ENERGETYKA
Polski system gazu ziemnego przygotowany na potencjalne zakłócenia dostaw
(MINISTERSTWO GOSPODARKI)
Sytuacja w systemie gazowym w Polsce pozostaje stabilna od początku kryzysu rosyjsko – ukraińskiego. Aktualnie wszystkie dostawy gazu ziemnego w ramach zawartych kontraktów realizowane są bez zakłóceń a polski operator systemu przesyłowego jest w stałym kontakcie z operatorem ukraińskim. Ponadto Ministerstwo Gospodarki wraz z Gaz – System S.A. mają przygotowane plany reagowania pozwalające na utrzymanie stabilności funkcjonowania krajowego systemu gazowego. Tranzyt gazu przez Ukrainę stanowi blisko 40 proc. (3,8 mld w 2013 r.) gazu dostarczanego do Polski z Rosji w ramach kontraktu jamalskiego. Polski system gazowy jest dobrze zabezpieczony na wypadek zakłóceń w dostawach z tego kierunku dzięki rozbudowanych w ostatnich latach połączeniom transgranicznym z unijnym rynkiem energii. Pozwalają one uzupełnić ewentualne braki gazu w przypadku zakłóceń w dostawach tego surowca do Polski przez terytorium Ukrainy. W ostatnich latach, dzięki inwestycjom w sektor magazynowy, nastąpił istotny wzrost pojemności magazynowych. Od kwietnia 2014 r. rozpoczęło się zatłaczanie Podziemnych Magazynów Gazu ziemnego przed sezonem zimowym 2014/15. Aktualnie znajduje się w nich ok. 1,5 mld m3, a docelowo, jesienią 2014 r., wielkość ta powinna wynieść przeszło 2,5 mld m3. Nasze bezpieczeństwo zwiększa również uruchomiony 1 kwietnia 2014 r. tzw. rewers fizyczny na gazociągu jamalskim pozwalający na uzupełnianie dostaw gazu zakupami na rynkach państw członkowskich UE. Ministerstwo Gospodarki pozostaje w stałym kontakcie z Gaz – System S.A., który na bieżąco monitoruje przepływ gazu przez granicę RP i innych państw członkowskich.
San Leon traci partnera do poszukiwań gazu łupkowego w Polsce
(GAZLUPKOWY/CIRE)
Jak poinformował gazlupkowy.pl, po przeprowadzeniu badań geologiczno-inżynierskich TransAltantic Petroleum podjął decyzję, że nie zainwestuje w łupkowe koncesje San Leona w Polsce na warunkach wstępnie uzgodnionych w marcu. Serwis przypomina, że TransAltantic Petroleum miał zostać kolejnym partnerem San Leon przy poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce. Pod koniec marca San Leon poinformował o zawarciu wstępnego porozumienia z TransAtlantic Petroleum, na podstawie którego w zamian za wykonanie i sfinansowanie 6 odwiertów poszukiwawczych miał on otrzymać 50 proc. udziałów w koncesjach Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Prisice, Kotlarka, Oleśnica, Praska i Wieluń. Wartość prac oszacowano na 60-70 mln dol. TransAtlantic miał zostać również operatorem tych koncesji. San Leon miał zatrzymać 37,5 proc. udziałów, a pozostałem 12,5 proc. miało należeć do Hutton Energy. Prace poszukiwawcze miały rozpocząć się w czerwcu i potrwać do końca 2015 roku – czytamy w gazielupkowym.pl.
Wilno rozważy propozycję Orlen Lietuva
(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Premier Litwy Algirdas Butkevicius potwierdził, że propozycja rewizji taryf na transport produktów petrochemicznych przedstawiona przez Orlen Lietuva zostanie rozważona w przeciągu tygodnia. Wilno deklaruje chęć znalezienia rozwiązania „korzystnego dla obu stron”. – Nie oznacza to, że strony powinny działać ze stratą – podkreśla Butkevicius. Spółka-córka PKN Orlen liczy na uruchomienie kolejowego transportu produktów z rafinerii w Możejkach, która przynosi straty ponieważ połączone z nią rurociągi pozostają nieczynne.
Niepodległość płynie na Litwę
(LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Obiekt służący do regazyfikacji i magazynowania gazu skroplonego (FSRU) o nazwie „Niepodległość” wybudowany w Korei Południowej opuścił stocznię Hyundai Heavy Industries i płynie na Litwę. Okręt został zakupiony przez norweski Hoegh LNG. Pozwoli Litwinom na wykozystanie terminalu LNG w Kłajpedzie do pozyskania alternatywnych dostaw gazu. Kłajpedos Nafta podpisała 10-letni kontrakt na wykorzystanie FSRU należącego do norweskiej firmy. Terminal w Kłajpedzie ma zacząć pracę w 3 grudnia 2014 roku.
Trwa impas gazowy na Ukrainie
(REUTERS/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK/INTERFAX/THE MOSCOW TIMES/MSZ/WOJCIECH JAKÓBIK)
Gazprom poinformował wczoraj, że Ukraina musi spłacić dług gazowy w wysokości 3,5 mld dol. Do 2 czerwca tego roku a od 3 czerwca będzie otrzymywać dostawy surowca z Rosji w oparciu o przedpłaty. Według szacunków rosyjskiej firmy przy założeniu, że cena dostaw wynosi $485,5/1000m3 Ukraina będzie zmuszona zapłacić 1,6 mld dolarów za 3,4 mld m3 dostarczone w czerwcu. Chociaż Rosjanie utrzymują, że Ukraina może mieć problem z zebraniem 17-20 mld m3 gazu ziemnego w swoich magazynach gazowych niezbędnych do utrzymania tranzytu, to według informacji Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Podziemnych Zbiorników Gazowych (GSE) już w maju 2014 roku znajduje się w nich 9,3 mld m3. To o 9,4 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oświadczył wczoraj, że uważnie śledzi sytuację na Ukrainie po kontrowersyjnym referendum w sprawie przyjęcia niepodległości przez wschodnie regiony tego kraju i państwa. MFW w ub. miesiącu przyznał Ukrainie pakiet pomocy o wartości 17 mld dol., ale przy tym zwrócił uwagę, że może on zostać ponownie rozpatrzony, jeśli Kijów utraci kontrolę nad wysoko uprzemysłowioną, wschodnią częścią kraju. MFW przypomina, że wschodnie regiony – doniecki, ługański i charkowski wytwarzają 21,5 proc. całego PKB Ukrainy. Z tych terenów pochodzi też 30 proc. całej ukraińskiej produkcji przemysłowej. MFW przekazał Ukrainie pierwszą transzę pomocy w wysokości 3,2 mld dol, z której ta większą część zamierza przeznaczyć na spłatę długu gazowego wobec Rosji. Misja ewaluacyjna MFW odwiedzi Kijów w czerwcu tego roku.
Unia Europejska i Ukraina podpisały wczoraj w Brukseli memorandum o porozumieniu w sprawie przyznania pożyczki w wysokości 1 mld euro w dwóch równych transzach. Bruksela będzie monitorować sposób wydawania tych środków przez Kijów. Pierwsza transza trafi na konto Ukrainy po zatwierdzeniu pożyczki przez ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Rzecznik komisarza ds. gospodarczych i monetarnych Simon O’Connor zapowiedział, że część tej pomocy może posłużyć do spłaty długu gazowego wobec Rosji.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk po raz kolejny zaapelował do Rosji by ta nie wykorzystywała gazu jako „broni” przeciwko Ukrainie. Powtórzył oskarżenie o nielegalną konfiskatę firm i infrastruktury energetycznej na Krymie wartych dziesiątki miliardów dolarów. – Jesteśmy gotowi przyjąć podejście oparte o rynek ale Rosja powinna przestać używać gazu ziemnego jako kolejnej broni – powiedział Jaceniuk podczas wspólnej konferencji z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Komisja Europejska potwierdziła wczoraj, że nie akceptuje aneksji Krymu. Stany Zjednoczone przyjęły podobne stanowisko.
Syn Bidena i Aleksander Kwaśniewski w zarządzie spółki gazowej Janukowycza
(REUTERS/BUZZ FEED/WOJCIECH JAKÓBIK)
W amerykańskich mediach pojawiła się informacja na temat udziału syna wiceprezydenta USA Joe Bidena – Huntera Bidena – oraz b. prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w zarządzie spółki gazowej Burisma Holdings należącej do stronników obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Biały Dom ocenia, że związki młodego Bidena z firmą nie mają przełożenia na relacje Waszyngtonu z Kijowem a administracja nie może zabraniać prywatnym osobom aktywności ekonomicznej. Buzz Feed podkreśla, że syn wiceprezydenta USA wszedł do zarządu Burismy dopiero 18 kwietnia 2014 roku a zatem już po obaleniu Janukowycza. Prezydent Kwaśniewski nie skomentował dotąd doniesień na swój temat. Był on członkiem misji mającej na celu uwolnienie b. premier Ukrainy Julii Tymoszenko, dzięki któremu miała być możliwa asygnacja przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską na szczycie w Wilnie w listopadzie 2013 roku. Jednakże do tego nie doszło, Janukowycz nie podpisał umowy, co sprowokowało protesty społeczne na fali których wyrósł ruch Euromajdanu, który doprowadził do obalenia prezydenta Janukowycza i ustanowienia nowych władz kontestowanych w Moskwie. Jak podaje Buzz Feed Kreml nie widzi konfliktu intersów w udziale młodego Bidena i Kwaśniewskiego w zarządzie Burismy. – Każdy wie, że nie ma ukraińskiego gazu. Cały surowiec na Ukrainie jest rosyjski – podkreśla rzecznik władz w Moskwie Dmitrij Pieskow.
Rosnieft walczy z korupcją
(ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)
Najwyżsi menedżerowie Rosnieftu zgodnie z decyzją prezydenta i premiera muszą złożyć do właściwych władz deklaracje o dochodach oraz posiadanym majątku nieruchomym i ruchomym, własnym oraz posiadanym przez członków najbliższej rodziny. Oświadczenie złoży 16 członków kadry kierowniczej koncernu, w tym prezes Igor Sieczin. Rosnieft wydał komunikat, że jako publiczna spółka handlowa podjął walkę z korupcją, zgodnie z obowiązującym w Rosji ustawodawstwem. Kreml ratyfikował w 2006 r. Konwencję ONZ w sprawie transparentności i walki z korupcją ( z 2003 r.). Na podstawie rosyjskich przepisów antykorupcyjnych na liście menedżerów Rosnieftu obowiązanych ujawnić swoje dochody i majątek swój oraz rodziny są: prezes koncernu, wiceprezesi, główny księgowy, dyrektorzy działów i ich zastępcy, dyrektorzy/prezesi spółek zależnych i ich zastępcy. Jesienią będą weryfikowane dane przekazane przez tych menedżerów, a następnie opublikowane na stronie internetowej Rosnieftu. Nieprawidłowości i naruszenia prawa ujawnione w toku składania deklaracji mają być przekazywane organom ścigania Federacji Rosyjskiej.
Putin jedzie do Pekinu
(ITAR TASS /AP/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)
Prezydent Rosji Władimir Putin będzie przebywał dwa dni z oficjalną wizytą w Pekinie, której celem jest umocnienie handlowej współpracy rosyjsko-chińskiej. Wizyta rozpoczyna się 20 maja. Według wczorajszego komunikatu Kremla najważniejszym obszarem tej współpracy są wspólne interesy w dziedzinie energetyki. W czasie wizyty strony przyjmą szereg ważnych dokumentów z zakresu energetyki, gospodarki, przemysłu oraz współpracy humanitarnej. Najbardziej oczekiwanym porozumieniem jest podpisanie warunków dostaw gazu ziemnego od Gazpromu dla CNPC na wolumen 38 mld m3 rocznie przez 30 lat. Strony spierały się do tej pory odnośnie ceny i możliwości przejęcia części rosyjskich złóż przez Chińczyków. Projekt zakłada także budowę gazociągu Siła Syberii. Strony wciąż nie mogą ustalić struktury finansowania rury. Moskwa przekonuje, że umowa zostanie podpisana jeszcze w maju choć nie chce się zgodzić na wpuszczenie chińskich firm do sektora wydobywczego. Wizyta Putina ma w oczekiwaniu Rosji zainaugurować nowy etap strategicznych i wszechstronnych stosunków bilateralnych. Po rozmowach z Pekinem Putin weźmie udział w Czwartej Konferencji Współdziałania i Budowy Środków Zaufania w Szanghaju, która odbędzie się 21 maja. Konferencja ma na celu poszerzenie i pogłębienie współpracy i promowanie pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji w Azji. Rosyjski prezydent będzie mieć w Szanghaju szereg spotkań bilateralnych z uczestnikami konferencji.
Z kolei podczas wizyty prezydenta Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedowa w Pekinie została podpisana deklaracja woli przyspieszenia rozbudowy gazociągu łączącego turkmeńskie złoża z Chinami w celu zwiększenia dostaw gazu ziemnego na tym kierunku. Od 2009 roku Państwo Środka kupuje od Turkmenów za pomocą trzech nitek wspomnianego Gazociągu Turkmeńsko-Chińskiego. Pekin sprowadza 40 mld m3 rocznie. Po budowie czwartej nitki wolumen będzie mógł wzrosnąć do 65 mld m3 rocznie. Porozumienie nabiera szczególnego znaczenia w obliczu zbliżającej się wizyty prezydenta Rosji, który również chce sprzedawać gaz Chińczykom.
Rosatom planuje duże inwestycje za granicą
(RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)
Wstępne plany zakupów Rosatomu zakładają wydatki na poziomie 600 mld rubli czyli 17,2 mld dolarów. Firma planuje budowę elektrowni atomowych za granicami Rosji. Zamierza wziąć udział w kilku przetargach. W dniach 9-11 czerwca odbędzie się Międzynarodowe Forum ATOMEXPO 2014 w Moskwie. W czasie formu Rosatom będzie zachęcał zagraniczne firmy do współpracy przy budowie elektrowni atomowych. Kraje europejskie, w tym Polska planują budowę nowych obiektów. Ich projektom nierzadko brakuje inwestora zagranicznego. Rosatom mógłby się nim stać w niektórych przypadkach, jeśli taka będzie wola polityczna krajów budujących siłownie. Jednakże takie rozwiązanie może być kontrowersyjne w świetle działań Rosji na Ukrainie.
Ropa dalej droga
(REUTERS/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)
Rosnące ceny ropy naftowej z jednej strony i wpływ kryzysu ukraińskiego z drugiej mogą sprawić, że rosyjska giełda znajdzie się w martwym punkcie. Cena baryłki Brent utrzymuje się na poziomie powyżej 109 dol. Kolejnym czynnikiem są niepewne dostawy ropy naftowej z Libii. Pomimo porozumienia odnośnie zapewnienia tranzytu przez rurociągi libijskie, proces mogą zakłócić kolejne niepokoje spowodowane przez przeciwników władz w Trypolisie.
USA – będą konsultacje w sprawie chemikaliów do frackingu?
(RIGZONE/EPA/TERESA WÓJCIK)
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency -EPA) zapowiedziała przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ujawnienia składu płynów stosowanych przy frackingu. EPA nie wyklucza starań o wprowadzenie przepisów, które zmusiłyby firmy wydobywcze do ujawnienia związków chemicznych stosowanych w tych płynach.
W 2011 roku koncerny wydobywające węglowodory niekonwencjonalne zgodziły się na częściowe ujawnianie chemicznych składników płynu. Z drugiej strony niektóre stany USA, pod presją ekologów i grup mieszkańców, nie czekając na decyzje federalne wprowadziły lokalne przepisy wymagające pełnej informacji o płynach stosowanych przy frackingu. Te stany to Kalifornia i Oklahoma. EPA chce przeprowadzić konsultacje w pozostałych stanach. Przewiduje na to 90 dni. Po przeprowadzeniu konsultacji, EPA spodziewa się, że obywatele zażądają takich zmian w przepisach, które zmuszą koncerny paliwowo-energetyczne do ujawnienia wszystkich chemikaliów używanych do frackingu.
Deborah Goldberg, prawnik organizacji Earthjustice, wyraża zadowolenie z decyzji EPA. Goldberg uważa, że wiele stanów gdzie eksploatowane są złoża łupkowe, nie jest świadoma „zagrożeń, wynikających ze stosowania chemikaliów koniecznych do frackingu”, więc nie przyjmie własnych lokalnych przepisów. Jej zdaniem potrzebne jest przyjęcie regulacji na szczeblu federalnym. Earthjustice obawia się jednak, że taka regulacja nie zostanie uchwalona przez Izbę Reprezentantów, ponieważ większość mają w niej Republikanie. Z kolei EPA ma nadzieję przekonać Biały Dom, aby prezydent wydał dekret nakładający na koncerny wydobywcze ujawnienie pełnego składu płynu do frackingu.
Chiny wpuszczają zachodni kapitał do sieci gazociągowej
(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Po tym jak główny rywal – Sinopec – zgodził się na sprzedanie mniejszościowych udziałów w infrastrukturze naftowej firmie zagrancznej, giełdowa spółka-córka CNPC – PetroChina – zamierza pozwolić na podobny manewr w akcjonariacie systemu przesyłu gazu doprowadzającego gaz z zachodniej prowincji Sinkiang do wschodnich, nadmorskich miast Guangdong i Szanghaj. To część większego planu rządowego zakładającego wpuszczenie zachodniego kapitału do 80 inwestycji energetycznych na terenie Państwa Środka. Władze w Pekinie zmagają się z korupcją i nieefektywnością w państwowych spółkach energetycznych. Dopływ kapitału z zewnątrz ma pomóc w tych zmaganiach. Chiny planują duże inwestycje na rzecz zwiększenia przepustowości rur na kierunku wschód-zachód którym transportowany jest gaz z Turkmenistanu. Chińczycy inwestują także w złoża w samym Turkmenistanie, Iranie i innych państwach regionu.
INFRASTRUKTURA
Zachodnia obwodnica Lublina otrzymała ZRID
(GDDKiA)
Wojewoda Lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy węzłami Dąbrowica i Konopnica. Dzięki temu jeszcze w tym roku, po zakończeniu przetargu na wyłonienie wykonawcy, będzie mogła rozpocząć się budowa zachodniej obwodnicy Lublina. Zakres inwestycji objętej decyzją ZRID obejmuje budowę dwóch jezdni drogi ekspresowej S19 o długości 9,8 km wraz z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Powstaną dwa węzły: Lublin Szerokie wraz z przebudową odcinka drogi wojewódzkiej 830 oraz Lublin Węglin (Konopnica) wraz z przełożeniem odcinka DW747 od tego ostatniego węzła do obecnego przebiegu DK19. Trzeci węzeł Lublin Sławinek jest już gotowy.
Przejście Świdnickie: przetarg unieważniony
(UM Wrocław)
Przetarg na przebudowę przejścia Świdnickiego został unieważniony i będzie rozpisany ponownie. Jedyna oferta, która została złożona w postępowaniu opiewała na sumę ponad 24 mln zł. Zarząd Inwestycji Miejskich, który ogłosił przetarg oszacował koszty inwestycji na około 15 mln zł. – W tej chwili już gromadzimy dokumenty potrzebne do powtórzenie przetargu. Ponowne ogłoszenie powinno się ukazać w ciągu najbliższych dni – mówi Małgorzata Szafran z biura prasowego UM Wrocławia. – Planując te prace zakładaliśmy, że może się tak zdarzyć i będziemy musieli powtórzyć przetarg. Jednak termin zakończenia robót wiosną 2016 roku nie jest zagrożony – dodaje Małgorzata Szafran.
Prezydencka ustawa ws. ścieżek rowerowych podpisana
(Prezydent.pl)
Nowelizację Prawa wodnego podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Ma ona ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych. Nowelizacja Prawa wodnego oraz innych ustaw to projekt prezydencki, który Bronisław Komorowski złożył w Sejmie w sierpniu ub. roku. Sejm uchwalił nowelę w kwietniu. Nawiązując do koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej, która docelowo ma połączyć Jezioro Czerniańskie, gdzie łączą się Biała i Czarna Wisełka z Gdańskiem, prezydent wskazał, że w tej sprawie już jest odzew wielu samorządów. – Jest wspólny zamysł, aby taka ścieżka rowerowa po wale przeciwpowodziowym nadwiślańskim połączyła praktycznie całą Polskę – mówił prezydent Komorowski.
Pół godziny krócej koleją z Koluszek do Częstochowy
(PKP PLK)
Dzięki rewitalizacji linii kolejowej nr 1 Warszawa – Katowice na odcinku Koluszki – Częstochowa podróż pociągiem na tej trasie skróci się o około 30 minut. Projekt obejmuje remont 125 km linii kolejowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. peronami, mostami, wiaduktami oraz przejazdami drogowo-kolejowymi. Do tej pory przebudowano już 18 z 43 objętych projektem peronów oraz wymieniono 28 rozjazdów. W efekcie intensywnych prac na odcinku Koluszki – Częstochowa dotychczas przebudowano perony w miejscowościach Chrusty Nowe, Rokiciny, Łaznów, Radomsko, Rudniki, Bobry, Rzerzęczyce oraz Częstochowa Aniołów. Nowe perony wyposażone są w wiaty, nowy system oświetlenia oraz pochylnie.
Spółka zależna PKP PLK najtańsza
(PZPB/ wnp.pl)
PKP PLK otrzymały dziewięć ofert w przetargu dotyczącym modernizacji linii kolejowej nr 273, czyli tzw. magistrali nadodrzańskiej. Najtańszą i jedyną mieszcząca się w budżecie inwestora ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest spółka zależna PKP PLK. Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w torze nr 1 w okolicach Bytomia Odrzańskiego. Prace mają zostać zrealizowane do 1 grudnia 2014 r. Kryterium wyboru wykonawcy jest najniższa cena. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum, w którego skład wchodzą dwie spółki z Poznania – Zakład Robót Komunikacyjnych Dom, zależny od PKP PLK, oraz Alusta. Konsorcjum wyceniło swoje usługi na 12,68 mln zł brutto wobec budżetu inwestora wysokości 12,71 mln zł brutto.
Bilety kupimy jeszcze szybciej
(Magiczny Kraków)
Od maja we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie można w przeciągu jednej sekundy zakupić wybrane bilety. Teraz wystarczy zbliżyć telefon do kodu NFC lub zeskanować kod QR, aby błyskawicznie dokonać transakcji. Przedsięwzięcie zostało wyróżnione przez Centrum Innowacji Transportowych. Po udanych testach usługi prowadzonych w pojazdach obsługiwanych przez Mobilis, również w pojazdach MPK pojawiły się specjalne naklejki z kodami wykonanymi w technologii NFC oraz dwuwymiarowymi kodami QR. Wystarczy zbliżyć telefon do kodu NFC lub zeskanować kod QR, aby błyskawicznie zakupić bilet. Rozwiązanie to jest wspólną inicjatywą SkyCash, Orange Polska oraz Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.
Statystyki ruchu pasażerskiego – kwiecień
(Port Lotniczy Katowice)
W kwietniu br. na pyrzowickim lotnisku odprawiono 166 583 podróżnych to o 5,24% (9 210 osób) mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Wzrost zanotowano w segmencie ruchu czarterowego w ramach, którego obsłużono 27 938 podróżnych, czyli o 20,22% (4 698 osób) więcej niż w kwietniu 2013 roku. Spadek odnotowano w ruchu regularnym, w tym segmencie z Katowice Airport skorzystało 138 378pasażerów to o 9,14% (13 927 osób) mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wpływ na spadki miały ograniczenia siatki połączeń linii lotniczej Ryanair.
Konferencja bezpieczeństwa lotniczego
(Urząd Lotnictwa Cywilnego)
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaprasza na doroczną konferencję bezpieczeństwa lotniczego w zarobkowym przewozie lotniczym CAT, która odbędzie się 15 maja 2014 r. w Sali konferencyjnej Uczelni Łazarskiego w Warszawie (ul. Świeradowska 43). W tym roku konferencja będzie połączona z warsztatami w obszarze przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 965/2012 związanych z zarobkowym przewozem lotniczym samolotami i śmigłowcami (CAT – Part-ARO, ORO, CAT i SPA) oraz ograniczeniami czasu lotu i służby (FTL). Warsztaty rozpoczną się w dniu 15 maja i zakończą 16 maja 2014 r. Współorganizatorem warsztatów jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak