Państwa OPEC ograniczają eksport ropy naftowej na rynek północnoamerykański ponieważ znacząco zmniejsza się spread między lekkimi i ciężkimi mieszankami ropy. Agencja Fitch ocenia, że ograniczenie tych dostaw powoduje presję na rafinerie USA na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, które są dostosowane do cięższych mieszanek ropy. Korzystają z tego kanadyjscy eksporterzy cięższej ropy.
Redukowanie przez państwa OPEC eksportu do USA ma przyczyniać się do globalnego zbilansowania podaży i popytu na ropę. Chodzi o to, że stan zapasów w Stanach Zjednoczonych jest postrzegany jako bardzo istotny dla poziomu cen światowych. Wydobycie amerykańskiej ropy łupkowej stało się najważniejszym źródłem dostaw spotowych. Chodzi o to, aby te dostawy nie zwiększały zapasów. Od kilku tygodni zarysowała się pozytywna tendencja spadku tych zapasów. 26 lipca amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (US Energy Information Administration – EIA) poinfrmowała, że stan zapasów znacznie spadł – 21 lipca br wyniósł 483 mln baryłek wobec 532 mln baryłek w kwietniu. Pomimo znacznego wzrostu wydobycia ropy z łupków do 9,4 mln baryłek dziennie wobec 8,8 mln baryłek w lipcu ub.r.
Dotychczasowa różnica cen pomiędzy cięższymi mieszankami ropy (o większej zawartości siarki) eksportowanych przez OPEC, a ropą WTI bardzo się zmniejszyła.To obniżyło marże zysku rafinerii na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w tym takich jak Valero Energy, CITGO i Phillips 66, przy produkowaniu z cięższej ropy benzyny i innych derywatów. Dotychczas te rafinerie zyskiwały na wartości spread miiędzy WTI a m.in. ciężką ropą z Kanady WSC (Western Canadian Select). Producenci ropy z kanadyjskich piasków roponośnych znacznie zyskali z 2 kwartale br. na obniżeniu spread między WTI a WSC do 20 proc. na miejsce dotychczasowego 25 proc. Prognozowane są dalsze zyski i dalsze obniżenie spread po zwiększeniu zdolności przesyłowej rurociągu z Kanady do USA.
Negatywnie na dostawach cięzkiej ropy do USA może odbić się ograniczenie wenezuelskiego w wyniku niedawno nałożonych sankcji. Według danych OPEC, rafinerie USA są głównymi nabywcami ciężkiej ropy o wysokiej zawartości siarki z Wenezueli. Każdy ruch administracji Trumpa zmierzający do zablokowania importu ropy z Wenezueli może doprowadzić do powrotu ciężkiej ropy z Zatoki Perskiej. Co sprawi, że spread ropy lekkiej i ciężkiej stanie się jeszcze mniej jasny.
(Fitch, EIA)