7.08.2013 ALERT

7 sierpnia 2013, 10:14 Alert

ENERGETYKA

Nowe kryteria udzielania pożyczek przez EBI wykluczyły polskich inwestorów z możliwości dofinansowania bloków węglowych

(CIRE)

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, PGE, Tauron, Kompania Węglowa, Polenergia i EDF to firmy które planują budowę bloków węglowych za ponad 35 mld zł, jednak nie mieszczą się w kryteriach emisyjności CO2 ogłoszonych pod koniec lipca przez Europejski Bank Inwestycyjny. Na niekorzyść węgla ma też działać nowa strategia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, którego udziałowcem jest EBI, jednak szefowie polskich grup energetycznych starają się dostrzegać pozytywy takiej sytuacji – napisał dziennik. Z informacji gazety wynika, że istotnie następny w kolejce do pozyskania finansowania z EBI jest właśnie Tauron. Środki w wysokości 600 mln zł, mają zostać przeznaczone m.in. na modernizację linii energetycznych i przyłączenie do sieci 11 tys. nowych klientów.

Europa faworyzuje Azerbejdżan w energetyce?

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Zdaniem Tima Boersma z German Marshall Fund Europa nie stosuje regulacji antyomonopolowych w stosunku do azerskiego SOCAR-u, ponieważ liczy na dostawy kaspijskiego gazu. Jednocześnie nie pozwala na podobną swobodę rosyjskiemu Gazpromowi, w stosunku do którego – według analityka – ma „obsesje”. Dowodem ma być zgoda na przejęcie akcji greckiego operatora systemu przesyłu gazu (GTS) DESFA przez SOCAR. Azerowie kontrolują tamtejsze gazociągi, a w przyszłości, dzięki Gazociągowi Transadriatyckiemu (TAP) będą decydować o dostawach gazu ze złóż Szach Deniz II na tym kierunku. W ten sposób przejmują kontrolę nad kolejnymi ogniwami cyklu wydobycie/tranzyt/dystrybucja. Podobnej dominacji Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej stanowczo sprzeciwia się Komisja Europejska oraz zapisy trzeciego pakietu energetycznego. W sprawie SOCAR-u pozwoliła sobie jednak na ustępstwo – ocenia ekspert.

Pierwsze przetargi na budowę TANAP

(NEWS.AZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Termin zakończenia przetargu na zakup rur dla Gazociągu Transanatolijskiego kończy się 27 sierpnia. Termin zakończenia przetargu na konstrukcję infrastruktury kończy się 27 września. Budowa rury ma ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończy się na przełomie 2017 i 2018 roku. Początkowo przepustowość rury wyniesie 16 mld m3 w 2018 roku, potem 23 mld m3 w 2020 roku i 31 mld m3 w 2026 roku. W pierwszym okresie 6 mld m3 gazu z Azerbejdżanu wykorzysta Turcja a pozostałe 10 mld m3 trafi na rynek europejski za pośrednictwem TAP.

Turcja i Turkemnistan chcą zacieśnić współpracę energetyczną

(TREND/PATRYCJA OLSZAMOWSKA)

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdymuhamedow spotkał się z  ministrem spraw zagranicznych Turcji, Ahmetem Davutoglu. Omówili możliwość pogłębienia współpracy energetycznej pomiędzy ich krajami. W rozmowach poruszono również kwestię zacieśnienia więzi w zakresie transportu, komunikacji, handlu oraz gospodarki. Negocjacje między stronami w sprawie eksportu turkmeńskiego gazu do Turcji zostały ostatnio zintensyfikowane. Aszhabad rozważa różne kierunki eksportu swojego gazu ale ostatnio to Ankara przyciągnęła jego szczególną uwagę. Podstawą wspomnianych negocjacji jest memorandum o współpracy podpisane w maju b.r. tuż po wizycie tureckiego prezydenta, Abdullaha Gula w Turkmenistanie. Dotyczy ono dostaw turkmeńskiego gazu do Turcji. Turcji zależy na dostawach z Turkmenistanu, gdyż dzięki niemu mogłaby dostarczyć więcej kaspijskiego gazu do europejskich konsumentów i zarobić na tranzycie.

Przeciwnicy frackingu w Michigan pod pręgieżem Izby Gospodarczej

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Przeciwnicy metody hydraulicznego szczelinowania stoją na drodze do zwiększenia efektywności i niezależności energetycznej Michigan – uważa Izba Gospodarcza tego amerykańskiego stanu. Z opinii przedstawionej przez prezesa Izby, Richa Studleya wynika, że Michigan ma potencjał do stania się liderem w zakresie odpowiedzialnego poszukiwania ropy i gazu. Przeciwko eksploatacji opowiedzieli się już ekolodzy, którzy uważają, że metoda hydraulicznego szczelinowania może  negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Zarzuty zielonych zdecydowanie odrzuca prezes Studley, który określił je jako emocjonalne i oparte na strachu. Zdaniem ekspertów Michigan zajmuje unikalną pozycję na łupkowej mapie USA ze względu na duże pokłady gazu z łupków oraz wysokie zdolności do magazynowania wydobytego surowca.

INFRASTRUKTURA

Kolejny odcinek S7 cieszy się dużym zainteresowaniem

(www.gddkia.gov.pl)

Zainteresowanie budową S7 nie słabnie. 21 wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do dalszego etapu przetargu na budowę drogi ekspresowej S7 Miłomłyn – Ostróda Północ. Poza ceną, wpływ na wybór wykonawcy będą miały termin realizacji i okres gwarancji.

W postępowaniu przetargowym przyjęte zostały trzy kryteria oceny ofert. Oprócz ceny, jednym z kryteriów jest termin wykonania.

Siedem parowozów w Chabówce

(PKP Cargo)

Wiemy już jakie parowozy mają wziąć udział w tegorocznej Parowozjadzie, którą w Chabówce organizuje PKP Cargo. W dniach 24-25 sierpnia  w górskiej scenerii zaprezentują się zabytkowe lokomotywy z Chabówki, Wolsztyna, Czech i Pyskowic. Parowozjada to rodzinna impreza, którą PKP CARGO przygotowuje nie tylko dla miłośników kolei, ale także dla osób które szukają dobrej zabawy w ostatni wakacyjny weekend.

CTL Logistics oraz Euroterminal Sławków zacieśniają współpracę.

(CTL Logistics)

CTL Logistics oraz Euroterminal Sławków zacieśniają współpracę. Przedstawiciele zarządów obu spółek podpisali długoterminową umowę w zakresie współpracy terminalowej. Dotyczy ona przede wszystkim działań marketingowych oraz pozyskiwania nowych klientów zainteresowanych kompleksową ofertą w zakresie przeładunków i przewozów intermodalnych.

Koniec prac na poznańskim wiadukcie

(www.edroga.pl/UM Poznań)

W Poznaniu zakończyły się prace na wschodnim wiadukcie Kosynierów Górczyńskich. Wznowiono tam ruch tramwajowy, a następnie samochodowy. Inwestycja zrealizowana została dwa miesiące przed planowanym terminem. Pierwsze prace na wiadukcie górczyńskim wschodnim rozpoczęły się 23 sierpnia 2012 r. Umowa na wykonanie prac w systemie „zaprojektuj i wybuduj” została podpisana z konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA i Acciona Infraestructuras SA.

Rusza przebudowa ul. Akademickiej w Gliwicach

(www.edroga.pl/UM Gliwice)

9 sierpnia rozpocznie się przebudowa ul. Akademickiej w Gliwicach. Zamieni się ona w deptak pełen zieleni z reprezentacyjnym placem. Do tego czasu mieszkańcy przemieszczający się w tej okolicy, a z chwilą rozpoczęcia roku akademickiego także studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej, muszą liczyć się z utrudnieniami. Łącznik pomiędzy ul. Kaszubską i Akademicką zostanie wyłączony z ruchu, a dojazd do ul. Kaszubskiej będzie możliwy jedynie od ul. Banacha.

Rekordowy lipiec w Jasionce – najwięcej pasażerów w historii lotniska

(www.rzeszowairport.pl)

W lipcu br. w Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka” odprawionych zostało ponad 69 tys. podróżnych w porównaniu z 66 tysiącami w analogicznym okresie zeszłego roku. Jest to absolutny rekord w historii lotniska, nigdy bowiem w Jasionce nie osiągnięto takiego wyniku w ciągu jednego miesiąca. Jest to jednocześnie czteroprocentowy skok w statystyce w relacji miesiąc do miesiąca.

Statystyki pasażerskie – lipiec 2013

(www.katowiceairport.com)

W lipcu 2013 r. w ruchu całkowitym w Katowice Airport odprawiono 324 987 podróżnych to jest o 4,3% mniej niż w tym samym miesiącu ub.r. Pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji na pyrzowickim lotnisku zakończył się spadkiem ruchu regularnego w porównaniu z lipcem zeszłego roku o 4,1%. W tym segmencie odprawiono 176 023 pasażerów. W ruchu czarterowym obsłużono 148 343 podróżnych o 4,8% mniej niż w siódmym miesiącu 2012 r.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak