Rosyjska armia zaatakowała nieuzbrojony, pusty okręt na Morzu Czarnym. Jak twierdzą Rosjanie, ma to ostrzec Ukrainę przed próbami odzyskania platform wiertniczych przy wybrzeżu Krymu, który Moskwa anektowała nielegalnie w 2014 roku.
Według telewizji REN TV, która opublikowała nagranie z pokazowego ataku, rosyjska Flota Czarnomorska chciała w ten sposób pokazać Ukrainie, co się stanie, jeżeli jej armia zaatakuje platformy wiertnicze. Ponadto rosyjskie wojsko chciało pokazać Ukraińcom, że jest w stanie skutecznie atakować niewielkie cele na morzu.
Odnosząc się do tych doniesień ukraińska agencja UNIAN stwierdziła, że były to „słabe groźby”. Kijów podejmuje próby odzyskania kontroli nad swoimi aktywami zajętymi przez Rosjan na Morzu Czarnym.
W ubiegłym miesiącu UNIAN, powołując się na informacje Straży Granicznej informował, że Rosja kontynuuje wydobycie gazu z ukraińskiego szelfu, który należy do wyłącznej morskiej strefy ekonomicznej Ukrainy.
Naftogaz chce odszkodowania
We wrześniu Naftogaz oraz jej sześć spółek zależnych złożyło do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze pozew, w którym domaga się 5 mld dolarów odszkodowania za ,,szkody wywołane bezprawnym przejęciem przez Rosję aktywów znajdujących się na Krymie”. Naftogaz spodziewa się, że rozstrzygnięcie w tej sprawie nastąpi do końca 2018 roku.
Przed rosyjską okupacją półwyspu w 2014 r. Naftogaz poprzez Czernomorneftegaz posiadał łącznie 17 koncesji na wodach w pobliżu Krymu. Z tego 11 to złoża gazu, a cztery to pola z kondensatem gazu i dwa z zasobami ropy. Czernomorneftegaz dysponował 13 własnymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim, miał też pięć koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na terytorialnych wodach krymskich. Z posiadanych przez tę firmę złóż Ukraina pozyskiwała do 1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
[iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/En7VM7V5Guo” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]
Oilprice.com/Piotr Stępiński