Cena ropy w 2018 roku będzie zależeć od poziomu zapasów na świecie. Te z kolei zależą od relacji wydobycia ropy łupkowej w USA do skutków porozumienia naftowego OPEC+.
Niespodziewane zdarzenia windują cenę
Jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę ropy w przyszłym roku będzie poziom rezerw w magazynach. Te mogą nagle spadać, co przełoży się na wzrosty na giełdzie. Tak było po ataku na infrastrukturę naftową w Libii w przededniu Świąt Bożego Narodzenia. Atak na ropociąg do terminalu naftowego Es Sider w Libii wywindował cenę ropy powyżej 66 dolarów za baryłkę. Obecnie cena ustabilizowała się w okolicach tej wartości.
Rosnące zapasy będą obniżać wartość baryłki
Grudniowy raport Międzynarodowej Agencji Energii sugeruje, że wzrost wydobycia ropy w USA doprowadzi do wzrostu zapasów surowca na świecie, a co za tym idzie utrzymania się nadpodaży pomimo ograniczenia wydobycia w państwach grupy OPEC+ w ramach tzw. porozumienia naftowego. Będzie to oznaczało konieczność przedłużenia układu, chociaż pierwotnie miało ono mieć tymczasowy charakter.
Analitycy wskazują, jako element niepewności zachowanie udziałowców porozumienia, którzy wraz z kolejnym przedłużeniem ustalonym w listopadzie 2017 roku tracą przewagę nad konkurencja z USA, która sprzedaje ropę taniej i w większej ilości, dzięki brakowi cięć oraz różnicy cen między Brent a teksańską mieszanką WTI, która obecnie kosztuje około 59 dolarów za baryłkę.
OilPrice/Bloomberg/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Porozumienie naftowe będzie trwać. Droga ropa nie wróci