EnergetykaEnergia elektryczna

Bez współpracy “Trójkąta Bermudzkiego” klastry wpadną w “spiralę śmierci” (RELACJA)

Future Energy Forum Klastry

fot. BiznesAlert.pl

W Rzeszowie dyskutowano o przyszłości klastrów energetycznych. Wszyscy zgodzili się, że są potrzebne. Jeden z prelegentów ostrzegł jednak, że bez odpowiedniego wsparcia klastry mogą wpaść w „spiralę śmierci”. Odpowiedź to inteligentna współpraca „trójkąta bermudzkiego”. Dyskusja odbyła się w ramach Future Energy Forum pod patronatem BiznesAlert.pl.

Wydarzenie otworzyła, Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego. – Podkarpacie jest ważnym regionem dla Polski i makroregionem o znaczeniu energetycznym. 30 procent gazu w Polsce jest wydobywane właśnie na Podkarpaciu. To tutaj mamy gazociągi przesyłowe i najwięcej magazynów. Mamy też jedną z największych elektrowni wodnych – Elektrownię Solina – przypomniała.

Pierwszy panel był poświęcony klastrom energii. Poprowadził go Robert Szlęzak, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Kooperacyjnego „KlasGRID”. – Klastry energii to polski pomysł rozwijający się od dwóch lat. Zostało złożone ponad 100 aplikacji o stworzenie klastra, ale w rzeczywistości złożono około 60 wniosków – poinformował moderator.

Klastry? Wszyscy są za

– Samorząd powinien zwiększyć rolę koordynującą – zalecił Lucjan Kuźniar, członek zarządu Województwa Podkarpackiego. – Od początku istnienia naszego samorządu chcieliśmy wzmacniać klastry, będąc szafarzem środków europejskich – wskazywał. Podkreślił, że jest potencjał do rozwoju energetyki odnawialnej w województwie.

– Jako członek grupy kapitałowej Polskiej Grupy Energetycznej realizujemy jej założenia strategiczne – powiedział wiceprezes PGE Energetyka Odnawialna Arkadiusz Sekściński. – W rozwój energetyki rozproszonej wpisują się klastry energii. Podkarpacie to obszar, gdzie klastry mogą się świetnie wpisywać w potrzeby omówione. Podobnie jak warmińsko-mazurskie i podlaskie, podkarpackie nie ma dużych jednostek wytwórczych, a energię się raczej przesyła. PGE EO bardzo chętnie odegrałaby rolę w klastrach energii. To połączenie wytwórcy, dystrybutora i konsumenta, a naszą rolą byłoby właśnie wytwarzanie – dodał.

Zapewnił, że jego firma rozważa intensywnie rozwój energetyki słonecznej, na co jest istotny potencjał na Podkarpaciu. – Dużo większy sens ma rozwijanie jej tutaj, ze względu na duże nasłonecznienie. Wiatraki warto rozwijać na Pomorzu, gdzie jest duża wietrzność – ocenił Sekściński. – Wierzę, że PGE EO wróci do naszego klastra – zadeklarował prezes PUIK, członek zarządu KlasGRID, Maciej Wąż.

Doktor Grzegorz Wisz z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej wysoko  ocenił potencjał budowy regionalnego klastra. – Staramy się budować świadomość społeczną, gromadzić partnerów, ale i wiedzę potrzebną dla kolejnych zainteresowanych – powiedział uczestnik panelu. – Postrzegam klastry jako bardzo ważne narzędzie kreowania przyszłej polityki energetycznej i wdrażania lokalnych rozwiązań bazujących na potencjale regionu i takie, które będą angażowały wszystkich lokalnych graczy, także prosumentów. Dlatego potrzebny jest dialog – dodał.

Jak wspierać klastry, by nie wpadły w spiralę śmierci?

Uczestnicy panelu potwierdzili, że rozwijanie klastrów jest zgodne z trendami europejskimi, czyli rozrostem regulacji związanych z polityką energetyczną oraz tendencją do łączenia sił przez podmioty na rynku energii w celu zmniejszenia kosztów. Jeden z nich ostrzegł jednak przed zagrożeniami.

– Jeżeli klaster opłaca się w stu miejscach, to przy podwyższonej cenie energii może się okazać, że w kolejnych sześćdziesięciu miejscach będzie się opłacał, a to warunkuje wzrost cen. To tworzy spiralę śmierci. Jeżeli klaster nie da sobie rady, to będzie potrzebował wsparcia systemu. Powstaje zatem pytanie o właściwy system regulacyjny – podkreślił Jarosław Wajer z grupy doradczej E&Y.

– Warto zapytać, czy stworzenie klastra jest sukcesem samym w sobie. Te, które rzeczywiście mają potencjał rozwojowy będą prowadzone dalej. To czas weryfikacji. Damy pieniądze na rozwój, aby przekładał się na korzyści gospodarcze – zastrzegł Lucjan Kuźniar z zarządu wojewódzkiego na Podkarpaciu. – Będziemy się spotykać z przedsiębiorcami w regionie, aby z tej dyskusji wynikły inicjatywy i projekty. Zależy nam na efekcie.

Klastry potrzebują współpracy Trójkąta Bermudzkiego

W dyskusji wziął udział Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant. – Oferujemy usługę obniżania sprzedaży energii, która daje naszemu klientowi wzrost rentowności. Jeżeli spółki tego nie zrobią, to inne firmy zrobią to za nie. Nie ma wyboru, trzeba się spieszyć – zaapelował.

– Klastry to Trójkąt Bermudzki. Mamy operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), Urząd Regulacji Energetyki i system wsparcia, ale chodzi o politykę na poziomie unijnym oraz rządowym – wyliczył Maciej Wąż. – Można powtórzyć mechanizm z telekomunikacji Stanów Zjednoczonych, gdzie powstały regionalne spółki. Ktoś to w Polsce zablokował i to się nie rozwinęło. Potem sprzedaliśmy Telekomunikację Polską, czyli cały rynek. Możemy z tej lekcji wyciągnąć wnioski dla klastrów. W ramach współpracy rozwój sieci inteligentnych współpraca z OSD może przynieść wszystkim korzyść – dodał.

Ocenił, że energetyka odnawialna nadal nie jest przewidywalna i powinna być zabezpieczana przez energię ze źródeł konwencjonalnych, ale jej rola w klastrach będzie rosła. – Z tego powodu będzie istotna możliwość zarządzania mocą – przyznał.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X