W miniony piątek w Warszawie odbyła się konferencja „Klastry energii w Polsce oraz możliwości ich finansowania w ramach POIiŚ 2014-2020 – sektor energetyka”. W trakcie pierwszego panelu jego uczestnicy rozmawiali o koncepcji klastrów energii w przedstawionym przez Komisję Europejską tzw. pakiecie zimowym.
– Na rynku energii następują tektoniczne zmiany. Tempo rozwoju klastrów jest dość szybkie i nieuchwycenie tego pod względem regulacyjnym za dwa, trzy lata okazałoby się błędem – mówił Maciej Ciszewski, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej.
– Niektóre państwa nie chcą tego uwzględnić bądź ograniczają je pewne bariery. Stąd propozycja KE, aby zmniejszyć te bariery – dodał.
Następnie głos w dyskusji zabrał wiceminister energii Andrzej Piotrowski.
– Jesteśmy zadowoleni, że klastry znalazły w pakiecie zimowym swoje miejsce. Wbrew różnym obawom ta koncepcja zyskuje zainteresowanie. Wpisaliśmy klastry do zmienianej ustawy w sposób sygnalny, nie decydując się na szczegółowe regulowanie. Cieszę się, że podobne jest nastawienie KE. Mamy pewnego rodzaju nowe zjawisko. Przedsiębiorcy obywatele pewną część sfery zarezerwowanej dla profesjonalnych koncernów wzięli w swoje ręce. Mamy szansę znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla lokalnej społeczności i biznesu – mówił wiceminister Piotrowski, podkreślając, że klastry to szeroko wymiarowa działalność, która stwarza szanse i możliwości.
Jego zdaniem dzięki klastrom Polska wnosi swój wkład do unijnej polityki.
– Klaster to forma współdziałania. Za efektywność tego współdziałania powinniśmy przewidzieć premię, która będzie musiała być wbudowana w system rozliczeniowy. Trzeba to zrobić w sposób rozważny, nie naruszając przy tym innych polityk – powiedział wiceminister energii, dodając również, że źródła rozproszone mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne.
Pozytywnie o klastrach wypowiedział się ekspert Boston Consulting Group Jacek Libucha.
– Są one dużą szansą dla gospodarki. Mamy możliwość stworzenia nowych gałęzi i wejścia w wysokotechniczny element łańcucha wartości – mówił, zaznaczając jednocześnie, że to rozwiązanie musi się opłacać zarówno uczestnikom klastrów, jak i tym spoza nich.
– W pakiecie zimowym jest wyraźnie mowa o ograniczaniu wsparcia dla OZE. Jestem przekonany, że energetyka rozproszona jest przyszłością. To ten model prowadzenia biznesu, o którym mówimy. O tym czy on się uda, zadecyduje zderzenie z systemem dystrybucyjnym. To jest cały element budowania koncepcji klastrów – powiedział prezes URE Maciej Bando.
– Sukces lokalnych inicjatyw energetycznych leży przede wszystkim w systemie dystrybucyjnym, sprawiedliwym rozdziale kosztów, jak najmniejszej ingerencji państwa i jak największej stabilności prawa – dodał.
Zdaniem prof. Macieja Pawła Chorowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, do rozwoju klastrów mogą się przyczynić środki na badania i rozwój. Przekonywał on, że należy testować rozwiązania technologiczne, które pozwolą na rozwój energetyki.