Gaz-System wraz z operatorami systemów współpracujących opublikował raporty z oceny zapotrzebowania na zdolność przyrostową. Wynika z nich między innymi, że zapadła decyzję o uruchomieniu przygotowań do fazy projektowania dla połączenia miedzysystemowego z Niemcami.
Na podstawie otrzymanych niewiążących zgłoszeń operatorzy opracowali wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku. W raportach oszacowano potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia oraz określono, czy należy zainicjować realizację projektu zdolności przyrostowej.
Z raportów wynika między innymi, że w przypadku połączenie międzysystemowe Polska – Czechy zgłoszone zapotrzebowanie na zdolność będzie mogło zostać zrealizowane w ramach planowanej rozbudowy połączenia Polska – Czechy (Stork II). W związku z tym nie ma konieczności inicjowania projektu zdolności przyrostowej. Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do połączenie międzysystemowe Polska – Litwa, w przypadku którego zgłoszone zapotrzebowanie na zdolność będzie mogło zostać zrealizowane w ramach planowanego połączenia Polska – Litwa (GIPL).
Natomiast w przypadku połączenie międzysystemowe Polska – Niemcy (Gaspool) w ramach procesu badania zapotrzebowania na zdolność przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Gaz-Systemu i Gascade w punkcie Mallnow nie zgłoszono żadnego zapotrzebowania. W związku z tym projekt zdolności przyrostowej w tym przypadku również nie zostanie zainicjowany. Z analizy operatorów wynika, że zdolność dostępna na tym połączeniu jest obecnie wystarczająca, aby pokryć potencjalne zapotrzebowanie.
Inaczej sytuacja ma się na połączeniu pomiędzy systemami Gaz-Systemu i drugiego niemieckiego operatora spółki Ontras. W tym przypadku zgłoszono zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w punkcie wyjścia Gaz-System/Ontras, która przekracza obecnie dostępną zdolność i dlatego operatorzy podjęli decyzję o uruchomieniu fazy projektowania dla tego połączenia.
Gaz – System/CIRE.pl