Dodał, że „ten krok po stronie zmian w taryfach na energię jest bardzo ważnym wyciągnięciem ręki do tej uboższej części społeczeństwa, której trzeba pomagać w walce ze smogiem”.
Szef rządu podkreślał, że walka ze smogiem to proces rozłożony na lata, a w jego ramach np. rząd będzie pracował nad bardzo szeroko zakrojonym programem termomodernizacji budynków. „Środki na to w przyszłorocznym budżecie zostały zarezerwowane, a jak przesuwamy z innych programów, to będzie o kilkaset mln złotych więcej” – dodał.
Projekt nowego tzw. rozporządzenia taryfowego, przygotowany przez Ministerstwo Energii, jest już po konsultacjach publicznych. Przewiduje on wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat dla gospodarstw domowych w godzinach mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, np. w nocy. Zmiany mają objąć zarówno sposób kalkulacji taryfy przedsiębiorstw obrotu, jak i dystrybucji – podkreśla ME w uzasadnieniu. To o tyle ważne, że opłaty te to dziś ok. połowy rachunku gospodarstwa domowego.
Resort napisał w uzasadnieniu nowego rozporządzenia, że proponuje ono „innowacyjną taryfę z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych” dla energii dostarczanej w godzinach 23-7. W pozostałym czasie ceny energii oraz stawki opłat mają być takie, jak w obecnej taryfie jednostrefowej. Dzisiejsze taryfy dwustrefowe przewidują tańszą energię w godzinach od 22 do 6 oraz w ciągu dnia – między 13 a 15. Wtedy jednak występuje wysokie zapotrzebowanie na energię, dlatego – jak podkreśliło ME – zamiast dodatkowych godzin w południe, odbiorca będzie mógł korzystać z taniej energii o godzinę dłużej rano.
W Krakowie trwa test pierwszej z tablic informujących o stanie powietrza
Ostatecznie tablice zostały ustawione przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych: u zbiegu ul. Starowiślnej i Dietla, na rondzie Mogilskim obok przystanków tramwajowych oraz nieopodal dawnego hotelu Cracovia. Do prądu na razie podpięta jest tylko ta na Rondzie Mogilskim.
Komunikaty powinny być aktualizowane co godzinę wraz z uzyskaniem najnowszych wyników pomiarów.