Ważnym wydarzeniem w budowie systemu LNG było otwarcie terminalu w Świnoujściu. Daje on niepowtarzalną możliwość budowania bezpiecznych dostaw LNG. Systemy małoskalowe nie gwarantują ciągłości. One są uzupełnieniem dla dużej infrastruktury – powiedział Adam Simonowicz, dyrektor departamentu CNG-LNG w PGNiG Obrót Detaliczny, w trakcie III Ogólnopolskiej Konferencji ,,Wyspowe stacje regazyfikacji LNG na terenie powiatów i gmin dźwignią rozwoju gospodarczego kraju”. Patronem medialnym wydarzenia był BiznesAlert.pl.
Zaznaczył przy tym, że surowiec odbierany w gazoporcie charakteryzuje się wysoką jakością. – To najlepszy towar, który w tej chwili jest dostępny na rynku – mówi dyrektor Simonowicz. Zwrócił uwagę na elastyczność LNG. – Jest to nośnik energii, który jest dostępny właściwie wszędzie, w dowolnym profilu zużycia, zapotrzebowania – przekonywał gość konferencji. Ponadto zdaniem dyrektora Simonowicza LNG jest paliwem ekologicznym i bezpiecznym.
Przedstawiciel PGNiG OD podkreślił również, że LNG może być wykorzystywany jako alternatywa dla gazu dostarczanego przez rurociągi lub zaopatrywania w gaz odbiorców nieprzyłączonych dotychczas do sieci. Pozwoli to na likwidację białych plam na gazowej mapie Polki.
W trakcie wystąpienia dyrektor Simonowicz mówił również, że małoskalowe LNG jest wyjątkowym modelem biznesowym dającym szanse zaspokojenia różnorodnych potrzeb klientów przy zachowaniu efektywnych nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych. Zdaniem dyrektora Simonowicza skroplony gaz ziemny będzie konkurował z paliwami kopalnymi takimi jak węgiel czy ropa nie tylko w aspektach środowiskowych, ale przede wszystkim efektywnością ekonomiczną i technologiczną. W tym kontekście zaznaczył, że należy się spodziewać, iż w najbliższych latach należy się spodziewać zwiększenia nakładów na inwestycje w infrastrukturę LNG.