W poniedziałek w należących do Grupy Azoty zakładach chemicznych Tarnowie odbyło się uroczyste otwarcie Wytwórni Poliamidów II, w którym udział wzięli premier Beata Szydło oraz Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
– Dzisiaj otwieramy instalację, która jest niezwykle istotna dla zakładów w Tarnowie – powiedział prezes Wardacki.
– Dzięki tej inwestycji wydłużamy nasz łańcuch produktowy zgodnie ze strategią Grupy Azoty. Pozwoli nam zagospodarować kaprolaktam, który jest produkowany w Puławach i Tarnowie. Dzięki temu możemy uzyskać wyższe marże. Dzięki tej inwestycji mamy możliwość wejścia w nowe tworzywa, które będą mogą być wykorzystywane w nowych obszarach funkcjonowania naszej gospodarki – dodał.
W trakcie wystąpienia prezes Wardacki zwrócił uwagę na inwestycje Grupy. Podkreślił przy tym, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat Azoty zainwestowały w Tarnowie 800 mln zł.
– Podobne inwestycje są realizowane w innych miejscach Grupy. Tylko silna Grupa Azoty, wspólnie działająca, w dobrym otoczeniu gospodarczym, przy dobrych rozwiązaniach, które wprowadza rząd i parlament, może być rzeczywiście czempionem polskiej gospodarki – mówił prezes Wojciech Wardacki.
Azoty czempionem polskiej gospodarki
W trakcie uroczystości premier Beata Szydło podkreśliła, że Grupa Azoty może przyczynić się rozwoju gospodarczego Polski.
– To jest poważny gracz europejski. To jest firma, która się rozwija, a kolejne inwestycje w poszczególnych zakładach Grupy pokazują, że jest to firma nie tylko z wielkim potencjałem i możliwościami. Jest spółką nastawioną na zrównoważony rozwój poszczególnych zakładów Grupy tak aby przyczynić się rozwoju gospodarczego Polski, do poprawy funkcjonowania regionów, w których te zakłady się znajdują – mówiła szefowa rządu.
Zwróciła przy tym uwagę, że Grupa Azoty stawia na nowoczesne technologie, co jest także istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki.
Premier Szydło podkreśliła jednocześnie, że Azoty są spółką, która ma szczególne znaczenie dla polskiego rządu.
– Jest to spółka przynosząca w tej chwili doskonałe rezultaty finansowe i realizująca w każdym ze swoich zakładów ambitne zadania. Przecież to nie tylko ta nowoczesna instalacja w Tarnowie. To również instalacje budowane w Policach. To jest cały szereg inwestycji w Puławach, ale także w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie wspólnie z grupą Tauron realizowany jest projekt zgazowania węgla. To jest zupełnie nowoczesna technologia, z którą wiążemy ogromne nadzieje. To pokazuje jaki jest potencjał tej firmy – powiedziała premier.
Większe zapotrzebowanie
Spółka podkreśla, że inwestycja w nową wytwórnię to odpowiedź na potrzeby klientów.
– Po uruchomieniu Wytwórni Poliamidów II będziemy zajmować trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji poliamidów. Tak skonstruowaliśmy portfel produktowy, aby móc zaspokoić bardzo różne wymagania klientów – powiedział Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty. – Patrząc na perspektywy wzrostu konsumpcji poliamidów jesteśmy w miarę spokojni – dodał.
– To jedna z szeregu inwestycji oddanych w Tarnowie w ciągu ostatnich lat. To zgodne ze strategią spółki, która oprócz konsolidacji i wzmacniania pozycji lidera na rynku stawia również na innowacje – mówił Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.
Konkurencja z Chin
– Jeżeli chodzi o segment biznesowy to zakładaliśmy całkowite zbilansowanie produkcji poliamidów. Decyzje dotyczące wytwórni były podejmowane w okresie trudnych warunków rynkowych dla kaprolaktam, czyli dużej produkcji w Chinach. Wobec tego eksport z Puław do Chin stał się mało opłacalny – powiedział wiceprezes Szczypiński, zapytany przez dziennikarza BiznesAlert.pl o wpływ instalacji na realizowaną przez spółkę strategię rozwoju.
Do pytania odniósł się również wiceprezes Kądzielawski, który stwierdził, że inwestycja wpisuje się w program rozwoju innowacyjności Grupy Azoty.
– Innowacyjność jest jednym z filarów naszej strategii. Do 2020 roku na badania, rozwój oraz innowacje chcemy przeznaczyć 1 proc. zysków – mówił.
Poliamid 6
Poliamid 6, wytwarzany w Grupie Azoty S.A. pod nazwą Tarnamid i Alphalon, to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach m.in. w motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym czy w medycynie. W nowootwartej wytwórni w Tarnowie będzie produkowany wysokiej jakości Poliamid 6, przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku oraz wtłaczania.
Wytwórnia Poliamidów II
Budowa Wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej przez Grupę Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6. Proces ten rozpoczął się w połowie lat 90., kiedy powstała pierwsza instalacja Poliamidu 6 o zdolnościach produkcyjnych 22,7 tys. ton rocznie. Później moc instalacji została podwojona. Zwiększenie zdolności produkcyjnych Poliamidu 6 oraz zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6 zostało określone jako jeden z celów strategicznych podczas wejścia Grupy Azoty na Giełdę Papierów Wartościowych. Cel ten został osiągnięty w 2010 roku poprzez przejęcie kontroli nad spółką Unylon Polymers GmbH w Guben. W momencie włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach, proporcje te ponownie się zmieniły. Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton rocznie oznacza zbilansowanie w Grupie Azoty zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6.
Inwestycja kosztowała 320 mln zł.
AKTUALIZACJA 25.09.2017 godz. 15.40 (dodano wypowedzi wiceprezesów Grupy Azoty, Grzegorza Kądzielawskiego i Witolda Szczypińskiego)