AtomEnergia elektrycznaInnowacjeWęgiel. energetyka węglowa

Gowin: Polska nauka napędzi innowacje w energetyce (ROZMOWA)

Jarosław Gowin. Fot. Polska Razem

Jarosław Gowin. Fot. Polska Razem

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin otwiera dzisiaj IMPACT’17 czyli kluczowe wydarzenie branży innowacyjnych. Jest ono objęte patronatem BiznesAlert.pl. W rozmowie z portalem wicepremier mówi o potencjale nauki w innowacyjnej energetyce.

BiznesAlert.pl: Jesteśmy na Impact’17. W jaki sposób innowacje w Polsce mogą się rozwijać z jednej strony wraz z energetyką jądrową w Polsce, a z drugiej razem z czystymi technologiami węglowymi? Przede wszystkim muszą to udźwignąć polskie uczelnie, prawda?

Jarosław Gowin: Jeśli chodzi o technologie węglowe spotkałem się już z 7-8 zespołami naukowców, którzy pracują nad takimi technologiami. Natomiast ciągle jeszcze nie wydaje się, aby udało się je skomercjalizować. Tego typu poszukiwania są obecne na całym świecie. Dla nas są racją stanu, ze względu na stopień zależności polskiej gospodarki od węgla.

Jeśli chodzi o atom? Trzeba to budować praktycznie od zera. Na czym polega problem?

Mogę powiedzieć z satysfakcją, że mamy wiele osiągnięć naukowych, polska fizyka jądrowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Większym problemem jest zastosowanie tych badań po stronie przemysłu, gospodarki. Na razie zdolność wchłaniania wyników badań polskich fizyków jest stosunkowo niewielka.

Jak może wyglądać w tym obszarze współpraca międzynarodowa, być może potrzebujemy pomocy z zewnątrz? Czy nasze uczelnie powinny ją inicjować, czy dadzą sobie radę same?

Nauka nigdy nie rozwija się w środowisku zamkniętym. Osiągnięcia naukowe powstają na przecięciu różnych dyscyplin, kultur naukowych, państw, dlatego jednym z kluczowych elementów reformy którą wprowadzam jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe w Polsce jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X