Wzrost produkcji w USA ogranicza skuteczność działania OPEC i Rosji zmierzającego do zmniejszenia nadpodaży ropy.
Miesięczny raport OPEC prognozuje, że w 2018 r. inicjatywa OPEC i Rosji zmniejszenia globalnej nadpodaży ropy poprzez kontynuację ograniczenia wydobycia przyniesie efekty z opóźnieniem. Przyczyną jest dalszy wzrost produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych. .
Ceny ropy na giełdzie w Londynie wzrosły w tym tygodniu powyżej 65 dol. za baryłkę, co stanowi dwuletnie maksimum. Sprzyjało temu chwilowe zamknięcie rurociągu w Wielkiej Brytanii oraz decyzja OPEC i Rosji z 30 listopada o ograniczeniu produkcji i dostaw do końca przyszłego roku. Wprawdzie Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie stwierdziły w tym tygodniu, że mogą wspólnie rozważyć zakończenie ograniczeń po I półroczu 2018 r., jeśli rynek wróci do równowagi. Jednak raport OPEC sugeruje, że będą kontynuować ograniczenia.
„Kontynuacja ograniczeń dostaw przez OPEC i spoza OPEC stabilizująca światowy rynek ropy powinna doprowadzić do dalszego spadku nadwyżki globalnych zapasów i zrównoważonia rynku do końca 2018 r.” – stwierdza raport OPEC.
Ostatnie dane kartelu dowodzą, że ta strategia się opłaca. Nadwyżka zapasów ropy w krajach rozwiniętych w październiku br spadła do około 137 mln baryłek, wobec około 380 mln baryłek przed rozpoczęciem cięć. Sekretarz Generalny OPEC, Mohammad Barkindo, w rozmowie z telewizją Bloomberg w Pekinie, powiedział, że zapasy w listopadzie br dalej spadały, do około 130 mln.
Produkcja OPEC w ubiegłym miesiącu zmniejszała się o 133.500 baryłek dziennie, osiągając 32,45 mln – podaje raport. Wenezuela ponosi dalsze straty produkcyjne, ZEA realizowały cięcia produkcji z opóźnieniem, Arabia Saudyjska zmniejszyła dostawy bardziej, niż było wymagane. Z danych w raporcie wynika, że gdyby OPEC utrzymywał obecne ograniczenia produkcji do końca 2018 r., globalne zapasy zmniejszyłyby się o kolejne około 274 mln baryłek.
Jednak prognozowany wzrost wydobycia w innych krajach zapowiada ograniczenie skuteczności strategii OPEC. Sektor łupkowy w USA pomimo trzech lat dekoniunktury, zwiększył efektwność produkcji i konkurencyność. Bowiem cena w USA wynosi blisko 60 dol. za baryłkę. Amerykanie przygotowują się do nowego wzrostu odwiertów. Zwiększają się inwestycje i poprawia wdajność instalacji. Według szacunków OPEC produkcja w USA wzrośnie w 2018 r. do około 1,1 mln baryłek dziennie, czyli o około 1,7 proc. ( o 180 000 baryłek dziennie).
Bloomberg