11 września 2017 roku na zaproszenie dyrektora generalnego ITER Bernarda Bigota dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczew odbył roboczą wizytę na placu budowy międzynarodowego reaktora termojądrowego ITER w Cadarache (Francja).
Wizyta prezesa Rosatomu była związana z przejściem projektu ITER w stadium pełnej realizacji. W jej trakcie zwrócono uwagę, że postępy są zauważalne nie tylko na placu budowy, ale również przy dostawie komponentów, w tym rosyjskiej produkcji.
– Zagospodarowanie energii pochodzącej z syntezy termojądrowej otworzy nowe perspektywy dla nauki oraz technologii. Właśnie dlatego Rosja, która posiada unikalne doświadczenie w obszarze badań jądrowych i termojądrowych, jest jednym z wiodących uczestników projektu i wnosi znaczący wkład w jego realizację. Należy zauważyć, że jego koncepcja powstała w naszym kraju – powiedział prezes Rosatomu.
Rosja produkuje kluczowe komponenty dla reaktora ITER oraz pozostałe wysoce zaawansowane technologicznie urządzenia. Przy czym Rosatom nie tylko dzieli się swoimi technologiami, ale również otrzymuje dostęp do najlepszych rozwiązań partnerów zagranicznych.
Zdaniem Lichaczewa udział Rosji w ITER to możliwość wykroczenia poza technologiczne horyzonty i stworzenia już dzisiaj bazy naukowo-technologicznej dla własnych projektów w obszarze syntezy termojądrowej realizowanych w przyszłości. Uważa on, że „ITER jest dla Rosatomu ważny jako poligon do ćwiczenia praktycznych zadań związanych z energetyką jutra i pojutrza oraz dla zwiększenia roli Rosji na światowym rynku technologii”.
W projekcie budowy pierwszego na świecie międzynarodowego eksperymentalnego reaktora ITER bierze udział ponad 35 państw – w tym 29 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Stany Zjednoczone, Indie, Chiny, Japonia, Korea Południowa oraz Federacja Rosyjska. Uruchomienie reaktora oraz pozyskanie pierwszej plazmy zaplanowane jest na 2025 rok. Celem tego projektu jest wykazanie technicznej możliwości otrzymania energii termojądrowej do celów pokojowych.
Rosatom/Piotr Stępiński