Konfrontacyjny kurs polityki Kremla wobec Zachodu nie jest zjawiskiem przejściowym – pisze analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Maria Domańska w opracowaniu na temat głównych uwarunkowań polityki zagranicznej Kremla wobec Zachodu. Według niej konflikt jest „trwałym, strategicznym motywem przewodnim rosyjskiej polityki zagranicznej”.
„Konfrontacja z Zachodem wynika z samej istoty rosyjskiego reżimu autorytarnego, mentalności elity władzy i określonej drogi historycznego rozwoju państwa. Sprzyjają jej też postawy społeczne. W rozumieniu Kremla polityka zagraniczna w każdym niemal swoim wymiarze służyć ma celom polityki wewnętrznej: legitymizacji autorytarnego reżimu, reprodukcji obecnego modelu rządów, zabezpieczenia interesów grupy rządzącej” – czytamy w opracowaniu.
Według Domańskiej na obecną politykę zagraniczną Moskwy wciąż wpływa przeszłość – rozpad Związku Sowieckiego. „Istotnym czynnikiem warunkującym antyzachodnią politykę Kremla jest do dziś nieprzezwyciężony kompleks, wynikający z rozpadu imperium i degradacji mocarstwa radzieckiego oraz imperatyw odbudowy pozycji mocarstwowej państwa na arenie międzynarodowej” – pisze ekspertka.
„Mocarstwowość w wydaniu rosyjskim to przede wszystkim zdolność do przeciwstawiania się reszcie świata, co na plan pierwszy wysuwa potencjał destrukcji i destabilizacji oraz dążenie do zapewnienia własnego bezpieczeństwa bez liczenia się z bezpieczeństwem innych” – czytamy w analizie.
Całe opracowanie jest dostępne na stronie OSW.
OSW