BezpieczeństwoWszystko

7. Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax w Kanadzie w cieniu zamachów

Dyskusje w kontekście zamachów terrorystycznych w Paryżu i działalności Państwa Islamskiego (PI) zdominowały tematy poruszane podczas 7. Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifax w Kanadzie. W tegorocznej edycji, która zakończyła się 22 listopada br., wziął udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański.


– Ostatni rok obfitował w wiele zwrotów w polityce międzynarodowej, w której jądrem wydarzeń były poczynania Rosji, szerząca się ekspansja samozwańczego kalifatu, rosnące ambicje militarne Chin czy w końcu kryzys migracyjny w Europie – podkreślił gen. Różański. Większość rozważań podczas panelów dyskusyjnych w Halifax była zdominowana jednak ostatnimi zamachami w stolicy Francji.

W śród przepytywanych byli ministrowie obrony i spraw zagranicznych, politycy, dowódcy wojskowi, przedstawiciele „think tanków”, świata nauki oraz organizacji pozarządowych.

Podczas debaty nad największym problemem ostatnich miesięcy próbowano zdefiniować wyzwania w walce przeciwko PI. Nowowybrany minister obrony narodowej Kanady Harjit Sajjan przyznał, że najpierw trzeba w pełni zrozumieć jak ten problem się pojawił, co leży u jego podstaw i wtedy próbować odwrócić mechanizm działania. Były głównodowodzący wojsk NATO w Afganistanie gen. John Allen dodał, że skuteczność będzie zależała od spójnego działania koalicji przeciwko Daesh. Oczywiście wskazywane było, że zaangażowanie nie może być tylko i wyłącznie po stronie wojska czy polityki. Według dr Janice Gross Stein z Uniwersytetu w Toronto w tworzenie i realizację strategii trzeba włączyć sektor prywatny, społeczeństwo, rzesze młodych utalentowanych informatycznie ludzi. Walka toczy się przecież w wielu wymiarach, także w tym wirtualnym.

Wizyta w stolicy Nowej Szkocji była również doskonałą okazją do rozmów nieformalnych oraz spotkań bilateralnych. Dowódca Generalny spotkał się min. z szefem Sztabu Obrony Kanady gen. Jonathanem Vance oraz zastępcą dowódcy Sił Powietrznych Kanady gen. dyw. Alem Meizingerem. Generałowie rozmawiali o dotychczasowej współpracy pomiędzy polskimi i kanadyjskimi wojskami, która były realizacją operacji Reassurance i wynikała z postanowień z ostatniego szczytu NATO w Walii dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu.

– Współpraca z naszymi sojusznikami z Kanady przebiega od kilku lat wzorcowo. Jestem za tym, żeby utrzymać ten poziom albo rozszerzyć ją o nowe elementy- przyznał gen. Mirosław Różański. Zaproponował pod rozwagę dowództwa Sił Zbrojnych Kanady możliwości nawiązania kooperacji pomiędzy siłami powietrznymi obu państw. „Mamy spore doświadczenia we wspólnych ćwiczeniach z innymi partnerami z NATO. Nasze bazy gwarantują świetne warunki służby, a wyszkolenie pilotów wymianę doświadczeń”- podsumował.

* * *

Następstwem pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Europie środkowo-wschodniej była decyzja Sojuszu Północnoatlantyckiego ze szczytu w Newport z 2014 roku o wdrożeniu Readiness Action Plan, która przewidywała min. zwiększenie wspólnych ćwiczeń NATO oraz jego partnerów. W tym roku odbyło się 68 takich ćwiczeń na terytorium Polski. W przyszłym roku planuje się 75 podobnych przedsięwzięć, a punktem kulminacyjny ma być ćwiczenie Anakonda-16. Ma ono stanowić zdecydowany akcent przed szczytem NATO w Warszawie o gotowości sojuszu do obrony wschodniej flanki Europy.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X