Chińskie Sinopec, China Investment Corporation i Bank Chin podpisały ze Stanem Alaska i Alaska Gasline Development Corporation porozumienie o woli zainwestowania do 43 mld dolarów w rozwój eksportu gazu skroplonego z amerykańskiego półwyspu do Państwa Środka.
Niewiążące porozumienie o zbadaniu potencjału takiej współpracy zostało podpisane w obecności prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa podczas wizyty tego drugiego w Pekinie.
43 mld dolarów inwestycji?
Inwestycje do 43 mld dolarów mają zmniejszać deficyt handlowy w relacjach USA-Chiny o 10 mld dolarów rocznie. To element większej paczki inwestycji propowanych przez Xi i Trumpa na łączną wartość 250 mld dolarów. Prezydenci zgodzili się co do woli zbilansowania relacji handlowych miedzy ich krajami i walki ze zmianami klimatu poprzez zastąpienie węgla w Chinach gazem z USA.
Teoretycznie układ ma potencjał ze względu na rosnącą nadpodaż gazu w USA i niską rentowność nowych projektów LNG oraz zainteresowanie rozwojem energetyki gazowej w Chinach. Byłaby to także szansa na powrót projektu Alaska LNG, z którego w 2015 roku wycofał się amerykański Exxon Mobil ze względu na opór administracji Baracka Obamy wobec tego rodzaju działalności w cennej przyrodniczo Alasce. Prezydent Donald Trump promuje zaś rozwój gospodarczy USA poprzez odbudowę sektora paliwowego za pomocą rozwoju projektów podmorskich i LNG oraz eksportu węglowodorów za granice.
Projekt do oceny
Projekt Alaska LNG zakładał budowę terminalu eksportowego LNG o przepustowości do 20 mln ton rocznie. Wymagałby jednak budowy gazociągu o długości przekraczającej 1000 km pozwalającej na doprowadzenie surowca ze złóż. Strony zgodziły się na współpracę na rzecz opracowania modelu inwestycyjnego do rewizji w 2018 roku.
Financial Times/Wojciech Jakóbik