Tchórzewski bierze udział w międzynarodowej konferencji pt. „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego”. Pojazdy autonomiczne to takie, które jeżdżą bez kierowcy.
„Chodzi nam po głowie pomysł, by połączyć prace nad samochodem elektrycznym w Polsce i jednocześnie pracować w kierunku rozszerzenia jego formuły w stronę autonomiczności” – powiedział Tchórzewski.
Według Tchórzewskiego początkowe prace nad pojazdem autonomicznym miałyby dotyczyć „maksymalnego ułatwienia jazdy kierowcy, komfortu, bezpieczeństwa, ostrzegania kierowcy przed niebezpieczeństwami” a w dalszej perspektywie dążenie, by taki samochód był jak najbardziej samodzielny.
„W moim przekonaniu mamy szanse połączyć jedno z drugim” – dodał szef resortu energii.
„Będziemy zwracali szczególną uwagę na kwestie związane z legislacją i analizą, na ile te technologie są bezpieczne” – zapewnił.
Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. Rząd planuje zaktywizować polski przemysł motoryzacyjny i w tym celu powstała spółka celowa – ElectroMobility Poland, która planuje – przy wsparciu polskiego rządu – stworzyć podstawy dla nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych. W ub. tygodniu jury konkursu na koncepcję i wizualizację projektu polskiego samochodu elektrycznego wskazało spośród dziewięciu finalistów cztery zwycięskie prace. Spółka ElectroMobility Poland zakłada, że w ciągu roku powstanie prototyp pojazdu.