EnergetykaGaz.Wszystko

Zawisza: PGNiG wprowadza program efektywności operacyjnej

Jak poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Mariusz Zawisza, spółka wprowadza program efektywności operacyjnej, który ma być wdrażany w grupie w latach 2014-2016. Dzięki niemu koszty firmy po 2016 roku spadną trwale o ok. 1 mld zł.

– W poniedziałek formalnie rozpoczęliśmy wdrażanie programu. Opiera się on na dwóch nogach – efektywności kosztowej i przeanalizowaniu efektywności naszych inwestycji – powiedział prezes PGNiG Polskiej Agencji Prasowej.

– Chcemy już w 2016 r. konsumować owoce tych działań. Oparte są one o piętnaście inicjatyw optymalizacyjnych dotyczących wielu segmentów grupy kapitałowej, m.in. dystrybucji, obrotu hurtowego, obrotu detalicznego, magazynowania, segmentu poszukiwania, termiki, IT, usług serwisowych i wiertniczych – deklaruje Zawisza.

PGNiG zamierza m.in. realizować wspólną politykę zakupową w grupie. W planach jest też spłaszczenie struktury organizacji poprzez likwidację części stanowisk kierowniczych, a także przeanalizowanie takich kwestii jak kształt układów zbiorowych. Spółka będzie również chciała pozbywać się firm, które nie są związane z jej główną działalnością, przejrzy też portfel nieruchomości pod kątem sprzedaży zbędnego majątku.

Prezes ocenił, że w trudnej sytuacji znajdują się dwa podmioty z grupy – PGNiG Exalo i PGNiG Technologie. Jego zdaniem, spółki te są w fatalnej sytuacji gospodarczej i będą wymagały gruntownych procesów restrukturyzacyjnych.

– W szczególności dotyczy to PGNiG Technologie. Bez radykalnych działań restrukturyzacyjnych tej spółce moim zdaniem grozi upadłość – powiedział Mariusz Zawisza.

W przypadku PGNiG Exalo sytuacja przedstawia się, zdaniem prezesa, nieco lepiej, choć również jest skomplikowana.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X