„Złe powietrze” tak mówią o jakości powietrza w swoim mieście mieszkańcy Louisville. Codziennością jesienią i zimą są alerty dotyczące zanieczyszczenia powietrza sugerujące pozostanie w wentylowanych pomieszczeniach osobom z astmą bądź innymi schorzeniami dróg oddechowych, chorobami serca czy alergiami.
Niemal każdy z mieszkańców tego miasta doświadczył w rodzinie chorób lub problemów zdrowotnych wynikających z ciągłej ekspozycji na szkodliwe substancje. Stanem zdrowia mieszkańców Louisville są zaniepokojone organizacje działające na rzecz zdrowia w USA. Sposobem na szybką poprawę jakości powietrza mają być drzewa. Opracowywany system zadrzewiania przestrzeni miejskiej ma poprawić stan zdrowia mieszkańców.
Zielone serce miasta
Green Heart Project ma stać się pierwszym tego rodzaju projektem wspartym przez wiedzę z zakresu medycyny, który będzie precyzyjnie oddziaływał na życie mieszkańców miasta. O swoim projekcie tak mówi jego szef Pascal Mittermaier – Generalnie zaprojektowaliśmy wielkie badanie kliniczne, w której farmaceutykiem jest natura. Mittermaier jest szefem programu Global Cities osadzonego w centralnej jednostce zajmującej się ochroną przyrody.
Innowacja i planowanie
Jeśli innowacyjny projekt się powiedzie będzie można stosować model w innych wymagających redukcji zanieczyszczeń miejscach. Połączy także planowanie przestrzeni miejskiej w działaniami prozdrowotnymi oferując rekomendacje dotyczące odpowiednich miejsc pod uprawę roślin w miastach.
4 miliony ludzi umiera każdego toku
W samym USA co roku umiera około 4 miliony ludzi w związku z konsekwencjami wynikającymi z zanieczyszczenia powietrza. Wiele milionów cierpi z powodu chorób serca, astmy, udarów, na których występowanie ma wpływ przebywanie w zanieczyszczonym środowisku.
Objęcie badaniami naukowymi rejonów miejskich, w których planowo przygotowano nasadzenia jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Zazielenianie obszarów miejskich miało dotychczas przede wszystkim znaczenie wizualne, teraz ma stać się terapią.
Rok na przygotowanie i posadzenie 8,000 drzew i krzewów
Zainicjowany w październiku 2017 roku projekt będzie obejmował takie działania jak monitorowanie 50 mikroobszarów w mieście, zbieranie i analiza danych z tych pomiarów. Badane będzie także jaki wpływ na zanieczyszczenia miejskie ma pojawienie się w rejonach najbardziej dotkniętych niską i wysoką emisją pojazdów elektrycznych. Na podstawie tych analiz zostaną wyznaczone obszary, w których jesienią 2018 roku posadzonych zostanie 8,000 drzew i krzewów. Zaangażowanych ma być także 700 mieszkańców, którzy będą poddawani testom medycznym w trakcie trwania programu. Badania te mają trwać pięć lat.
Przemysł zanieczyszcza
Za emisję substancji szkodliwych w Louisville odpowiada w 40% przemysł. Tereny przemysłowe są zlokalizowane nieopodal osiedli mieszkaniowych. Nie wszyscy eksperci są tak optymistyczni w kwestii powodzenia projektu. Uważają, że niezbędnym elementem jest edukacja i aktywizacja lokalnych społeczności, które będą świadome czym jest wdrażany program. Dodatkowo potrzebna jest świadomość mieszkańców, że drzewa powinny być pod ochroną, tak aby miasto ograniczyło straty związane z ich wycinaniem. Szacunki są powiem takie, że z trzech milionów rosnących w Louisville drzew rocznie 55,000 znika. Często w związku z lekkomyślną wycinką.
Postępy w pracach nad programem można będzie śledzić na stronie.
Louisville to największe miasto stanu Kentucky. Zamieszkuje je około 600,000 mieszkańców, ale obszar metropolii to ponad 1,5 miliona mieszkańców.
GlobalNayure.org/Agata Rzędowska