparcie dla OZE.

Novatek Polska znów inwestuje

(ENERGIA NEWS/JOANNA DOBOSZ)

Polska spółka zależna rosyjskiego koncernu gazowego kupiła od Statoil Fuel & Retail Polska instalacje zbiornikowe LPG dla celów grzewczych i przemysłowych. Novatek przejął prawa i obowiązki dzierżawy instalacji, a także dostawy gazu zawarte z dotychczasowymi klientami sprzedającej firmy. Stawek transakcji nie ujawniono. Dariusz Bratoń, prezes Novatek Polska stwierdził, że zakup stanowi wyraz dalszego intensywnego rozwoju przedsiębiorstwa na polskim rynku, liczy też na umocnienie jego pozycji. Novatek Polska ma zamiar skupić się na sektorze paliwa dla transportu – firma działa na naszym rynku wyłącznie w branży LPG. Nie jest to też pierwsza inwestycja Novatek-u na naszym rynku. W 2011 roku spółka przejęła 100 procent udziałów w firmie Intregaz-System (jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego w Polsce południowo-wschodniej). Novatek  jest w Rosji drugim, co do wielkości producentem gazu – po Gazpromie – oraz największą na tamtejszym rynku gazową firmą prywatną.

Shell nie chce ukraińskich rur

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Shell odrzucił propozycję ukraińskich firm produkujących rury, aby te zajęły się budową infrastruktury do wydobycia gazu łupkowego. Duńczycy argumentują swoją decyzję niską jakością produktów tych spółek. W styczniu tego roku Shell podpisał umowę na 15 odwiertów we współpracy z Nadra Jużiwska na polu gazowym o tej samej nazwie. Decyzja Shella uderza w interesy oligarchów jak Rinat Achmetow i Wiktor Pińczuk, którzy zarządzają firmami produkującymi rury.

SOCAR przyłączył się do TAP

(NEWS.AZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Azerski SOCAR podpisał umowę na zakup akcji w projekcie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Ten akt potwierdza wybór konsorcjum Szach Deniz, które wyznaczyło ów projekt dla realizacji dostaw gazu ze złóż o tej samej nazwie na rynek europejski. Zwyciężył on z Nabucco-West promowanym przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnymi udziałowcami konsorcjum TAP są wspomniany SOCAR (20%), E.on (9%), AXPO (5%), BP (20%), Fluxys (16%), Total (10%) i Statoil (20%).

Republikański senator pogania eksport LNG do Europy

(RIA NOVOSTI)

Republikanin z Wyoming John Barraso w artykule dla Washington Times naciska na administrację Baracka Obamy, aby ta przyspieszyła eksport gazu ziemnego do Europy, by przeciwstawić się „dominacji Rosji na europejskim rynku energetyki”. Uważa on, że wzrost cen gazu w kraju spowodowany natężonym eksportem będzie mniej kosztowny, niż zyski strategiczne jakie przyniesie eksport surowca do Europy. Uważa on, że wysokie ceny gazu na Starym Kontynencie wzmacniają pozycję „reżimu Władimira Putina” na co USA nie mogą się zgodzić.

 

INFRASTRUKTURA

Zmiana w kierownictwie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

(www.transport.gov.pl)

Z dniem 30 lipca 2013 r. minister transportu Sławomir Nowak powołał Krzysztofa Kapisa na stanowisko zastępcy prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Powołanie nastąpiło na podstawie art. 6 ust. 9 ustawy z 8 grudnia 2006 r. o PAŻP. Jednocześnie z dniem 31 lipca 2013 r. Krzysztofowi Kapisowi zostały powierzone obowiązki Prezesa PAŻP do czasu powołania prezesa PAŻP.

Ważne dla podróżujących poza UE

(www.gddkia.gov.pl)

Inspekcja Weterynaryjna przekazała GDDKiA niepokojące dane w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie Białorusi i Rosji. Ze względu na wysokie ryzyko przeniesienia choroby na terytorium Polski m.in. poprzez nielegalne przewiezienie produktów żywnościowych skażonych wirusem, publikujemy specjalne ulotki informacyjne, które będą rozdawane na Miejscach Obsługi Podróżnych.

Rozstrzygnięcie przetargu na utrzymanie czystości na obiektach kolejowych

(www.pkpsa.pl)

Dwie spółki z Grupy PKP podpisały umowy na utrzymanie czystości na wybranych dworcach i stacjach kolejowych. Wykonawców wyłoniono w przetargu, który po raz pierwszy w historii został zorganizowany wspólnie przez PKP SA. i PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Przedmiot zamówienia dotyczył obiektów stanowiących kluczowe węzły komunikacyjne i został podzielony na 6 zadań, obejmujących utrzymanie czystości na dworcach i stacjach.

Wakacyjne konkursy z PKP Intercity

(www.pkpsa.pl)

Od 29 lipca do 25 sierpnia br. w sześciu miejscowościach turystycznych PKP Intercity zorganizuje konkursy z nagrodami. Każdego dnia trwania promocji do wygrania będzie pięć voucherów o wartości 200 zł każdy. Akcja, ma na celu zachęcenie podróżnych do kupowania biletów przez internet. Konkursy będą odbywać się w: Międzyzdrojach, Świnoujściu, Łebie, Władysławowie, Sopocie i  Zakopanem.

Polska atrakcyjnym partnerem – firmy z całej Europy chcą budować nasze drogi

(www.gddkia.gov.pl)

Nie sprawdziły się zapowiedzi „ekspertów” o tym, że nie będzie chętnych do budowania dróg z GDDKiA. Wręcz przeciwnie – wpłynęło bardzo wiele wniosków – średnio po 20 na każde postępowanie. O kontrakty z nowej perspektywy unijnej, na które GDDKiA ogłasza przetargi od czerwca, zabiegają firmy m.in. z Polski, Czech, Hiszpanii, Włoch i Turcji.

Od 1 września br. zmiana rozkładu lotów do Warszawy

(www.katowice-airport.com/pl)

Polskie Linie Lotnicze LOT od 1 września br. wprowadzają korektę rozkładu lotów na rejsach realizowanych na trasie Warszawa – Katowice – Warszawa. Celem zmian jest dostosowanie oferty z pyrzowickiego lotniska do układu tranzytowego rejsów atlantyckich obsługiwanych przez PLL LOT z Lotniska Chopina w Warszawie.

31 lipca br. utrudnienia na linii „Lotnisko”

(www.katowice-airport.com/pl)

W związku z organizacją czwartego etapu Tour de Pologne w środę 31 lipca br. odwołane zostały następujące kursy na linii „Lotnisko” obsługiwanej przez PKM Katowice. Z Katowice Airport do Katowic o godz. 14:20, 15:30 i 17:00. Z Katowic do Katowice Airport o godz. 14:00, 15:30 i 16:40. Ponadto w środę 31 lipca br. należy spodziewać się dużych utrudnień w centrum Katowic.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak