9.10.2013 ALERT

9 października 2013, 10:10 Alert

ENERGETYKA

Rząd cofa do rezerwy środki na falochron dla gazoportu

(WYBORCZA.BIZ/CIRE)

Z informacji Wyborczej.biz wynika, że rząd przeniósł do rezerw środki na zakończenie budowy zewnętrznego falochronu dla terminala LNG w Świnoujściu. Pod koniec września zostały one zmniejszone o ok. 111 mln złotych. Inwestycja spadła także na listę rezerw celowych w projekcie budżetu Sejmu na przyszły rok.

Budowa LitPol Link może ruszyć w przyszłym roku

(LITHUANIA TRIBUNE/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Kwestie związane z przygotowaniem do rozpoczęcia realizacji projektu mostu energetycznego między Polską a Litwą były przedmiotem rozmów litewskich i polskich operatorów sieci przesyłowych energii elektrycznej – donosi portal The Baltic Course. W trakcie spotkania, które miało miejsce w Warszawie obie strony zadeklarowały, że możliwym terminem rozpoczęcia inwestycji będzie 2014 rok. Konieczne w tym celu jest wyłonienie wykonawcy głównego, który poprowadzi budowę LitPol Link pomiędzy Polską a Litwą. Zdaniem Davisa Virbickasa – prezesa spółki Litgrid, mającej udziały w projekcie –  na tym etapie działania konieczne jest również rzetelne informowanie społeczności lokalnych o postępach w budowie oraz jej wpływie na środowisko. Polsko-litewski projekt umożliwi integrację sieci przesyłowych trzech państw bałtyckich z państwami europu zachodniej.

Gazprom nagradza Ostchem i każe Naftogaz

(UKR INFORM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom obniżył cenę gazu pompowanego do magazynów gazowych na Ukrainie pod kontrolą Ostchemu należącego do oligarchy Dmitro Firtasza z $390-400 do $260/1000m3. W tym samym czasie podobnej obniżki nie otrzymał Naftogaz. Kijów podaje, że między październikiem a grudniem 2013 narodowa spółka gazowa ma płacić około $410/1000m3. Ten sygnał pojawia się w obliczu kończących się negocjacji z Ukrainą na temat podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, które może odbyć się na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zaplanowanym na koniec listopada.

Dyrektor Greenpeace oferuje swoją głowę za aktywistów przetrzymywanych w Murmańsku

(THE GUARDIAN/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor Greenpeace International zaoferował swoją głowę jako kaucję na poczet wypuszczenia aktywistów organizacji zatrzymanych w areszcie w Murmańsku pod zarzutem piractwa na arktycznych wodach. Grupa 30 ekologów próbowała zatrzymać pracę platformy wiertniczej. Rosjanie oskarżyli ich o piractwo. Niektórym z nich grozi nawet 15 lat więzienia.

Chiny pierwsze w imporcie ropy naftowej

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Państwo Środka wyprzedziło Stany Zjednoczone w rankingu największych importerów ropy naftowej. Z szacunków Energy Information Administration wynika, że we wrześniu różnica między dziennym zużyciem i wydobyciem ropy naftowej w Chinach wyniosła 6,3 mln baryłek a w USA 6,24 mln baryłek.

INFRASTRUKTURA

Nowy most w Andrychowie przeszedł próbę

(www.gddkia.gov.pl)

Nowy most w Andrychowie już w tym tygodniu zostanie oddany do użytkowania. Obiekt przeszedł pozytywnie badania pod próbnym obciążeniem, które odbywały się w czterech etapach, przy obciążeniu 80 ton i 160 ton w środku rozpiętości płyty pomostu. Po otwarciu mostu znikną uciążliwe objazdy. Badania mostu pod próbnym obciążeniem pierwotnie miały odbyć się 7 października, ale szybszy postęp prac umożliwił przeprowadzenie ich już sobotę 5 października. 7 września układano już ostatnią, ścieralną warstwę nawierzchni na wlotach skrzyżowań z ulicami Batorego i 1 Maja i montowano balustrady na moście.

 

Metrostav realizuje przeprawę mostową w Chełmku

(www.metrostav.pl)

Metrostrav SA – czeska spółka budowlana specjalizująca się w realizacji projektów infrastrukturalnych – zakończy w listopadzie 2013 r. prace budowlane nad przeprawą mostową na Przemszy na trasie Kraków-Chełmek. Budowa rozpoczęła się w lutym 2012 r. – Bazując na doświadczeniu zdobytym na czeskim rynku oraz w pozostałych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, planujemy wykorzystać zdobytą wiedzę przy pracy nad inwestycjami w Polsce – mówi Radim Čáp, przedstawiciel Metrostav Polska. Metrostav SA realizuje obecnie szereg projektów budowlanych w krajach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej.

 

Sieć kolejowa bez tajemnic – Mapa Interaktywna Linii Kolejowych dostępna dla wszystkich

(www.plk-sa.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA udostępniły nowy serwis internetowy MILK (Mapa Interaktywna Linii Kolejowych). Mapa zawiera informacje o liniach kolejowych, stacjach, posterunkach, punktach granicznych oraz ich charakterystykach i położeniu. MILK oferuje narzędzia pozwalające na wyszukiwanie informacji o tych obiektach oraz na wykonywanie analiz i wizualizacji. Serwis jest dostępny dla wszystkich na stronie internetowej http://mapa.plk-sa.pl. – Podstawową informacją dostępną w serwisie MILK jest przebieg przestrzenny linii kolejowych oraz położenie punktów eksploatacyjnych w podziale na główne ich typy – mówi Marcin Sobczak, dyrektor projektu z PLK.

 

Wideoczat z zarządem PKP CARGO

(www.pkp-cargo.pl)

Zapraszamy na wideoczat z zarządem PKP CARGO, który odbędzie się 9 października 2013 r. o godz. 19.00. W wideoczacie wezmą udział Łukasz Boroń, prezes zarządu oraz Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych. Uczestnictwo będzie możliwe za pośrednictwem kanału PKP CARGO.

 

Wrzesień: 25 proc. więcej pasażerów na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 1 mln 117 tys. osób odprawionych zostało na Lotnisku Chopina we wrześniu 2013 r. – 24,8 proc. więcej niż w podobnym okresie przed rokiem. To także trzeci z rzędu rekordowy miesiąc w historii portu. Po czerwcu, lipcu i sierpniu, wrzesień jest kolejnym miesiącem, w którym na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało ponad milion pasażerów. To także kolejny rekord miesięczny w historii portu (poprzedni najlepszy wynik września – 997 tys. – odnotowany został w 2011 r.). Przewoźnicy tradycyjni obsłużyli 886,8 tys. osób, przewoźnicy niskokosztowi 230,6 tys., a w ruchu nierozkładowym odprawionych zostało 185,4 tys. osób.

 

Taksówką z lotniska i z powrotem
(Sawa Taxi)
Od 1 października Sawa Taxi oficjalnie obsługuje pasażerów lotniska Modlin. Korporacja nawiązała również współpracę z liniami lotniczymi Wizz Air. Dzięki tym partnerstwom klienci wygodnie i na czas dotrą zarówno na lotnisko, jak i z lotniska w dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Koszt zamówienia taksówki z lotniska Modlin zaczyna się od 119zł. Taką cenę zapłacimy za kurs w I taryfie na Białołękę, Bielany i Bemowo, natomiast w taryfie II jest to koszt 149zł. Do centrum taka usługa kosztuje 159zł i 199zł, natomiast do dalszych dzielnic Warszawy koszty podróży zaczynają się od 199zł i 249zł w zależności od taryfy.

 

Samoloty o idealnie gładkiej powierzchni: airberlin jako pierwsza linia lotnicza stworzyła nowe oprogramowanie do optymalizacji aerodynamicznej

(airberlin)

airberlin stworzyła w ramach programu „Ekologiczne latanie” nowe narzędzie pomiarowe mające na celu optymalizację przepływu strumieni powietrza. Oprogramowanie tego typu nie było dotychczas dostępne na rynku, jest to więc innowacja potwierdzająca po raz kolejny pionierską rolę airberlin w kwestii wydajnego wykorzystania paliwa. Małe nierówności, uszkodzenia lakieru czy też milimetrowa szczelina między klapami podwozia: każda niedoskonałość na korpusie samolotu ma wpływ na aerodynamikę lotu i przyczynia się do zwiększenia oporu powietrza, co z kolei prowadzi do wyższego zużycia paliwa.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak