Władze landu Saksonii zgodziły się na budowę odnogi planowanego gazociągu Nord Stream 2 o nazwie EUGAL. Operatorem przedsięwzięcia jest spółka GASCADE.
Saksonia zgodziła się na rozpoczęcie procedury planowania regionalnego dla odcinka EUGAL na jej terytorium o długości 110 kilometrów. Władze stwierdziły, że planowany szlak jest zgodny z wymogami planów zagospodarowania przestrzennego w regionie. Przyznały, że decyzję ułatwił fakt, że duża część EUGAL będzie ciągnąć się wzdłuż istniejącej infrastruktury czyli odnogi Nord Stream 1 o nazwie OPAL.
Po zakończeniu procedury ruszy proces zatwierdzania planów, prawdopodobnie w połowie tego roku, którym będą zarządzać biura w Chemnitz i Dreźnie.
EUGAL ma osiągnąć długość 485 km i łączyć planowany gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o nazwie Nord Stream 2 z granicą Czech, gdzie połączy się z czeskim systemem przesyłowym gazu zarządzanym przez operatora Net4Gas. Pierwsze dostawy mają być możliwe do końca 2019 roku.
W opinii GASCADE zwiększy dostępność gazu w Europie i poprawi bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Według krytyków Nord Stream 2 pozwoli na dystrybucję większych ilości gazu z Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej, gruntując tym samym pozycję Gazpromu wbrew polityce dywersyfikacji prowadzonej przez Unię Europejską.
Wojciech Jakóbik