Podczas sesji plenarnej szczytu państw Trójmorza z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Donald Trump prezydent USA, zadeklarował pomoc w budowie Korytarza Północ-Południe. Ma on połączyć polski terminal LNG w Świnoujściu z mającym powstać pływającym terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk.
– Popieramy wysiłki zmierzające do wzmocnienia bezpieczeństwa i dobrobytu. Region ten (Trójmorze -red. ) jest dla mnie ważny, ponieważ, jak wiadomo, moja żona jest ze Słowenii. Jesteśmy tutaj, aby rozpocząć nową przyszłość dla sektora energii, która przyniesie dobrobyt dla wszystkich naszych obywateli. Jeśli potrzebujecie źródeł energii, prosimy o kontakt telefoniczny. Najważniejsza jest jednak infrastruktura. Większość infrastruktury pochodzi jeszcze z czasów Związku Sowieckiego, a stara infrastruktura nie działa dobrze – powiedział Trump.
W tym kontekście prezydent USA wspomniał o mającym powstać na chorwackiej wyspie Krk gazoporcie, będącym południowym zwieńczeniem Korytarza Północ – Południe.
– USA nie będą wykorzystywać źródeł energii, aby w jakiejkolwiek sposób zapewnić sobie pozycję monopolistyczną. Chcemy być wiernym partnerem – powiedział. – Stany Zjednoczone wspierają was, jesteśmy gotowi, aby pomóc we wszystkich projektach energetycznych – dodał.
– To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować – po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza – mówił Trump.
Jak dodał, Stany Zjednoczone właśnie stały się wielkim eksporterem surowców energetycznych. Wyraził jednocześnie nadzieję, że państwa regionu z tego skorzystają. „Stoimy chętni oraz gotowi pomagać i spełniać wasze potrzeby energetyczne oraz inne, które będą się pojawiać” – mówił Trump. „Abyście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego tylko dostawcy, który był monopolistą” – oświadczył. I dodał, ze „USA nigdy nie będą wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek i nie pozwolimy by to robili inni; nie chcecie tutaj monopoli”.
To co chcemy osiągnąć, to większy dostęp do rynków energii, mniej barier dla handlu energią i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego – mówił amerykański prezydent. Gratulował jednocześnie krajom Trójmorza rozpoczęcia „krytycznych projektów”, które otwierają je bardziej na dostęp do rynków energii. „Chcę skorzystać z tej okazji, by pogratulować władzom oraz ludziom z Polski, którzy otrzymali pierwszą dostawę gazu LNG w poprzednim miesiącu; naprawdę to był dobry kontrakt, muszę przyznać” – dodał Trump.
Wcześniej, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, Trump, nawiązując do pierwszej dostawy amerykańskiego LNG do Polski, mówił, że „kiedy tylko będą państwo gotowi możemy podpisać kolejną umowę. (…) wiele innych może być również podpisanych”.
Inicjatywa Trójmorza ta została pomyślana jako nieformalna platforma na rzecz realizacji projektów gospodarczych, zrzeszająca 12 krajów – Chorwacja, Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia i Austria.
AKTUALIZACJA: 06.07.2017 godz. 14:20
Hr.n1/Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki