W Agencji Rozwoju Przemysłu odbyła się finałowa gala II edycji konkursu „Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego”. #KadryDlaKosmosu to inicjatywa, za którą z ramienia ARP odpowiada wiceprezes Michał Szaniawski. Oprócz finalistów konkursu, którzy już za kilka tygodni będą rozpoczynać staże w najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym instytucjach i firmach sektora kosmicznego w Polsce, byli także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz PGNiG, wspierającego program stażowy.
Profesor Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwie Wyższego, mówił w czasie gali, że innowacyjne technologie, a takimi są technologie badań i technologi kosmicznych, przynoszą ogromne zyski z punktu widzenia rozwoju technologii, ale będą przynosić zyski także z perspektywy ekonomii kraju.
– Cieszymy się, że więcej firm chce pracować z młodymi naukowcami, cieszy zainteresowanie większe niż w poprzedniej edycji – dodał. Szumowski mówił także o znaczeniu zmian, które dokonują się w polskiej nauce. Według niego doktoraty wdrożeniowe „są odpowiedzią na potrzeby rynku”.
– Przyzwyczailiśmy się, że doktoranci to badacze, a doktorów i doktorantów potrzebują firmy innowacyjne. Liczymy na to, że dryf w kierunku doktoratów wdrożeniowych będzie miał miejsce – stwierdził. Powiedział także, że w sektor komiczny trudno inwestować kapitał prywatnym i ważne są połączenia biznesu z nauką. – Z czasem sektor technologii kosmicznych rozwinie się – zakończył Szumowski.
Satelity, a nie loty kosmiczne
Otylia Trzaskalska-Stroińska przewodnicząca rady ESA powiedziała, że Polska ma ambicje, aby w kolejnych latach 3-procentowy udział w europejskim sektorze kosmicznym przypadało właśnie nam. – Nie da się tego osiągnąć, nie inwestując w kadry – stwierdziła. Marcin Chludziński wspomniał w wystąpieniu o tym, że na codzień przemysł kosmiczny to satelity a nie loty w kosmos.
– Krąży ponad 1200 satelitów, a co roku jest kilkadziesiąt projektów wystrzelenia kolejnych. Tam są pieniądze – powiedział. Dodał także, że sektor kosmiczny „to jest bardzo płodny obszar wynalazków, patentów i tego co można implementować do innych sektorów”. – Oczekujemy od finalistów konkursu rozwoju kadr sektora kosmicznego wkładu intelektualnego w Polsce – powiedział.
Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG, mówił o tym, że „W PGNiG twardo stąpamy po ziemi, ale przyjdzie czas, że będziemy eksplorować kosmos; wierzę w to”. Potwierdził także, że spółka chce inwestować w rozwój sektora kosmicznego.
– Chcemy przyczynić się do rozwoju polskiego sektora kosmicznego, ma to być przyczynek do rozwoju nie tylko naszej firmy. Wiemy, że biznes nie może funkcjonować bez doskonałych kadr. Jeżeli będziemy stawiać na najlepszych to faktycznie sięgniemy gwiazd – zakończył Kroplewski.
Zwycięzcy konkursu ARP
Do drugiej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” zgłosiło się ponad 100 uczestników z całego kraju. Spośród nich wyłoniona została finałowa dwunastka, która od września rozpocznie praktyki w największych firmach z branży. Zwycięzcami są:
- Katarzyna Ciechowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, staż w firmie Astronika Sp. z o.o.
- Bartosz Chaber, absolwent Politechniki Warszawskiej, staż w firmie Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Hamed Gamal Hamed Ali Ahmed, absolwent Politechniki Warszawskiej, staż w firmie Blue Dot Solutions Sp. z o.o.
- Barbara Jucha, absolwentka Politechniki Śląskiej, staż w firmie SCNTPL Sp. z o.o.
- Filip Kotowski, absolwent Politechniki Poznańskiej, staż w firmie ITTI Sp. z o.o.
- Jakub Kraśniewski, absolwent Politechniki Warszawskiej, staż w Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów
- Anna Mizerska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, staż w GMV Innovating Solutions Sp. z o.o.
- Małgorzata Siutkowska, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, staż w Space Kinetics Sp. z o.o.
- Mariusz Smentoch, absolwent Politechniki Gdańskiej, staż w Space Forest Sp. z o.o.
- Szymon Wasilewski, absolwent Politechniki Rzeszowskiej, staż w Creotech Instruments S.A.
- Rafał Wądłowski, absolwent Politechniki Warszawskiej, staż w Cloudferro Sp. z o.o.
- Marek Wiertel, absolwent Politechniki Warszawskie, staż w SENER Sp. z o.o.
Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w renomowanych polskich firmach z branży technologii kosmicznych.
AKTUALIZACJA 29.08.2017 godz. 14.00 (uzupełniono listę zwycięzców konkursu).
BiznesAlert.pl