Unia Europejska oraz NATO są zaniepokojone wykorzystywaniem przez Rosjan mediów do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Decyzją duńskiego ministerstwa obrony tamtejsi żołnierze odbędą specjalne szkolenia, jak sobie radzić ze wspomnianymi zagrożeniami.
– Zanim duńscy żołnierze zostaną wysłani do tworzenia wschodniej flanki NATO w Estonii, dowiedzą się, w jaki sposób radzić sobie z rosyjską dezinformacją – poinformował minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen.
– To zupełnie inny świat. Duńscy żołnierze muszą być tego niezwykle świadomi. Dlatego zaaranżowałem ćwiczenia, na które w styczniu udadzą się żołnierze. W ich trakcie zostaną poinformowani oraz przeszkoleni w jaki sposób się bronić – powiedział Frederiksen w rozmowie z telewizją DR.
– Nietrudno sobie wyobrazić, że będą oni narażeni na zastraszanie oraz fałszywe plotki – dodał.
W lutym litewscy prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie fałszywych informacji na temat 15-letniej dziewczynki, która została zgwałcona przez niemieckich żołnierzy NATO. Doniesienia te zostały szybko rozpowszechnione przez media społecznościowe.
Sojusz oskarżył Rosję o to, że stoi za rozpowszechnianiem fałszywych informacji. Zaznaczył jednocześnie, że w przyszłości spodziewa się coraz większej liczby podobnych incydentów.
Zarówno NATO, jak i Unia Europejska są zaniepokojone zdolnościami Rosjan do wykorzystywania telewizji oraz internetu jako narzędzi do przekazywania swojego punktu widzenia w formie celowej dezinformacji. Przy czym Moskwa konsekwentnie odrzuca tego typu zarzuty, twierdząc, że nie bierze udziału w żadnej cyberwojnie wymierzonej przeciwko zachodnim rządom bądź instytucjom.
Reuters/Piotr Stępiński