– Decyzja o budowie trzeciego zbiornika w gazoporcie w Świnoujściu może zostać podjęta w przyszłym roku – powiedział w trakcie konferencji ,,Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2017” Paweł Jakubowski, Dyrektor Pionu Rozwoju w Gaz-Systemie. Patronem wydarzenia jest BiznesAlert.pl.
– Mam nadzieje, że już wiosną będą państwo mogli usłyszeć informacje dotyczące rozbudowy terminalu LNG. Z czterech rekomendacji dotyczących rozbudowy terminalu: zwiększenie mocy regazyfikacji, trzeci zbiornik, drugie nadbrzeże oraz przeładunek na kolei – podjęto decyzję o regazyfikatorach oraz o budowie drugiego nabrzeża. Są to decyzje biznesowe. Na dniach mają zapaść nasze rekomendacje dla PLNG w sprawie przeładunku na kolei. Ostatni element to budowa trzeciego zbiornika – wyliczał Jakubowski.
– Rekomendacje o przeładunku na kolei powinny spłynąć do końca roku, a o budowie trzeciego zbiornika w przyszłym roku. Zamknie to etap decyzji inwestycyjnych. Chcemy mieć jak najszybciej możliwość prowadzenia wszystkich prac projektowych związanych z rozbudową. Zbiornik jest najbardziej kapitałochłonnym elementem programu, dlatego też wymaga jeszcze czasu. Bezwzględnie jest tak, że trzeci zbiornik będzie uelastyczniał pracę całej infrastruktury. On się nam bardzo przyda – powiedział uczestnik konferencji. Dodał, że warunki rynkowe jak ceny i dostępność wykonawców, sprzyjają tego typu inwestycjom. Dodał, że będzie to zależeć od kalkulacji spółki.
Podkreślił, że rozbudowa terminalu wymaga dużej staranności, ponieważ prace prowadzone są na obiekcie bez przerwy w eksploatacji. – Chcemy je zaplanować bardzo precyzyjnie, uwzględniając wszelkie procedury bezpieczeństwa tak, aby nie wpływało to bieżącą prace obiektu, tym bardziej, że od przyszłego rok gazowców w polskim terminalu będzie więcej, w związku z kontraktem naszego klienta PGNiG z Katarem oraz umowy z Centricą. Cały program rozbudowy musi towarzyszyć bieżącej eksploatacji – powiedział.
We wrześniu Gaz-System rekomendował operatorowi terminalu, swojej spółce-córce Polskie LNG, rozpoczęcie przygotowań do budowy drugiego nabrzeża. Dzięki niemu gazoport mógłby uruchomić dodatkowe usługi – przeładunek LNG na mniejsze jednostki, w tym bunkierki, oraz bunkrowanie na miejscu statków napędzanych skroplonym gazem ziemnym.
Jak wyjaśnił dyrektor Jakubowski, nowe nabrzeże miałoby stanąć wewnątrz falochronu, od strony brzegu. Chodzi o to, by aktywność przy nim nie zakłócała rozładunku gazowców przy istniejącej instalacji oraz pracy obrotnicy, czyli obszaru wewnątrz portu, na którym holowniki obracają gazowiec.
Gaz-System wstępnie szacuje, że instalacja ta mogłaby zostać ukończona ok. 2021-2022 roku.
AKTUALIZACJA: godz. 15:40, 11.12.2017
Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa