8.08.2013 ALERT

8 sierpnia 2013, 09:23 Alert

ENERGETYKA

Polska i Wielka Brytania chcą debaty o gazie łupkowym w Europie

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak poinformował, że Brytyjczycy i Polacy są przekonani o tym, że węglowodory zalegające w łupkach powinny być wykorzystywane z pożytkiem dla miksu energetycznego ich krajów. Spotkał się on z Owenem Petersonem, Sekretarzem Stanu do spraw środowiska Wielkiej Brytanii. Kraje mają wspólnie dążyć do wprowadzenia europejskiej debaty o gazie łupkowym „na właściwy tor”. Wcześniej Peterson odwiedził odwierty łupkowe wraz z ministrem środowiska Marcinem Korolcem.

Minijos Nafta wstrzymuje poszukiwania gazu łupkowego

(PAP/JOANNA DOBOSZ)

Jedno z największych litewskich przedsiębiorstw wydobywczych, Minijos Nafta, poinformowało we wtorek, że wstrzymuje poszukiwania gazu łupkowego. Zaznaczyło jednocześnie, iż od początku zainteresowanie firmy skupiało się na wydobywaniu nie gazu, a ropy z łupków. 50 procent udziałów w spółce posiada polska Grupa Lotos. „Według specjalistów spółki, zaleganie złóż jest niedogodne, a dalsze badania i poszukiwania byłyby zbyt kosztowne” – stwierdziła rzeczniczka Minijos Nafta, Kristina Pauksztyte-Brazdauskiene. Dodała też, że na decyzję o wstrzymaniu realizacji projektu nie miał wpływu polski współudziałowiec. W maju ubiegłego roku Litwini rozpoczęli prace badawcze złóż łupkowych na terenie swojego kraju. Wówczas Minijos Nafta zamierzała zainwestować 6,5 mln litów (prawie 8 mln złotych).

Wydobycie z Szach Deniz będzie droższe

(TREND/PATRYCJA OLSZAMOWSKA)

Zgodnie z raportem zaprezentowanym w ubiegłym roku przez BP, konsorcjum w Azerbejdżanie miało przeznaczyć na drugi etap eksploatacji złóż Szach Deniz 2 w Azerbejdżanie 1,9 miliarda dolarów. Jednak bardziej aktualne prognozy zakładają tegoroczny wkład w wysokości 2,3 mld dolarów. W raporcie została również umieszczona informacja, że uzgodniono warunki sprzedaży gazu z Shach Deniz konsumentom we Włoszech, Bułgarii oraz Grecji. Pierwsze dostawy azerskiego surowca mają nastąpić już za pięć lat. Tymczasem, ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca kosztów rozwoju wydobycia zostanie podjęta między październikiem a grudniem bieżącego roku. Gaz z pól Shah Deniz popłynie do europejskich konsumentów za pośrednictwem Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Jego początkowa przepustowość ma wynieść 16 mld m3. W celu zapewnienia surowca na potrzeby eksportu, powstaną dwie dodatkowe platformy eksploatacyjne na morzu oraz dwadzieścia podwodnych odwiertów.

Greenpeace chce zatrzymania wszelkich prac Shella w Arktyce

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przedstawiciele Greenpeace zadeklarowali, że nie spoczną, dopóki nie zatrzymają wszelkich prac prowadzonych przez Shell w Arktyce. Firma planuje odwierty na Morzu Beauforta i Morzu Czukockim. Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii odrzucił skargę Greenpeace na Shell i ocenił, że powinien zaprzestać kampanii przeciwko firmie. Pomimo to, ekolodzy z tej organizacji uważają, że „bezpieczne odwierty w Arktyce to oksymoron”.

INFRASTRUKTURA

Remonty w Wielkopolsce- będą nowe nawierzchnie!

(www.gddkia.gov.pl/O. Poznań)

Ponad 72 km dróg krajowych zyska nową nawierzchnię. Wszystkie prace remontowe zakończą się do końca października br. W związku z tym, że prace będą prowadzone pod ruchem apelujemy do kierowców o uwagę. Poznański Oddział GDDKiA rozpoczął na większości dróg krajowych remonty.

Spotkania informacyjne S7 Czosnów – Warszawa – protokoły ze spotkań informacyjnych.

(www.gddkia.gov.pl/O. Warszawa)

W czerwcu br. Oddział w Warszawie GDDKiA wraz z biurem projektowym TRAKT sp. z o.o. zorganizował spotkania informacyjne w związku z opracowywanym projektem: Określenie przebiegu północnego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S-7 w kierunku Gdańska na odc. Czosnów – Trasa AK wraz z materiałami do wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy północnego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S-7 w kierunku Gdańska na odc. Czosnów-Trasa AK w Warszawie.

Akredytacja do celów notyfikacji – komunikat Polskiego Centrum Akredytacji

(www.utk.gov.pl)

Polskie Centrum Akredytacji (PCA) opublikowało dokument DAN-02 Akredytacja do celów notyfikacji w odniesieniu do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/57/WE w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie, który obowiązuje z dniem publikacji. W dokumencie podano szczegółowe wymagania akredytacyjne, które powinny spełnić jednostki certyfikujące lub laboratoria badawcze, ubiegające się o akredytację w zakresie oceny składników i podsystemów interoperacyjności systemu kolei.

Kara dla Kolei Mazowieckich

(www.utk.gov.pl)

Prezes UTK nałożył na Koleje Mazowieckie Sp. z o.o. karę pieniężną w wysokości 435 835 zł za naruszenie zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa, poprzez wykorzystywanie pojazdów kolejowych, przeznaczonych do przewozu osób, które w czasie jazdy poruszają się z otwartymi drzwiami bocznymi.

Szybciej i bezpieczniej koleją na Opolszczyźnie

(www.plk-sa.pl)

Krótsza i bardziej bezpieczna podróż koleją z Opola do Katowic oraz nowe, wygodniejsze perony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W lipcu ruszyła rewitalizacja odcinka Błotnica Strzelecka – Opole Groszowice. Rewitalizacja trasy Błotnica Strzelecka – Opole Groszowice pozwoli na przywrócenie parametrów technicznych linii kolejowej. Pociągi pasażerskie znów pojadą z prędkością 120 km/h, a towarowe – 70km/h.

Wszyscy wygrywają z Flying Blue

(Air France KLM)

Darmowa kawa przed wylotem i możliwość wygrania kart członkowskich Elite. Dodatkowo zwolnienie z opłat za przewóz bagażu na europejskich lotach KLM. Oto niespodzianki, które czekają na uczestników programu Flying Blue. Niecodzienna akcja przygotowana przez Air France KLM potrwa do 30 września br. Więcej informacji dostępnych jest specjalnej na stronie flyingbluepage.pl.

Dokąd Polacy latają liniami Emirates?

(www.aeronews.pl)

Linie Emirates podzieliły się z nami danymi przewozowymi pod względem najchętniej wybieranymi kierunkami na podróżach rozpoczynających się w Warszawie. Pierwsze miejsce zajął naturalnie Dubaj, dokąd dzięki Emirates dolecimy bezpośrednio z Lotniska Chopina. Z kolei podróżni, którzy wybrali Dubaj jako port przesiadkowy po rejsie z Warszawy najchętniej latali do… Tokio!

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak