Jak podał Tobiszowski, w poniedziałek rekompensatę dla prawie 130 tys. osób wypłaciła przelewami na rachunki bankowe Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która jest podmiotem wypłacającym dla największej grupy uprawnionych. Natomiast we wtorek SRK uruchomiła wypłatę środków dla ponad 40 tys. osób za pośrednictwem przekazów pocztowych.
Według wiceministra, Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaciła już rekompensaty niemal wszystkim uprawnionym z tej firmy, a Tauron Wydobycie – około połowie uprawnionych z tej spółki. Zaawansowana w wypłatach jest także spółka Lubelski Węgiel Bogdanka.
„Idzie to naprawdę w dobrym tempie. Zdecydowana większość osób uprawnionych do świadczenia otrzyma je przed świętami Bożego Narodzenia, a resztówki będą wypłacane do końca roku” – powiedział dziennikarzom Tobiszowski.
Przypomniał, że początkowo liczbę osób uprawnionych do rekompensat szacowano na ponad 235 tys., a wnioski złożyło przeszło 236 tys. osób. Jak mówił wiceminister, ponad 9 tys. wniosków zweryfikowano negatywnie, co oznacza, że osobom tym nie przysługuje rekompensata (mogą odwoływać się od tej decyzji – PAP). Tobiszowski ocenił, że w ramach obecnych, przedświątecznych wypłat świadczenie otrzyma w sumie ponad 200 tys. osób.
Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie w październiku, a wnioski o wynoszącą 10 tys. zł rekompensatę były przyjmowane do 18 listopada. W końcu listopada nastąpiła nowelizacja budżetu państwa, dzięki czemu w ubiegłym tygodniu możliwe było uruchomienie ponad 2,3 mld zł dotacji na wypłatę rekompensat przez spółki.
Przedsiębiorstwami wypłacającymi świadczenie – zgodnie z ustawą – są: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.
Prawo do bezpłatnego węgla było elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów; był to rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. Rekompensaty otrzymają emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe.