Minister energetyki Korei Południowej Paik Un-gyu spotkał się z przyszłym premierem Czech Andrejem Babišem, aby rozmawiać o możliwym udziale koreańskich firm w realizacji projektów jądrowych u naszych południowych sąsiadów. Politycy poruszyli również tematy związane z rozszerzeniem współpracy gospodarczej i przemysłowej.
Obecnie jedna trzecia energii elektrycznej, generowanej w Czechach, pochodzi z atomu. Do 2040 roku ma stać się on głównym źródłem energii w Czechach, a jego udział w miksie wyniesie od 46 do 58 procent. Rozwój energetyki jądrowej ma się odbyć kosztem energetyki opartej na węglu brunatnym (spadek do 21 procent). Oprócz tych źródeł energię mają zapewnić odnawialne źródła (25 procent) i bloki gazowe (15 procent). Nowe reaktory jądrowe o łącznej mocy 2500 MWe mają być gotowe do 2035 roku, z perspektywą budowy kolejnych w przyszłości.
Czesi nie skreślają Korei Południowej
Jak informuje agencja Yonhap, według Paik Un-gyu, w trakcie spotkania Babiš stwierdził, że doskonale zdaje sobie sprawę z konkurencyjności Korei Południowej na światowym rynku budowy elektrowni jądrowych. Zapowiedział również, że jego rząd dokładanie przeanalizuje możliwość udziału koreańskich spółek w realizacji projektów nuklearnych w Czechach.
Koreańska ofensywa
Przypomnijmy, że na początku października specjalny wysłannik czeskiego rządu ds. energetyki jądrowej, Jan Stuller przebywał z wizytą w Korei, gdzie odwiedzał tamtejsze kompleksy jądrowe. Według czeskich mediów, udziałem w projekcie jądrowym, oprócz Korei Północnej, zainteresowane są podmioty z Chin, Rosji, Francji oraz Japonii. Z kolei pod koniec października minister Un-gyu spotkał się z przewodniczącym czeskiego Senatu, Milanem Štěchem, aby omówić możliwości rozszerzenia współpracy m.in. w sektorze jądrowym. W tym czasie odbyły się również rozmowy państwowej spółki Korea Hydro & Nuclear Power Co z czeskim ministrem handlu, podczas których producenci starali się przekonać naszych południowych sąsiadów do swoich reaktorów. W trakcie spotkania podpisane zostało memorandum, dotyczące współpracy dwustronnej w zakresie energetyki jądrowej oraz wymiany ekspertów. Według agencji Yonhap podpisane ostatnio dokumenty mają wzmocnić więzi oraz współpracę w sektorze nuklearnym, co może dać przewagę Seulowi w planowanym na 2018 rok ogłoszeniu przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Czechach. Przy czym nie potwierdzono ostatecznie zakresu oraz harmonogramu projektu.
Yonhap/Piotr Stępiński