Jedna czwarta wpłat Naftogazu do ukraińskiego budżetu pochodzi z tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej – podała spółka w komunikacie. Ta kwota przekracza łączne wydatki Kijowa na ochronę zdrowia, sport i ochronę środowiska. Wstrzymanie tranzytu oznaczałoby poważne straty dla gospodarki Ukrainy.
Zdaniem spółki w przypadku w przypadku wstrzymania tranzytu jej wpłaty do państwowej kasy za okres od 1 stycznia do 1 września 2017 roku wyniosłyby ok. 66 mld hrywien zamiast spodziewanych 91,6 mld hrywien.
24,9 mld hrywien (ok. 930 mln dolarów), które trafiły do budżetu dzięki tranzytowi gazu w ciągu dziewięciu miesięcy 2017 roku są zbliżone do wydatków, które Kijów poniósł w tym czasie na edukację i prawie 1,5-krotnie przewyższają łączne nakłady na ochronę zdrowia, sport i ochronę środowiska.
Wspomniane przychody za okres styczeń-wrzesień o jedną trzecią przewyższają wszystkie nakłady jakie zaplanowano na utrzymanie policji przez cały 2017 rok.
Jak podaje Naftogaz w komunikacie, bez dochodów z tranzytu gazu w 2016 roku Kijów musiałby przekazać spółce co najmniej 5 mld hrywien, co oznaczałoby wzrost długu publicznego.
Tranzyt gazu przez Ukrainę
Ukraiński koncern wielokrotnie podkreślał znaczenie utrzymania tranzytu gazu przez Dniepr. Jego zdaniem będzie to możliwe tylko pod warunkiem włączenia się zachodniego partnera w zarządzanie systemem przesyłu gazu (GTS). Zdaniem prezesa Naftogazu próby przeprowadzenia podziału spółki zgodnie z wymogami trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia dla budżetu i systemu finansowego Ukrainy.
W ciągu ośmiu miesięcy 2017 roku przez ukraiński GTS do europejskich odbiorców przesłano 61,9 mld m sześc. gazu, co w porównaniu z 2016 i 2015 rokiem oznacza wzrost o odpowiednio 23,4 oraz 45,6 proc. Portal Neftegaz.ru przypomina, że wkrótce sytuacja może ulec zmianie, co będzie efektem wygasającego w 2019 roku kontraktu tranzytowego między Gazpromem a Naftogazem. Według medium Kijów przygotowuje się do zmniejszeniu wolumenu tranzytu z obecnych 50-80 mld m sześc. rocznie do 15-40 mld m sześc. po 2019 roku.
Naftogaz/Neftegaz.ru/Piotr Stępiński