– Relacje amerykańsko–fińskie w zakresie rozwoju sieci bezprzewodowej 6G są elementem większej układanki. Prawdopodobnie rywalizację amerykańsko-chińską wygra ta strona, która będzie miała przewagi technologiczne w zakresie takich dziedzin jak sztuczna inteligencja, technologie chmurowe, wirtualna rzeczywistość – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken 2 czerwca 2023 roku rozpoczął oficjalną wizytę w Helsinkach, podczas której podpisał z minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto, umowę o współpracy w zakresie zaawansowanej łączności bezprzewodowej – sieci 6G. Kontekst wizyty był oczywiście szerszy i dotyczył przede wszystkim wojny w Ukrainie. Sekretarz stanu USA spotkał się również z premier Sanną Marin i omówił silną dwustronną współpracę amerykańsko-fińską w zakresie rozwiązywania globalnych wyzwań, Arktyki oraz akcesji do NATO. Blinken podziękował Marin za ciągłe wsparcie Finlandii dla Ukrainy, a także za jej przywództwo w kluczowym okresie i podkreślił długie i bliskie relacje Stanów Zjednoczonych z Finlandią. Nawiązanie współpracy z Finlandią w obszarze rozwoju sieci 6G wpisuje się w jeszcze szerszy kontekst, jakim jest światowa rywalizacja USA z Chinami odnośnie rozwoju nowoczesnych technologii. Dzięki superszybkiemu internetowi w sieci 6G, USA mogą zapewnić sobie znaczącą przewagę w wyścigu mocarstw w zakresie sztucznej inteligencji, najnowocześniejszych wojskowych i cywilnych rozwiązań technologicznych.
Czym jest technologia 6G?
Jest to sieć przesyłowa zapewniająca bardzo szybki i stabilny internet. Różne źródła szacują, że przepustowość ma wynosić nawet do 8000Gb/s, przy wykorzystaniu wyższych częstotliwości (od 100GHz do 3THz). Dla porównania sieć 5G, która nie jest jeszcze w pełni dla wszystkich dostępna, ma maksymalną przepustowość na poziomie 20Gb/s. Jak możemy przeczytać, między innymi na portalu nafalinauki.pl, dzięki takim parametrom większą rolę zacznie odgrywać sztuczna inteligencja, technologie chmurowe, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Nie trzeba chyba podkreślać jakie to może mieć znaczenie w zaawansowanych technologiach wojskowych wykorzystujących sztuczną inteligencję, sterowanie dronami, systemy radarowe, komunikację między sensorami, wymianę informacji na współznacznym polu walki. Wojna w Ukrainie pokazała jak ważna jest szybka, niezależna łączność.
Finlandia jednym z liderów internetu szerokopasmowego
Finlandia zainwestowała innowacyjne technologie związane z 5G a teraz 6G. W 2021 wystartował finansowany przez Unię Europejską projekt Hexa-X. Liderem tego projektu jest fińska Nokia, ale zaangażowane są również firmy Ericsson, Atos, Orange, Siemens, Sony, a także kilka uniwersytetów, w tym jeden z Finlandii – w Oulu. Poza tym fiński rząd sprzyja rozwojowi sieci 6 G poprzez program ,,6G Gidge’’, który z budżetem 130 mln Euro wspiera branżę ICT (Information and Communication Technologies), badania naukowe, zagraniczne firmy inwestujące w Finlandii. Zaznaczył to minister Haavisto podczas piątkowej konferencji. Zwrócił uwagę na poszanowanie przez Finlandię praw człowieka, podkreślił ekonomiczne, społeczne i środowiskowe aspekty zrównoważonego rozwoju. W tym konkretnym przypadku ma to rzeczywiście znaczenie dla Amerykanów, ponieważ sekretarz stanu USA raczej nie mógłby wypowiedzieć tych słów, na przykład w Chinach, które również starają się nie pozostawać w tyle w tej technologii.
Szarszy kontekst
Podczas wizyty złożono także kilka innych deklaracji. Portal Daily Finland zauważa, że Antony Blinken podziękował ministrowi spraw zagranicznych Finlandii za wsparcie Ukrainy. Dwaj przywódcy potwierdzili także poparcie dla przystąpienia Szwecji do NATO. Szef amerykańskiej dyplomacji skrytykował Władimira Putina za agresywną wojnę w Ukrainie i określił ją jako strategiczną porażkę Rosji. Wysłany został także bezpośrednio komunikat do innego poważnego gracza – do Chin. Blinken stwierdził, że USA będą wspierać wysiłki, czy to Brazylii, Chin czy każdego innego narodu, jeśli pomogą one znaleźć drogę sprawiedliwego i trwałego pokoju. Jest to ,,oczko puszczone’’ bezpośrednio do Chin, ponieważ w tej chwili to one mają raczej największe możliwości bezpośredniego, pokojowego nacisku na Rosję w celu zakończenia wojny. Wizyta jest także sygnałem wysłanym do Państwa Środka, że w kwestii dominacji w zaawansowanych technologiach USA nie zamierza oddać pola. Jest to także sygnał wysłany do Rosji, że Amerykanie potwierdzają zamiar rozwijania swoich relacje z nowym państwem NATO z północnej flanki. Helsinki były ostatnim przystankiem Blinkena podczas pięciodniowej podróży do Szwecji, Norwegii i Finlandii.
Relacje amerykańsko–fińskie w zakresie rozwoju sieci bezprzewodowej 6G są elementem większej układanki. Prawdopodobnie rywalizację amerykańsko-chińską wygra ta strona, która będzie miała przewagi technologiczne w zakresie takich dziedzin jak sztuczna inteligencja, technologie chmurowe, wirtualna rzeczywistość. Superszybki internet 6G jest infrastrukturą, która jest niezbędna do funkcjonowania bardzo wielu nowoczesnych usług, które mogą być wykorzystywane w rozwiązaniach cywilnych oraz wojskowych.