9000 więcej pasażerów dzięki nowej bramce

30 lipca 2015, 11:30 Infrastruktura
org_1050_mn_bramka

Od 14 lipca pasażerowie mogą korzystać z nowej, szerszej bramki na stacji Politechnika. Jest ona przeznaczona dla osób z bagażem lub rowerem, dla których standardowa bramka jest za wąska. Korzystać z niej mogą również pasażerowie z uprawnieniami do bezpłatnych przejazdów.

Nowa bramka będzie testowana przez 6 kolejnych miesięcy. Po tym okresie – na podstawie prowadzonych obecnie obserwacji – podejmiemy decyzję czy będzie dalej wykorzystywana i czy takie bramki staną na innych stacjach I linii metra. Chcielibyśmy, aby szerokie bramki znalazły się na każdej stacji I linii metra, przy obydwu wejściach, co powinno znacznie ułatwić podróż pasażerom z bagażem. Obecnie nowa bramka nie jest wyposażona w kasownik, jednak rozpatrujemy zamontowanie urządzenia.
Działanie bramki jest bardzo proste. Chcąc wejść na stację wystarczy stanąć przed linią i przytrzymać przycisk przez określony czas. Czas ten waha się od jednej do kilku sekund – w zależności od aktualnych ustawień, które wciąż są testowane. Dla pasażerów wychodzących z metra bramka otwiera się automatycznie.

Bramka została również wyposażona w system zliczania pasażerów, dzięki któremu otrzymujemy dane o liczbie osób wchodzących i wychodzących ze stacji. Pozwoliło to uszczelnić system wyjść awaryjnych – podwyższone zostały drzwi i zamontowano w nich samozamykacze. Uzyskujemy w ten sposób dokładne informacje o liczbie pasażerów i godzinach w jakich korzystają z metra. Po wprowadzeniu zmian liczba pasażerów korzystających z „kołowrotów” na stacji Politechnika wzrosła z ok. 11000 osób na dobę do prawie 20000 osób. Zebrane informacje pozwolą nam lepiej dostosować ofertę przewozową do potrzeb pasażerów.

Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego m. st. Warszawy