EnergetykaGaz.

Duda: Polska chce być regionalnym ośrodkiem dostaw LNG z USA

Andrzej Duda

Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Krynicy (KPRP)

Polska liczy na rozwój współpracy z USA w dziedzinie dostaw gazu LNG. Planuje stać się regionalnym ośrodkiem dla amerykańskiego gazu i jako taki stanowić alternatywę dla Środkowej Europy – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z kadetami w West Point.

Prezydent podkreślił, że dla Polski bardzo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. “Rosja wykorzystuje swoje wpływy w europejskim sektorze energetycznym do manipulacji politycznych, dlatego jednym z naszych najważniejszych priorytetów jest dywersyfikacja dostaw energii” – oświadczył prezydent.

W tym celu – mówił – elementem działań dywersyfikujących jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Wyraził satysfakcję, że w czerwcu do Świnoujścia dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego.

“Mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tej dziedzinie, ponieważ planujemy stać się regionalnym ośrodkiem dla amerykańskiego gazu i jako taki stanowić alternatywę dla regionu” – powiedział prezydent.

Prezydent mówił też o współpracy regionalnej Polski. Podkreślił, że naszym celem jest pełne wykorzystanie potencjału gospodarczego Europy Środkowej i Wschodniej poprzez budowę nowej infrastruktury transportowej i energetycznej.

“Poprzez projekty takie jak inicjatywa Trójmorza, która łączy 12 partnerów regionalnych, naszym celem jest osiągnięcie bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju w naszej części Europy” – powiedział. Przypomniał, że podczas lipcowego szczytu państw Trójmorza w Warszawie obecny był też prezydent Donald Trump. “Cieszymy się, że administracja i firmy w Stanach Zjednoczonych uznają, że nasz region jest szansą na biznes” – dodał prezydent.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Polska – punkt odniesienia dla ceny gazu? Potrzebny jest hub gazowy


Powiązane artykuły

Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...

Udostępnij:

Facebook X X X