4.09.2013 ALERT

4 września 2013, 09:47 Alert

ENERGETYKA

Terminal jednak w 2015 roku?

(IAR/LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

IAR informuje, że minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński ma niebawem ogłosić oficjalnie, że terminal LNG w Świnoujściu nie zostanie ukończony przed 2015 rokiem. Pierwotny termin uruchomienia obiektu to czerwiec 2014 roku. Opóźnienie sprawi, że na mocy klauzuli take or pay, Polacy będą zmuszeni kupować katarski gaz skroplony zakontraktowany w umowie na 20 lat inną drogą, co zwiększy koszty transakcji.

Podpisano ostatnie kontrakty na most energetyczny Polska-Litwa

(CIRE)

Pod koniec sierpnia 2013 r. podpisano dwie umowy przyznające środki unijne dla budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa – poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Inwestycje te są częścią projektu pn. Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa, stanowiącego istotny element w tworzeniu wspólnego europejskiego rynku energii poprzez zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego. W efekcie wybudowany zostanie tzw. most energetyczny pomiędzy Polską i Litwą, co umożliwi wymianę transgraniczną energii elektrycznej. Ponadto rozbudowana zostanie sieć przesyłowa w północno-wschodniej Polsce, co stworzy nowe możliwości rozwoju gospodarczego na tym obszarze oraz zwiększy jego atrakcyjność inwestycyjną. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz całej UE.

Łotwa zainteresowana polsko – litewskim połączeniem gazowym

(CIRE)

Premier Łotwy Valdis Dombrovskis na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem zadeklarował zainteresowanie projektem budowy polsko-litewskiego połączenia gazowego. Jak mówi cytowany przez agencję Delfi premier Dombrovskis, gazowy interkonektor pomiędzy Polską, a Litwą to szansa na dywersyfikację źródeł dostaw gazu w regionie. Jednocześnie zadeklarował on współpracę Łotwy oferując możliwość magazynowania gazu. W ocenie łotewskiego premiera w projekcie tym konieczna jest aktywność ze strony litewskiej.Tymczasem Litwa skoncentrowana jest jednak mocniej na budowie pływającego terminalu LNG, który pod koniec 2014 roku ma rozpocząć pracę w Kłajpedzie.

Rusza centrum bezpieczeństwa energetycznego NATO

(LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen otworzą w piątek Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO w Wilnie. Obecnie w pracach centrum ma brać udział sześć krajów członkowskich Sojuszu. Litwini liczą na rosnące zainteresowanie inicjatywą.

Nieudany Rosji zwrot do Azji

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Moskwa i Pekin nadal nie porozumiały się co do warunków cenowych dostawy rosyjskiego gazu do Państwa Środka. Z tego powodu budowa gazociągu Siła Syberii została odłożona na przyszły rok. To porażka polityki energetycznej Władimira Putina, który zapowiedział „zwrot do Azji” państwowych spółek energetycznych, które na wschodzie miały szukać nowych rynków zbytu. Moskwa pragnie uniezależnić się od sprzedaży surowców Europie. Rosjanie chcą sprzedawać Chińczykom 38 mld m3 gazu rocznie i słać je za pomocą Siły Syberii do Władywostoku a stamtąd tankowcami LNG do Chin.

Wartość rynku gazu niekonwencjonalnego wzrośnie do 2020 r. o 30 proc.

(Gazlupkowy.pl/CIRE)

Jak poinformował portal gazlupkowy.pl, według ekspertów Transparency Market Research, do 2020 r. wartość rynku gazu niekonwencjonalnego zwiększy się o ponad 33 mld USD. W ubiegłym roku największy udział w wydobyciu gazu niekonwencjonalnego miał właśnie tight gas – 44 proc. W najbliższych latach wydobycie gazu łupkowego oraz metanu z podkładów węgla będzie jednak rosło, zwłaszcza w Chinach, Australii, Indonezji oraz w innych krajach Azji i Pacyfiku – podaje gazlupkowy.pl.

INFRASTRUKTURA

Szybkie tempo prac między Opolem a Błotnicą Strzelecką

(www.plk-sa.pl)

Skróci się podróż pociągiem z Opola do Katowic. Przejazd potrwa mniej niż 90 minut dzięki rewitalizacji odcinka Błotnica Strzelecka – Opole Groszowice. Prace wykonują nowoczesne maszyny. Obecnie na rewitalizowany odcinek wkroczyła oczyszczarka tłucznia. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych SA zlikwiduje ograniczenia prędkości wprowadzone z powodu wyeksploatowania infrastruktury. Pozwoli na przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h. Pociągi towarowe pojadą 70 km/h.

Most średnicowy gotowy

(www.plk-sa.pl)

Zakończyły się prace remontowe na podmiejskiej części mostu średnicowego. Od 2 września powrócił normalny ruch kolejowy. Każdego dnia po zmodernizowanych torach będzie jeździć ponad pół tysiąca pociągów. Wykonane prace pozwoliły na przywrócenie prędkości eksploatacyjnej pociągów, jaka obowiązuje na całej trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. Prędkość pociągów na moście wzrosła z 40 km/h do 60 km/h. Bez przeprowadzenia zaplanowanych robót, konieczne byłoby dalsze obniżanie prędkości.

Nowy przystanek dla aglomeracji łódzkiej gotowy

(www.plk-sa.pl)

Od 2 września mieszkańcy Ozorkowa korzystają z nowego przystanku kolejowego – Ozorków Nowe Miasto. Gotowe są również dwa wyremontowane perony na stacji Chociszew. PKP Polskie Linie Kolejowe SA prowadzą programy inwestycyjne o łącznej wartości ponad 60 mln złotych, dzięki którym mieszkańcy województwa łódzkiego skorzystają z 27 nowych i zmodernizowanych peronów pozwalających na stworzenie systemu kolei aglomeracyjnej.

Naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa przez PKP PLK SA

(www.utk.gov.pl)

W związku ze stwierdzeniem naruszenia przepisów z zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego polegającego na braku wyposażenia części linii kolejowej nr 9 Warszawa Wschodnia Osobowa – Gdańsk Główny w widoczne w każdych warunkach atmosferycznych znaki i sygnały informujące maszynistę o kilometrażu dla danej linii, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zobowiązał zarządcę PKP Polskie Linie Kolejowe SA do wprowadzenia ograniczeń eksploatacyjnych, zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego.

Prezes UTK wszczął postępowania administracyjne w zakresie zwłoki w wykonaniu decyzji wyłączających pojazdy kolejowe z eksploatacji

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął z urzędu trzy postępowania administracyjne względem: PKP Intercity SA, Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o. oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. w sprawie nałożenia kar pieniężnych za zwłokę w wykonaniu decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego wyłączających z eksploatacji pojazdy kolejowe.

To kolejne postępowania administracyjne prowadzone przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w przedmiotowym zakresie.

Centrum Dystrybucyjne w Gdańsku wzmacnia sieć logistyczną Biedronki

(Biedronka)

W dniu 2 września br. zostało uroczyście otwarte 12. centrum dystrybucyjne sieci sklepów Biedronka. Nowy obiekt będzie zaopatrywał ok. 150 sklepów Biedronka w regionie, a zatrudnienie w nim znajdzie prawie 300 osób. Jest to pierwsze centrum sieci dedykowane do obsługi aglomeracji miejskiej. Centrum dystrybucyjne w Gdańsku powstało na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Maszynowa, przy ul. Kartuskiej 491. Powierzchnia magazynu nowego centrum wynosi ponad 21 tys. mkw.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak