ENERGETYKA
PGNiG rozpoczęło wiercenie głębokiego otworu poszukiwawczego w Karpatach
(PGNiG)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło wiercenie otworu badawczego Fredropol-1 w Karpatach. To jeden z najgłębszych odwiertów w Polsce, którego głębokość zaplanowana jest na 6000 metrów.
Celem planowanego otworu Fredropol-1 jest rozpoznanie formacji skalnych podsolnych oraz sprawdzenie ewentualnego nagromadzenia ropy naftowej i gazu ziemnego. Uzyskane dane pozwolą określić potencjał zasobowy obszaru badań i zaplanować dalsze prace, których celem będzie odkrycie i udostępnienie złóż węglowodorów.
Otwór Fredropol-1 znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w północno-wschodniej części Karpat Polskich, przy granicy polsko-ukraińskiej, na koncesji poszukiwawczej „Skopów-Kormanice”, w której PGNiG SA posiada 100% udziałów.
Otwór jest wiercony w pobliżu największego złoża gazu ziemnego „Przemyśl”. Celem wiercenia otworu jest zbadanie struktur geologicznych w których może występować ropa naftowa i gaz ziemny. W podobnych strukturach geologicznych, pod formacjami solnymi na Ukrainie występują bogate złoża ropy naftowej np. „Borysław”.
W pobliżu otworu Fredropol-1, w roku 2006 ukończono na głębokości 5014 m wiercenie w solach otworu Huwniki-1. Odwiert dostarczył pełnego zestawu informacji i pomiarów najnowszej generacji, które są bogatym źródłem wiedzy na temat budowy geologicznej tego obszaru. Otwór Huwniki-1 wiercony był jako głęboki otwór badawczy wraz z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wykonawcą prac przy otworze Fredropol-1 jest firma Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG.
Chevron przegrał w Żurawlowie
(KURIER LUBELSKI/CIRE)
Jak poinformował „Kurier Lubelski”, po 399 dniach protestu mieszkańcy Żurwalowa wygrali walkę z Chevronem, który w nocy opuścił działkę, na której firma planowała wykonanie odwiertu w poszukiwaniu gazu łupkowego. – Dzisiaj o 4 rano Chevron wyjechał z Żurawlowa. Jesteśmy wolni – napisali w poniedziałek na Facebooku protestujący. Pracownicy Chevrona wywieźli z Żurawlowa agregat, halogeny i przyczepę socjalną. Na miejscu zostały jedynie materiały budowlane, amerykańska flaga, a obok niej biała – czytamy w „Kurierze Lubelskim”. Żurawlów to niewielka wieś pod Zamościem, której mieszkańcy nie zgadzali się na poszukania gazu łupkowego. Zaskarżyli oni koncesję na poszukiwania tego gazu wydaną amerykańskiemu koncernowi przez Ministerstwo Środowiska. W sądzie nadal toczą się też sprawy wytoczone przez Chevron ok. 30 rolnikom, którym amerykański koncern zarządza utrudnianie prowadzonych prac.
Granty na termomodernizację z funduszy EOG
(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)
Wczoraj rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie projektów dot. termomodernizacji budynków w ramach Programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Tym razem do wykorzystania z funduszy EOG jest ponad 14,9 mln zł. Dofinansowanie przeznaczone jest na projekty dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, instalację w nich energooszczędnych i ekologicznych źródeł ciepła lub energii elektrycznej oraz wymianę, jak również modernizację węzłów cieplnych. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty publiczne, a także prywatne (realizujące zadania publiczne). Kwota przeznaczona na dofinansowanie (ponad 14,9 mln zł) może ulec zwiększeniu w trakcie trwania naboru. Wnioski można składać do 15 września 2014 roku (w godz. 8.00-15.00) osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub korespondencyjnie na adres NFOŚiGW. Szczegółowe informacje dla wnioskodawców, w tym kryteria wyboru projektów i regulamin konkursu dostępne są w ogłoszeniu: zobacz tutaj.
Aktywiści Greenpeace blokują poszukiwania gazu łupkowego w Rumunii
(REUTERS/RIGZONE/BBC/TERESA WÓJCIK)
Aktywiści Greenpeace rozpoczęli wczoraj ostry protest przeciwko poszukiwaniom przez Chevron gazu łupkowego we wschodniej Rumunii. Zablokowali ekipie poszukiwawczej dostęp do terenu poszukiwań. Wzywają też lewicowy rząd do wydania zakazu szczelinowania. Chevron rozpoczął pracę nad odwiertem poszukiwawczym w miejscowości Pungesti we wschodniej Rumunii w grudniu ub.r., po kilkukrotnym odroczeniu operacji z powodu protestów mieszkańców. Wczoraj około 25 aktywistów Greenpeace z Rumunii, Węgier, Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Niemiec pojawiło się w Pungesti. Zablokowali dostęp do drogi i przykuli się do ogrodzenia. Wywiesili banery „Nie dla Chevronu” oraz „Zatrzymać szczelinowanie”. Główny dowódca NATO, gen Rasmusen nie dawno ostrzegł, że strona rosyjska i Gazprom są inicjatorami protestów przeciwko łupkom w Europie.
Jerzy Buzek został przewodniczącym ITRE
(KOMISJA EUROPEJSKA/WOJCIECH JAKÓBIK)
W poniedziałek Jerzy Buzek został wybrany poprzez aklamację na przewodniczącego Komisji ds. Przemysłu, Badań naukowych i Energetyki Parlamentu Europejskiego (ITRE). Skład ITRE został wybrany na kadencję trwającą dwa i pół roku. Pierwsze posiedzenie komisji odbędzie się 22 lipca.
W przyszłym tygodniu spotkanie KE-Rosja w sprawie energetyki
(REUTERS/BBC/AFP/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)
Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Guenther Oettinger oraz rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak we wczorajszej rozmowie telefonicznej zgodzili się na dwustronne spotkanie na koniec przyszłego tygodnia. Ma ono być poświęcone kluczowym kwestiom stosunków UE-Rosja w sektorze energetycznym. Jak wcześniej stwierdził Nowak, podczas rozmowy miały zostać omówione: spór o South Stream oraz kwestie dostaw rosyjskiego gazu do europejskich magazynów przed sezonem zimowym. Wcześniej Oettinger po rozmowach z ukraińskim ministrem energetyki Jurijem Prodanem powiedział, że KE liczy na wznowienie rozmów trójstronnych na temat ukraińskiego długu gazowego z Rosją i Ukrainą przed końcem lipca. Komisarz spodziewa się ponownych konsultacji po impasie od 16 czerwca, kiedy poprzednie rozmowy zakończyły się fiaskiem. Z kolei Jurij Prodan powiedział rosyjskim dziennikarzom, że Ukraina jest gotowa do nowych negocjacji z udziałem Komisji Europejskiej, ale nie będzie rozmawiać o kosztach zadłużenia i cenie gazu. „W tych sprawach wszystko już ustaliliśmy. Nie cofniemy się nawet o krok” – podkreślił – „Jeżeli nie będzie porozumienia z Kremlem – zdecyduje arbitraż w Sztokholmie”. Z informacji słowackiego Eustreamu wynika, że tzw. mały rewers na połączeniu gazowym między Słowacją a Ukrainą może zostać uruchomiony z jeszcze we wrześniu tego roku. Pozwoli na tranzyt od 8 do 10 mld m3 rocznie w pierwszym kwartale 2015 roku. Mniejsze ilości będą mogły popłynąć nad Dniepr we wrześniu. W październiku przepustowość połączenia Wojany-Użhorod może osiągnąć poziom 6,5 mld m3. Większy rewers pozwoliłby na import kilkunastu mld m3 rocznie ale znajduje się pod kontrolą Gazpromu – tłumaczył do tej pory Eustream. Komisja Europejska nie widzi problemów prawnych dla uruchomienia tego połączenia. Mimo to, rozmowy na ten temat stanęły w martwym punkcie. Ukraińcy planowali na początku tego roku, że roczne wydobycie krajowe gazu ziemnego wzrośnie do 22 mld m3. Przy założeniu, że zużycie surowca nad Dnieprem spadnie poniżej poziomu 30 mld m3 można szacować, że dostawy przez mały rewers połączone z dostawami z Polski i Węgier mogą zaspokoić w całości zapotrzebowanie Ukraińców na błękitne paliwo.
Rosja broni South Stream
(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK)
Rosja i Serbia są gotowe aby w najbliższych dniach podpisać umowę o budowie serbskiego odcinka South Stream – powiedział dziennikarzom premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, po zakończeniu rozmów ze swoim serbskim odpowiednikiem Aleksandrem Vučiciem. Z kolei serbski premier, który przebywał wczoraj w Moskwie, potwierdził, że w sprawie South Stream pozostały już tylko kwestie techniczne, które szybko będą uzgodnione. Projekt gazociągu zapewni niezawodność dostaw rosyjskiego gazu do europejskich konsumentów w nadchodzącym dziesięcioleciu – zgodzili się obaj politycy – co jest szczególnie ważne w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Wczoraj w Sofii po rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin stwierdził, że Bułgaria „bezwarunkowo popiera budowę rosyjskiej rury. Jest ona niezmiernie ważna dla Bułgarii i Europy Południowo-Wschodniej – powiedział bułgarski minister. – Wspieramy budowę South Stream, zgodnie z prawem Unii Europejskiej i mamy nadzieję, że dialog z Komisją Europejską to w końcu potwierdzi”. Na początku czerwca, premier Bułgarii Płamen Oreszarski powiedział, że jego rząd zawiesza prace nad projektem South Stream, dopóki nie zostaną wyjaśnione i uzgodnione z Komisja Europejską niejasności prawne umów zawartych z Rosja i Gazpromem. Obecnie wydaje się, że rząd bułgarski nieco zmienia zdanie. Moskwa – podkreślił na zakończenie rozmów w Sofii Ławrow – obecnie wychodzi z założenia, że głównym prawnym instrumentem dla realizacji projektu South Stream są dwustronne porozumienia zawarte między Rosją a poszczególnymi państwami-uczestnikami projektu. Ta rura ma jednocześnie ogromne znaczenie dla energetycznego bezpieczeństwa całej Europy. Także dlatego, że usuwa ryzyko związane z tranzytem przez Ukrainę. To musi w końcu zrozumieć KE – kilkakrotnie powtarzał w Sofii Ławrow.
Shell: Zostajemy na Ukrainie
(SHELL/WOJCIECH JAKÓBIK)
Pomimo spekulacji medialnych na temat możliwości opuszczenia Ukrainy przez Shell, firma przekonuje w komunikacie prasowym, że będzie kontynuowała poszukiwania gazu łupkowego na terenie tego kraju, pomimo niestabilnej sytuacji w jego wschodniej części. Obecnie prace na koncesji Juzowska wkroczyły w etap oceny oddziaływania na środowisko.
Ukraina nie dopuści Gazpromu do swojego GTS-u
(PLATTS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Ukraińcy kategorycznie odrzucają możliwość wykupu udziałów w ukraińskim systemie przesyłu gazu (GTS) przez rosyjski Gazprom. Zasłaniają się unijnymi regulacjami antymonopolowymi zakładającymi, że żadna firma nie może jednocześnie zarządzać przesyłem i słać surowca w ramach danej infrastruktury. Kijów ma przyjąć w wakacje prawo zezwalające na sprzedaż zachodnim spółkom do 49 procent udziałów GTS-u. Dyrektor Naftogazu Andrij Kobolew przekonywał, że pomimo wysiłków Gazpromu, do tej pory nie udało mu się przejąć kontroli nad żadnym większym elementem infrastruktury gazowej w Unii Europejskiej. Ma to być dobry przykład dla Ukrainy. Ukraińcy wprowadzają stopniowo regulacje trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, do czego są zobligowani jako członek Wspólnoty Energetycznej.
Rosnieft: spór z Gazpromem o Sachalin Energy w sądzie arbitrażowym
(REUTERS/ITAR/TERESA WÓJCIK)
Wczoraj Rosnieft złożył w sądzie arbitrażowym dla obszaru Sachalin skargę przeciwko spółce Gazpromu, Shella, Mitsui i Mitsubishi, Sachalin Energy. Szczegóły sprawy nie zostały podane, a Rosnieft oficjalnie nie skomentował wydarzenia. Jednak źródła w Moskwie informują, że chodzi o odmowę spółki Sachalin Energy w sprawie dostępu Rosnieftu do systemu gazociągów projektu Sachalin 2. Już poprzednio Rosnieft w tej samej sprawie złożył skargę na Sachalin Energy do rosyjskiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (RAS Rosja) w tej samej sprawie. Zdaniem Rosnieftu, oba rosyjskie koncerny, Rosnieft i Gazprom, powinny korzystać z gazociągów Sachalin 2 na równych zasadach. Wyeliminuje to konieczność budowy przez Rosnieft drugiego systemu przesyłu gazu na tym samym terenie i dublowanie się inwestycji. Rosnieft ma w tej sprawie poparcie gubernatora Sachalinu, Aleksandra Choroszawna, który podkreśla, ogromne znaczenie wspólnego dostępu do gazociągów Gazpromu dla projektu produkcji LNG przez Rosnieft i ExxonMobil na Sachalinie. Akcjonariuszami projektu systemu Sachalin Energy są Gazprom – 50 proc. udziałów, Shell – 27,5 proc., japońskie Mitsui i Mitsubishi – odpowiednio 12,5 oraz 10 proc. Gazprom zakończył bez rozstrzygnięć rozmowy z Exxon Mobil na temat kupna gazu z projektu Sachalin 1 prowadzonego przez Amerykanów. To finał bezowocnych negocjacji ciągnących się od lat. Gazprom chciał wykorzystać surowiec Exxon Mobil do zaopatrzenia Dalekiego Wschodu. Exxon wybiera jednak współpracę z Rosnieftem w ramach wartego 15 mld dolarów projektu LNG na potrzeby dostaw do regionu Azji i Pacyfiku. Sam Gazprom ocenia, że projekt jest bezzasadny, ponieważ surowiec na potrzeby eksportu LNG może dla niego zapewnić jedynie dotychczasowy monopolista. Obecnie jedyny terminal służący do eksportu LNG z Rosji to wspomniany wyżej, należący do Gazpromu i Shella Sachalin 2 o rocznej przepustowości 10 mln ton. Rosnieft ubiega się także o dostęp do infrastruktury dopiero budowanego gazociągu Siła Syberii, który ma doprowadzać gaz od Gazpromu do Chin w ramach umowy z CNPC. Rosnieft również rości sobie prawo do części przepustowości tej rury. Dostęp może mu ułatwić szykowane przez Kreml prawo liberalizujące eksport gazu ziemnego przy użyciu gazociągów, które ma pozwolić na rezerwowanie wolnych mocy rosyjskiej infrastruktury nawet z pięcioletnim wyprzedzeniem. Zgodnie z planami Gazpromu Siła Syberii ma zacząć działać właśnie za pięć lat, w 2019 roku.
BP: Ropy starczy jeszcze na co najmniej na 50 lat
(BP/WOJCIECH JAKÓBIK)
Przedstawiciele BP przyznają, że nie można jednoznacznie ocenić ile ropy naftowej znajduje się jeszcze pod powierzchnią ziemi. Bazując jednak na znanych zasobach firma oszacowała, że przy obecnym zużyciu tego surowca starczy jeszcze na realizację zapotrzebowania przez co najmniej pół wieku.
INFRASTRUKTURA
Rusza planowany remont dolnośląskiej A4
(GDDKiA)
Od 14 lipca do 30 września br. potrwa zaplanowany remont 13-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy 153 km a 167 km. Prace odbywać się będą na jezdni południowej (kierunek Opole), od węzła Bielany Wrocławskie do okolic węzła Krajków (z wyłączeniem kilometrowego odcinka jezdni przy Punkcie Poboru Opłat w Karwianach). Remont zostanie podzielony na etapy, tak aby prowadzone prace, jak najmniej utrudniały ruch na autostradzie. Informacje o harmonogramie prac i ewentualnych ograniczeniach w ruchu będą przekazywane na bieżąco za pośrednictwem mediów oraz na stronie internetowej wrocławskiego oddziału GDDKiA. Wykonawcą robót remontowych jest firma Mota-Engil Central Europe SA. Wartość umowy na remont: 16 519 010,92 zł brutto.
MOP Kałęczynek na A1 – otwarty
(GDDKiA)
Kierowcy korzystają już z ponad 60 km odcinka autostrady A1 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Trasa od Czerniewic do Kowala umożliwia podróżowanie bez przeszkód autostradą z Gdańska do Łodzi. Udostępniono na tej trasie pierwszą parę Miejsc Obsługi Podróżnych „Kałęczynek” w okolicach węzła Ciechocinek. Autostrada A1 ma niewątpliwie strategiczny wpływ na rozwój ekonomiczny regionu i kraju, tworząc korzystne warunki dla nowych inwestycji. Wpływa również na spadek liczby wypadków drogowych i usprawnia komunikację pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Wyposażenia MOP Kałęczynek: stanowiska postojowe dla samochodów ciężarowych i autobusów, stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, budynek toalet z prysznicem, miejscem do przewijania dzieci oraz dostosowany dla osób niepełnosprawnych, plac zabaw dla dzieci.
Mazowieckie inwestycje na rzecz bezpieczniejszych dróg
(PZPB/Rynek Inwestycji)
Warszawski oddział GDDKiA stara się podejmować działania wpisujące się w Strategię Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2014-2020, przyjętą przez Mazowiecką Radę BRD. Wdrażane rozwiązania sprawiły, że na mazowieckiej sieci dróg krajowych w 2013 r. zginęło o około 3,5 proc. mniej osób niż rok wcześniej. Poza przebudową istniejących dróg i budową nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrad GDDKiA prowadzi też inne działania mające podnosić stan bezpieczeństwa na drogach krajowych. Na 2014 r. zarezerwowano na ten cel około 200 mln zł w obszarze bieżącego utrzymania dróg. – Regularnie przeprowadzamy audyty naszych dróg pod kątem bezpieczeństwa – wyjaśnia Łukasz Lendner, dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców
(Kancelaria Prezydenta RP)
Ustawa z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych – podpisana została przez prezydenta. Celem ustawy jest dostosowanie systemu prawa do wyroku TK Sejm uchwalił ustawę, która eliminuje z definicji pojęcia „przedsiębiorca” zróżnicowanie wielkościowe przedsiębiorców. W myśl zmodyfikowanej definicji, przedsiębiorcą na potrzeby ustawy o spłacie będzie również podmiot, który nie spełnia warunków określonych w art. 104–106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (a więc „duży” przedsiębiorca).
Umowa o dofinansowanie ze środków unijnych dworca Bydgoszcz Główna podpisana
(PKP SA)
PKP SA podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie ze środków unijnych modernizacji dworca Bydgoszcz Główna. Wartość dotacji wyniesie około 120 mln zł. Obecnie na terenie obiektu trwają prace budowlane obejmujące obydwa budynki dworca, perony oraz teren wokół stacji. Znajdujący się między peronami, zabytkowy obiekt, zostanie zrewitalizowany i odzyska swój wygląd z czasów pruskich. Budynek frontowy jest wyburzony, a w jego miejscu powstanie zupełnie nowy obiekt. Prace obejmą również gruntowną modernizację przejścia podziemnego, peronów, na których powstaną nowe wiaty, a także uporządkowanie otaczającego dworzec terenu. Zmodernizowany dworzec będzie dostosowany do wymogów nowoczesnej obsługi podróżnych.
Szybciej na trasie z Gdyni do Kościerzyny
(PKP PLK)
20 minut krócej i bez przesiadek podróżują pasażerowie linią kolejową nr 201 Kościerzyna – Gdynia. To efekt rewitalizacji i modernizacji „Kościerskiego korytarza kolejowego”. Inwestycja wchodzi właśnie w drugi etap prac, który przewiduje budowę odcinka dwutorowego dla włączenia torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W maju zakończyły się roboty torowe w ramach inwestycji. Oznacza to, że niemal na całym 67 km odcinku „Kościerskiego korytarza kolejowego” pociągi mogą jeździć z maksymalną prędkością 120 km/h, co skraca czas jazdy o ok. 20 minut. Poza poprawą stanu technicznego linii i zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa, przeprowadzone na zlecenie PKP PLK SA prace przyczyniły się również do poprawy komfortu podróży. Od połowy czerwca pasażerowie mogą korzystać z 18 składów, które podróżują po zmodernizowanych torach, mostach i wiaduktach.
Wniosek o wydanie zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji Pendolino – złożony
(Urząd Transportu Kolejowego)
W związku z licznymi zapytaniami dziennikarzy, Urząd Transportu Kolejowego informuje, że 4 lipca 2014 r. wpłynął wniosek firmy Alstom Ferroviaria SpA o dopuszczenie do eksploatacji pojazdu kolejowego zgodnego z TSI EMU250PKP (ED250).
Prezes UTK nakazał PKP PLK S.A. usunięcie nieprawidłowości na linii kolejowej nr 20
(Urząd Transportu Kolejowego)
W wyniku przeprowadzonej kontroli PKP PLK oraz przeprowadzonego z urzędu postępowania administracyjnego prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego na linii kolejowej nr 20 Warszawa Główna Towarowa – Warszawa Praga, na odcinku stacja Warszawa Zachodnia peron 8 – stacja Warszawa Gdańska Osobowa.
Prezes UTK nakazał usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, w celu spełnienia warunków technicznych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów, w terminie do 31 grudnia 2014 r.
Czerwiec: Ponad milion pasażerów na Lotnisku Chopina
(Lotnisko im. F. Chopina)
Ponad 1,073 mln osób zostało odprawionych na Lotnisku Chopina w czerwcu 2014 r. W porównaniu do czerwca 2013 r. wynik jest niemal identyczny (spadek jedynie o 0,2 proc.).
Łącznie od początku roku na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało blisko 4,82 mln osób, z czego ponad 4,23 mln w ruchu międzynarodowym (spadek o 5,9 proc.) oraz 585 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 9,4 proc). Liczba pasażerskich operacji lotniczych zmniejszyła się w czerwcu o 1,8 proc. i wyniosła łącznie 11,3 tys.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak