– Farma wiatrowa Pen y Cymoedd dostarczy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 15 proc. gospodarstw domowych w Walii. Teraz czekamy na wyposażenie Pen y Cymoedd w bateryjne magazyny energii, aby wesprzeć integrację sieciową energii odnawialnej, którą produkujemy w Walii – komentuje Magnus Hall.
Pracę farmy wiatrowej Pen y Cymoedd wspomogą magazyny energii, które w IV kwartale br. dostarczy BMW. Zastosowanie tysiąca zestawów baterii, każdy o mocy 33 kWh, wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych BMW i3, pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).
– Magazynowanie energii i stabilność sieci to najważniejsze kwestie w nowym świecie energii. Chcemy wykorzystać elektrownie, w których produkujemy energię ze źródeł odnawialnych, w celu transformacji rynku energetycznego, ułatwiając ich integrację dzięki magazynowaniu energii. Oddzielenie generacji od konsumpcji i powiązanie konsumpcji w różnych sektorach to temat przewodni naszych prac – komentuje Gunnar Groebler, szef działu wiatrowego Vattenfall.
Inne magazyny energii, które dla szwedzkiego koncernu dostarczy BMW, staną przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu oraz przy farmie wiatrowej, która powstanie w okolicy Hamburga.
Chodzi o projekt złożony ze 100 turbin wiatrowych, z których 82 maszyny o łącznej mocy 295 MW zainstaluje Vattenfall. Pozostałe 17 turbin będzie nadal należeć do konsorcjum Windcollectief Wieringermeer, a właścicielami jednej z turbin, poprzez nabycie udziałów, będą mogli zostać mieszkańcy regionu, w którym powstanie farma wiatrowa.
Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej Wieringermeer ma nastąpić w roku 2019. Uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu około 370 tys. holenderskich gospodarstw domowych.
Szwedzki koncern energetyczny po raz kolejny potwierdził, że jego dział Wind Business w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w energetykę wiatrową w sumie 5 mld euro.