Program badawczy podzielono na trzy główne obszary. Najważniejszy z nich to obszar górniczy, gdzie kluczowym elementem będą rozwiązania służące optymalizacji robót przygotowawczych, czyli m.in. drążenia nowych chodników w celu udostępnienia do eksploatacji kolejnych złóż węgla. Chodzi o obniżenie kosztów drążenia i utrzymywania wyrobisk górniczych. W tym obszarze analizowane będzie np. stosowanie tzw. kotwiowej obudowy wyrobisk, która jest tańsza od stosowanej obecnie obudowy podporowej.
Kolejne obszary badawcze to przeróbka i wzbogacanie węgla oraz problem zagospodarowania odpadów – chodzi m.in. o kamień wydobywany wraz z węglem; w kopalniach JSW wydobywa się go rocznie niemal tyle samo ile węgla, co również istotnie wpływa na koszty produkcji.
„Musimy odejść od sposobu myślenia o odpadach jako materiale, który należy gdzieś ulokować. Musimy myśleć, jakie produkty możemy z nich wykorzystać na własne potrzeby, żeby mogły przynieść korzyść. Produktowe podejście do odpadów pogórniczych i rekultywacji może przyczynić się do poprawy wizerunku górnictwa” – ocenił dr inż. Radosław Pomykała, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej uczelni.
Przedstawiciele JSW podkreślają, że we wszystkich analizowanych obszarach podstawową kwestią będzie poprawa bezpieczeństwa, wydajności robót oraz polepszenie komfortu załogi. „Bardzo ważne, aby ktoś kompleksowo przejrzał nasze dotychczasowe doświadczenia i odniósł się do nich w kontekście tego, co zrobiono w całej branży tak w kraju, jak i za granicą” – wskazał wiceprezes JSW ds. produkcji Tomasz Sledź. Jego zdaniem stałe udoskonalanie produkcji i obniżanie kosztów wydobycia są niezbędne, by górnictwo mogło się rozwijać.
Krakowska AGH to kolejna uczelnia, z którą współpracuje JSW. W ostatnim czasie spółka zawarła też m.in. porozumienie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z którym będzie współpracować w pracach badawczo-rozwojowych związanych z technologiami informatycznymi i ochroną środowiska. Rezultatem przyszłych projektów mają być prace badawcze, których efekty zostaną wykorzystane komercyjnie w JSW.
Współpraca między jastrzębską spółką i uczelniami to część podejmowanych przez JSW działań służących wprowadzaniu innowacji w grupie JSW. W połowie tego roku została powołana nowa spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach, która ma być kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.
W ciągu ostatniego pół roku JSW podpisała kilka listów intencyjnych i umów o współpracy, służących pobudzeniu innowacji i wdrażaniu w firmie nowoczesnych rozwiązań. Podjęto współpracę zarówno z ośrodkami naukowymi, jak i firmami, wyspecjalizowanymi w przygotowaniu i wprowadzaniu do praktyki przemysłowej zaawansowanych technologii w różnych dziedzinach.