Najważniejsze informacje dla biznesu

9.07.2014 ALERT

ENERGETYKA

Nowy wiceprezes zarządu Gaz-Systemu

(GAZ SYSTEM)

W dniu 7 lipca 2014 r. Walne Zgromadzenie GAZ-SYSTEM S.A. powołało Pana Dariusza Bogdana na stanowisko Wiceprezesa Zarządu spółki. Pan Dariusz Bogdan ukończył Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, a następnie studia podyplomowe w zakresie Telekomunikacji, Informatyki i Zarządzania na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od grudnia 2007 r. do czerwca 2014 r. był Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Pełnił także funkcję Przewodniczącego  Komitetu ds. Umów Offsetowych, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członka Rady Informatyzacji Państwa oraz Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Wcześniej pracował na stanowisku dyrektora Biura IT w Agencji Rynku Rolnego.

Chevron zrezygnował z gazu łupkowego na Litwie. Są kontrakty na dostawy LNG

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Chevron zbył swoje aktywa na Litwie i wycofał się z tego kraju – podał wczoraj amerykański koncern na swojej stronie internetowej. Ponad rok temu Chevron wygrał przetarg na koncesję poszukiwawczą gazu łupkowego  ( tj. w 2013 r), ale wycofał się z poszukiwań z uwagi na niestabilną sytuację prawną. Obecnie  na stronie internetowej Chevron informuje, że właśnie zamknął swoje biuro w Wilnie. Amerykańska spółka zbyła swój 50-procentowy udział w kapitale zakładowym w spółki poszukiwawczej  LLInvesticijos. W wyniku zbycia, szwedzka spółka Tethys Oil AB poinformowała, że zwiększyła swój pośredni udział w koncesji Rietavas stanowiąca własność LLInvesticijos  ( z 14 do 30 proc.). Rząd litewski planuje zorganizować kolejny przetarg na poszukiwanie niekonwencjonalnych węglowodorów po tym, jak parlament przyjmie  niezbędne poprawki do przepisów, m.in. dotyczących opodatkowania. Po burzliwych protestach na Litwie przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego, niektórzy politycy wezwali do rygorystycznej regulacji poszukiwania tego gazu. Tymczasem Litgas należący do grupy Lietuvos Energija podpisał wstępne umowy na dostawy LNG z siedmioma dostawcami. Firma będzie odpowiedzialna za zapewnienie stabilnych dostaw dla terminala LNG w Kłajpedzie. Litwini zapewniają, że po zakończeniu budowy obiektu planowanej na 2015 rok będą mogli szybko rozpocząć przyjmowanie dostaw gazu skroplonego.

Słowenia krytykuje South Stream na spotkaniu z udziałem Rosjan i NATO

(REUTERS/AP/GABINET PREZYDENTA SŁOWENII/TERESA WÓJCIK)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow odbył wczoraj rozmowy w stolicy Słowenii. W rozmowach z premierem tego kraju Karelem Erjavcem  podkreślał, że trzeba pilnie usunąć wszystkie „sztuczne przeszkody” utrudniające realizacje słoweńskiego odcinka South Stream. Ławrow wyraził nadzieję, że Komisja Europejska wznowi prace grupy roboczej ds. problemów dotyczących South Stream. Pod pojęciem „sztuczne przeszkody” Ławrow – jak objaśnił słoweńskim rozmówcom – rozumie zastosowanie wobec rosyjskie rury Trzeciego Pakietu Energetycznego, który jest wg Rosjan „jest niezgodny z normami prawa międzynarodowego oraz z praktyką współpracy cywilizowanych państw”. Ławrow spotkał się też z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. W rozmowie uczestniczył  generał Philip Breedlove, Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO. Szef rosyjskiego MSZ usłyszał, że Lublana jest zdecydowanie „przeciwna polityce Kremla, zdecydowanie nie akceptuje zaostrzenia polityki Rosji wobec Unii Europejskiej, której członkiem jest Słowenia” oraz w pełni akceptuje ocenę Brukseli wobec South Stream. „Pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie jest konieczne, a do tego jest potrzebne zgodne rozwiązanie wszystkich innych spornych spraw istniejących obecnie w społeczności międzynarodowej” – stwierdza oświadczenie gabinetu prezydenta Słowenii po zakończeniu spotkania z Ławrowem. Wg nieoficjalnych informacji słoweńskich udział w spotkaniu generała Breedlove Rosjanie uznali za skandal.

Francuzi przeciwko wspólnym zakupom gazu – za współpracą z Rosją

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor francuskiego Totalu Christophe de Margerie ocenił, że Europa powinna przestać pracować nad uniezależnieniem się od rosyjskiego gazu a raczej zabezpieczyć stabilność tych dostaw poprzez uruchomienie alternatywnych dla ukraińskiego szlaków dostaw – w domyśle pełnego wykorzystania gazociągu Nord Stream. – Jeżeli dostawy przez Ukrainę zostaną przerwane, będziemy mieli tej zimy poważny problem, to oczywiste – mówił w wywiadzie. – Czy możemy żyć bez rosyjskiego gazu? Nie. Czy są jakieś powody by się bez niego obywać? Myślę, i nie mówię tego w interesie projektów Totalu w Rosji – że nie. Przecież nie będziemy budować nowego Muru Berlińskiego – stwierdził. Total sprzeciwia się także wspólnym zakupom gazu z Rosji, które proponowała Komisja Europejska. – Rosja jest partnerem i nie powinniśmy marnować czasu na obronę przed nim…Nie chcemy być zbyt zależni od żadnego kraju, nie ważne jakiego. Także od Rosji, która uratowała nas przy niezliczonych okazjach – ocenił enigmatycznie de Margerie.

Ukraińskie należności za rosyjski gaz urosły do 5,3 mld dol.?

(REUTERS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/NAFTOGAZ/BIZNESALERT.PL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Szef Gazpromu Miller powiedział wczoraj mediom, że ukraińskie należności za gaz z Rosji wynoszą już 5,3 mld dol. Ukraiński państwowy koncern gazowy Naftogaz – jak twierdzi Miller – nie zapłacił Rosjanom za gaz dostarczony w ciągu dwóch pierwszych tygodni czerwca. Termin tej płatności minął 7 lipca b.r. Przedstawicielka firmy Naftogaz Alena Osmołowskaja – powiedziała mediom w Kijowie, że Naftogaz nie zrealizował płatności, ponieważ nie godzi się na cenę jednostronnie wyznaczoną przez Gazprom. Ukraina w czerwcu otrzymała 1,7 mld m. sześc. Gazu. Strona rosyjska jednostronnie utrzymuje, że miał on wartość 838 mln dol. i według tego rachunku gazowe zadłużenie Ukrainy wobec Rosji wyniosło 5,296 mld dol. Rosjanie odmawiają rozmów na temat zmiany ceny gazu ziemnego w dostawach na Ukrainę dopóki nie zostanie spłacona „przynajmniej część zadłużenia Kijowa”. Ukraińcy nie uznają ceny wyznaczonej przez Rosję. Impas trwa, pomimo zabiegów Komisji Europejskiej o powrót do rozmów między zwaśnionymi stronami. Jednocześnie Ukraińcy zastrzegli, że w ramach reformy sektora gazowego nie dopuszczą do akcjonariatu systemu przesyłu gazu firm rosyjskich. Liczą na udział spółek europejskich i/lub amerykańskich. Tymczasem Komisja Europejska ustami komisarza Stefana Fule zapowiedziała, że dalsze dofinansowanie dla Kijowa będzie uzależnione właśnie od postępów w reformach sektora energetycznego na czele z gazowym. W celu zwiększenia jego efektywności potrzebne jest usunięcie korupcji, zmiany własnościowe i usunięcie nierynkowych taryf. Z tych samych powodów na reformy w ukraińskim sektorze gazowym naciskają także Amerykanie. Dlatego promują integrację ukraińskiego sektora z europejskim. Ukraińcy wskazują jednak, że dotychczasowa pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego na sumę 17 mld dolarów to za mało, by wesprzeć ten kraj w obliczu „inspirowanej przez Rosjan agresji”. Ukraina apeluje o „nowy Plan Marshalla”. Liczy na pieniądze z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Zależność Ukraińców od dostaw Gazpromu ma docelowo zmniejszyć uruchomienie połączenia gazowego ze Słowacją (Wojany-Użhorod) czyli tzw. małego rewersu gazowego o docelowej przepustowości 8-10 mld m3. Pierwsze dostawy mogłyby ruszyć we wrześniu. W połączeniu z przepustowościami rewersów z Polski i Węgier, Ukraińcy mogliby liczyć w przyszłości na dostawy w wysokości 16,5 mld m3 rocznie. Wciąż nieuruchomiony pozostaje drugi, duży rewers gazowy na Słowacji (Wielkie Kapuszany-Użhorod), którego potencjalna przepustowość sięga 30 mld m3. Jak ustalił BiznesAlert.pl problemem są jednak zapisy umowy Eustream-Gazprom, która uwzględnia klauzulę zakazującą świadczenia rewersowych dostaw na tym odcinku. Ewentualne przerwanie dostaw gazu przez Ukrainę będzie miało najsilniejsze skutki dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Może do niego dojść ze względu na załamanie rozmów Kijowa z Moskwą lub wskutek zamachu terrorystycznego.

W Słowiańsku przywrócono dostawy energii elektrycznej

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po wielu tygodniach bez dostępu do energii elektrycznej mieszkańcy ukraińskiego Słowiańska mogą znów korzystać z elektryczności. We wtorek o 17-tej wojska ukraińskie, które wyzwoliły miasto z rąk rebeliantów prorosyjskich przywróciły dostawy. Póki co są one okresowe. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił jednak, że  prace zmierzające do ustabilizowania dostaw energii będą postępować szybko.

Putin: Rosja chce zacieśnić współpracę z Serbią

(ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK)

W Moskwie odbyły się wczoraj rozmowy Putina i premiera Serbii Aleksandra Vucićia. Rozmowy dotyczyły kwestii South Streamu, zwłaszcza serbskiego odcinka rury. Putin zapowiedział, że Kreml chce zacieśnić gospodarczą współpracę z Serbią, podkreślając, że South Stream jest priorytetowym projektem dla Europy, a jego realizacja oznacza podniesienie na zdecydowanie wyższy poziom współpracy z Serbią.Po zakończeniu spotkania Vucić oświadczył, że jego kraj dąży do członkostwa w Unii Europejskiej, ale też nie chce rezygnować z dobrych relacji z Moskwą. Jego zdaniem wszystkie kwestie dotyczące serbskiego odcinka South Streamu zostały rozwiązane i należy oczekiwać, że niebawem zostanie podpisany ostateczny dokument umowy o realizacji projektu na terytorium Serbii. W tym samym czasie wczoraj w Belgradzie rosyjska firma Centrgas wygrała przetarg na budowę serbskiego odcinka gazociągu South Stream. Firma poinformowała, że w przetargu uczestniczyły też cztery inne firmy – wszystkie z Rosji i Serbii. Przetarg został ogłoszony w marcu tego roku.

Porozumienie gazowe Rosja-Iran

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Irańska firma gazowa NIGC podpisała umowę z dwiema rosyjskimi spółkami dotyczącą inwestycji w irańską infrastrukturę gazową. Strony odmówiły udzielenia szerszej informacji na ten temat. Do porozumienia doszło podczas konferencji World Petroleum w Moskwie. Irańczycy liczą na inwestycje zagraniczne w sektor gazu i ropy naftowej.

Ropa tańsza po optymistycznych wiadomościach z Libii

(BLOOMBERG/AFP/TERESA WÓJCIK)

Analitycy  wczoraj informowali,  że giełdowe ceny ropy spadły w oczkiwaniu na wznowienie eksportu libijskiego surowca. Do spadku przyczyniły się też  zmniejszone obawy przed nasileniem  konfliktów i walk w Iraku. Na handlowej giełdzie w Nowym Jorku baryłka amerykańskiej ropy WTI potaniała o 11 centów i wynosiła 103,42 dol. za baryłkę. Jednocześnie baryłka ropy Brent w transakcjach terminowych na sierpień na giełdzie londyńskiej kosztowała 110,05 dol. za baryłkę, czyli o 19 centów mniej niż przedwczoraj pod koniec sesji. Ceny nafty zaczęły spadać, gdy premier tymczasowego rządu libijskiego Abdullah al-Tani zakomunikował, że władze libijskie ponownie przejęły kontrolę nad dwoma terminalami eksportowymi ropy. Oba terminale do niedawna była pod kontrolą rebeliantów. Analitycy oceniają, że oba te libijskie porty naftowe (Ras Lanuf oraz Al-Sidra) mogą eksportować dziennie 500 tys. baryłek ropy.

Kurdystan to jeszcze nie naftowe Eldorado

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Francuski Total, który dwa lata temu wywołał sensację podpisując z  samorządowymi władzami Kurdystanu dużą umowę o wydobyciu ropy, obecnie stwierdził, że na razie nie można jeszcze ocenić,  czy półautonomiczny region kurdyjski może okazać się ważnym graczem na rynku ropy. Francuzi jednak uważają, że gdy wojna zagraża jedności państwowej w Iraku, wszystko wskazuje, że dążenie Kurdystanu do niezależności w takiej czy innej formie zostanie zrealizowane. I wtedy Kurdystan będzie liczącym się producentem ropy oraz jej eksporterem niezależnym od Bagdadu. Eksperci oceniają, że w takiej sytuacji w najbliższych latach wydobycie na obszarze kurdyjskim wyniesie ok. 1 mln baryłek dziennie. Mimo tych perspektyw Total jest ostrożny, przedstawiciel koncernu powiedział dziennikarzowi Reutersa, że jest  zbyt wcześnie, aby dokonać oceny szans na bardzo wielka ropę. „Trzeba unikać niedoszacowania, ale też i przeszacowania potencjału naftowego Kurdystanu. Jeszcze nie wiadomo czy to jest naftowe Eldorado.” – uważają Francuzi.

INFRASTRUKTURA

Ekrany przy S8. Do trzech razy sztuka…

(GDDKiA)

Do końca października tego roku mają być gotowe brakujące ekrany akustyczne na drodze ekspresowej S8 na odcinku Jeżewo – Białystok – przewiduje podpisana umowa z firmą „Via Polonia” z Poznania. Nowy wykonawca ma wybudować ekrany chroniące przed hałasem o łącznej długości ponad 5 km i powierzchni około 24 tys. metrów kwadratowych. Wartość kontraktu opiewa na blisko 11 mln zł. To już trzecie podejście do tego zadania. Pierwszy wykonawca zbankrutował jeszcze przed rozpoczęciem prac (2011), natomiast od umowy z drugim – GDDKiA odstąpiła wiosną tego roku, ze względu na rażące opóźnienia i niskie zaawansowanie prac skutkujące niemożnością dotrzymania terminu umowy.

Prace wykończeniowe i zmiany organizacji ruchu na DTŚ w Gliwicach

(Skanska)

9 lipca kierowców na autostradzie A1 w Gliwicach czekają kolejne zmiany organizacji ruchu. To już jednak jedne z ostatnich zmian związanych z budową DTŚ w tym rejonie, ponieważ prace na odcinku G1 zbliżają się do końca. Wykonawcą odcinka G1 Drogowej Trasy Średnicowej jest Skanska. Zmiany, które będą obowiązywały od środy są związane z prowadzonymi przez Skanska robotami wykończeniowymi. W środę 9 lipca w godzinach popołudniowych na budowie odcinka G1 DTŚ w Gliwicach zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Zmiana polegać będzie na zamknięciu trasy zasadniczej autostrady A1 i przełożeniu ruchu na jezdnie zbiorcze, czyli jezdnie równoległe do jezdni zasadniczych autostrady.

Częściowe zamknięcie węzła „Prądy”

(GDDKiA)

Opolski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że 10 lipca 2014 r. w godzinach popołudniowych planuje częściowo zamknąć dla ruchu węzeł „Prądy”.

Zmiana organizacji ruchu jest związana z remontem warstwy ścieralnej autostrady A4 na odcinku węzeł „Prądy” – węzeł „Dąbrówka”. 10 – 17 lipca 2014 r. planuje się zamknięcie jezdni północnej (kierunek do Wrocławia) od km 221+000 do km 227+130, tj. w obrębie węzła Prądy. W związku z powyższym zostaną wyłączone następujące relacje na węźle oraz wprowadzone następujące objazdy: wyjazd z autostrady A4 z kierunku Katowice na drogę krajową Nr 46 do Opola i Nysy – objazd do Nysy drogą krajową Nr 45 od węzła Dąbrówka, przez Opole, drogą wojewódzką Nr 414 przez Wrzoski i dalej drogą krajową Nr 46;

wjazd na autostradę A4 od strony DK 46 (z Nysy i Opole) w kierunku Wrocławia – objazd do Wrocławia drogą krajową Nr 94 od m. Wrzoski.

Budowa rond na drodze Brzesko-Koszyce

(Skanska)

Prace przy budowie nowej drogi wojewódzkiej z Brzeska do Koszyc nabierają tempa. W ciągu nowej drogi powstaną m.in. dwa ronda – w związku z ich budową kierowców czekają utrudnienia. Od poniedziałku 14 lipca zamknięte będą ulice Zagrodzka i Kościelna. Inwestycję realizuje Skanska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Prace zakładają budowę pierwszego etapu nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 768 z Brzeska do Koszyc (woj. małopolskie), a ich koszt wyniesie 27 mln zł netto (33 mln zł brutto). Dzięki inwestycji powstanie dogodne połączenie autostrady A4 z drogą krajową nr 79 Kraków-Sandomierz. Utrudnienia, jakich w najbliższym czasie mogą spodziewać się kierowcy, są związane z budową skrzyżowań w ciągu nowej drogi.

Rusza przebudowa krajowej „79”

(GDDKiA)

Poszerzona jezdnia, wzmocniona nawierzchnia, przebudowane zatoki autobusowe, skrzyżowania oraz odnowione pobocze – tak na jesieni przyszłego roku będzie wyglądać 15,4 km fragment DK 79 na odcinku Ryczywół – Kozienice. Umowę wartą 37,96 mln zł warszawski oddział GDDKiA podpisał z firmą Trakt, której oferta była najkorzystniejszą spośród złożonych w postępowaniu przetargowym. Przebudowa drogi, która obejmuje  oprócz wzmocnienia i poszerzenia jezdni  m.in. przebudowę skrzyżowań wraz z wykonaniem lewoskrętów przyczyni się do poprawy komfortu jazdy oraz podniesie poziom bezpieczeństwa na drodze. Na ten rok zaplanowany został remont kolejnych  ok. 145 km tras.

Kolejne kasy PKP Intercity z systemem jednej kolejki

(PKP SA)

PKP Intercity wprowadziło system jednej kolejki na kolejnych dworcach. Tym razem udogodnienie objęło kasy w Częstochowie i dodatkowe okienka w Katowicach. Dzięki rozwiązaniu zakup biletu przebiegnie sprawniej. Rozwiązanie funkcjonuje już na 18 dworcach w kraju. System jednej kolejki jest często stosowany w dużych sieciach handlowych, na lotniskach czy dworcach. Ten wprowadzony w nowych lokalizacjach jest uproszczony – do kas prowadzi wytyczona taśmami i słupkami ścieżka. W Częstochowie jeden „ogonek” kieruje do dwóch okienek. Instalacja w Katowicach stanowi natomiast uzupełnienie już funkcjonującego systemu. – System jednej kolejki to rozwiązanie porządkujące ruch przed kasami. Już ponad 40% naszych kas własnych jest objętych tym rozwiązaniem – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik prasowy PKP Intercity SA.

Poprawa obsługi pociągów pasażerskich na stacji Warszawa Zachodnia

(PKP PLK)

Sprawniejszą obsługę podróżnych na stacji Warszawa Zachodnia, jednej z najważniejszych stacji w stolicy, zapewnia remont torów i rozjazdów. PKP Polskie Linie Kolejowe w lipcu rozpoczęły wymianę pięciu torów i piętnastu rozjazdów. Efektem prac będzie większa przepustowość linii i podniesienie dopuszczalnej prędkości pociągów z 60 do 90 km/h.

Prace obejmują kolejno dwa tory przy peronie nr 5. Do końca wakacji, wymienionych zostanie 5 torów o długości ponad 2500 m. Prace remontowe wiążą się również z wymianą 15 rozjazdów. Zwiększy się też przepustowości torów dalekobieżnych linii średnicowej. Wartość prowadzonych prac, która zakończą się w październiku, to ponad 5 mln zł. Wykonawcą jest Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu Sp. z o.o.

Prace torowe na linii 208 na odcinku Grupa – Laskowice Pomorskie.

(Arriva)

W związku z pracami torowymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe, w terminie 9 VII – 31 VIII 2014 na odcinku Grupa – Laskowice Pomorskie nastąpi całodobowe zamknięcie toru linii nr 208. Za wszystkie pociągi osobowe spółki Arriva RP na w/w odcinku wprowadzona zostaje Kolejowa Komunikacja Zastępcza. Ponadto wydłuża się kursowanie KKZ dla pociągów: relacji Laskowice Pom. (15:35) – Grudziądz (16:31); termin kursowania: codziennie; relacji Bydgoszcz Gł. (22:45) – Grudziądz (00:44); termin kursowania: 31 VIII 2014. Autobusy odjeżdżać będą z przystanków: Grupa – plac przed budynkiem dworca kolejowego; Jeżewo – plac przed budynkiem dworca kolejowego.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Nowy wiceprezes zarządu Gaz-Systemu

(GAZ SYSTEM)

W dniu 7 lipca 2014 r. Walne Zgromadzenie GAZ-SYSTEM S.A. powołało Pana Dariusza Bogdana na stanowisko Wiceprezesa Zarządu spółki. Pan Dariusz Bogdan ukończył Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, a następnie studia podyplomowe w zakresie Telekomunikacji, Informatyki i Zarządzania na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od grudnia 2007 r. do czerwca 2014 r. był Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Pełnił także funkcję Przewodniczącego  Komitetu ds. Umów Offsetowych, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członka Rady Informatyzacji Państwa oraz Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Wcześniej pracował na stanowisku dyrektora Biura IT w Agencji Rynku Rolnego.

Chevron zrezygnował z gazu łupkowego na Litwie. Są kontrakty na dostawy LNG

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Chevron zbył swoje aktywa na Litwie i wycofał się z tego kraju – podał wczoraj amerykański koncern na swojej stronie internetowej. Ponad rok temu Chevron wygrał przetarg na koncesję poszukiwawczą gazu łupkowego  ( tj. w 2013 r), ale wycofał się z poszukiwań z uwagi na niestabilną sytuację prawną. Obecnie  na stronie internetowej Chevron informuje, że właśnie zamknął swoje biuro w Wilnie. Amerykańska spółka zbyła swój 50-procentowy udział w kapitale zakładowym w spółki poszukiwawczej  LLInvesticijos. W wyniku zbycia, szwedzka spółka Tethys Oil AB poinformowała, że zwiększyła swój pośredni udział w koncesji Rietavas stanowiąca własność LLInvesticijos  ( z 14 do 30 proc.). Rząd litewski planuje zorganizować kolejny przetarg na poszukiwanie niekonwencjonalnych węglowodorów po tym, jak parlament przyjmie  niezbędne poprawki do przepisów, m.in. dotyczących opodatkowania. Po burzliwych protestach na Litwie przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego, niektórzy politycy wezwali do rygorystycznej regulacji poszukiwania tego gazu. Tymczasem Litgas należący do grupy Lietuvos Energija podpisał wstępne umowy na dostawy LNG z siedmioma dostawcami. Firma będzie odpowiedzialna za zapewnienie stabilnych dostaw dla terminala LNG w Kłajpedzie. Litwini zapewniają, że po zakończeniu budowy obiektu planowanej na 2015 rok będą mogli szybko rozpocząć przyjmowanie dostaw gazu skroplonego.

Słowenia krytykuje South Stream na spotkaniu z udziałem Rosjan i NATO

(REUTERS/AP/GABINET PREZYDENTA SŁOWENII/TERESA WÓJCIK)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow odbył wczoraj rozmowy w stolicy Słowenii. W rozmowach z premierem tego kraju Karelem Erjavcem  podkreślał, że trzeba pilnie usunąć wszystkie „sztuczne przeszkody” utrudniające realizacje słoweńskiego odcinka South Stream. Ławrow wyraził nadzieję, że Komisja Europejska wznowi prace grupy roboczej ds. problemów dotyczących South Stream. Pod pojęciem „sztuczne przeszkody” Ławrow – jak objaśnił słoweńskim rozmówcom – rozumie zastosowanie wobec rosyjskie rury Trzeciego Pakietu Energetycznego, który jest wg Rosjan „jest niezgodny z normami prawa międzynarodowego oraz z praktyką współpracy cywilizowanych państw”. Ławrow spotkał się też z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. W rozmowie uczestniczył  generał Philip Breedlove, Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO. Szef rosyjskiego MSZ usłyszał, że Lublana jest zdecydowanie „przeciwna polityce Kremla, zdecydowanie nie akceptuje zaostrzenia polityki Rosji wobec Unii Europejskiej, której członkiem jest Słowenia” oraz w pełni akceptuje ocenę Brukseli wobec South Stream. „Pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie jest konieczne, a do tego jest potrzebne zgodne rozwiązanie wszystkich innych spornych spraw istniejących obecnie w społeczności międzynarodowej” – stwierdza oświadczenie gabinetu prezydenta Słowenii po zakończeniu spotkania z Ławrowem. Wg nieoficjalnych informacji słoweńskich udział w spotkaniu generała Breedlove Rosjanie uznali za skandal.

Francuzi przeciwko wspólnym zakupom gazu – za współpracą z Rosją

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor francuskiego Totalu Christophe de Margerie ocenił, że Europa powinna przestać pracować nad uniezależnieniem się od rosyjskiego gazu a raczej zabezpieczyć stabilność tych dostaw poprzez uruchomienie alternatywnych dla ukraińskiego szlaków dostaw – w domyśle pełnego wykorzystania gazociągu Nord Stream. – Jeżeli dostawy przez Ukrainę zostaną przerwane, będziemy mieli tej zimy poważny problem, to oczywiste – mówił w wywiadzie. – Czy możemy żyć bez rosyjskiego gazu? Nie. Czy są jakieś powody by się bez niego obywać? Myślę, i nie mówię tego w interesie projektów Totalu w Rosji – że nie. Przecież nie będziemy budować nowego Muru Berlińskiego – stwierdził. Total sprzeciwia się także wspólnym zakupom gazu z Rosji, które proponowała Komisja Europejska. – Rosja jest partnerem i nie powinniśmy marnować czasu na obronę przed nim…Nie chcemy być zbyt zależni od żadnego kraju, nie ważne jakiego. Także od Rosji, która uratowała nas przy niezliczonych okazjach – ocenił enigmatycznie de Margerie.

Ukraińskie należności za rosyjski gaz urosły do 5,3 mld dol.?

(REUTERS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/NAFTOGAZ/BIZNESALERT.PL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Szef Gazpromu Miller powiedział wczoraj mediom, że ukraińskie należności za gaz z Rosji wynoszą już 5,3 mld dol. Ukraiński państwowy koncern gazowy Naftogaz – jak twierdzi Miller – nie zapłacił Rosjanom za gaz dostarczony w ciągu dwóch pierwszych tygodni czerwca. Termin tej płatności minął 7 lipca b.r. Przedstawicielka firmy Naftogaz Alena Osmołowskaja – powiedziała mediom w Kijowie, że Naftogaz nie zrealizował płatności, ponieważ nie godzi się na cenę jednostronnie wyznaczoną przez Gazprom. Ukraina w czerwcu otrzymała 1,7 mld m. sześc. Gazu. Strona rosyjska jednostronnie utrzymuje, że miał on wartość 838 mln dol. i według tego rachunku gazowe zadłużenie Ukrainy wobec Rosji wyniosło 5,296 mld dol. Rosjanie odmawiają rozmów na temat zmiany ceny gazu ziemnego w dostawach na Ukrainę dopóki nie zostanie spłacona „przynajmniej część zadłużenia Kijowa”. Ukraińcy nie uznają ceny wyznaczonej przez Rosję. Impas trwa, pomimo zabiegów Komisji Europejskiej o powrót do rozmów między zwaśnionymi stronami. Jednocześnie Ukraińcy zastrzegli, że w ramach reformy sektora gazowego nie dopuszczą do akcjonariatu systemu przesyłu gazu firm rosyjskich. Liczą na udział spółek europejskich i/lub amerykańskich. Tymczasem Komisja Europejska ustami komisarza Stefana Fule zapowiedziała, że dalsze dofinansowanie dla Kijowa będzie uzależnione właśnie od postępów w reformach sektora energetycznego na czele z gazowym. W celu zwiększenia jego efektywności potrzebne jest usunięcie korupcji, zmiany własnościowe i usunięcie nierynkowych taryf. Z tych samych powodów na reformy w ukraińskim sektorze gazowym naciskają także Amerykanie. Dlatego promują integrację ukraińskiego sektora z europejskim. Ukraińcy wskazują jednak, że dotychczasowa pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego na sumę 17 mld dolarów to za mało, by wesprzeć ten kraj w obliczu „inspirowanej przez Rosjan agresji”. Ukraina apeluje o „nowy Plan Marshalla”. Liczy na pieniądze z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Zależność Ukraińców od dostaw Gazpromu ma docelowo zmniejszyć uruchomienie połączenia gazowego ze Słowacją (Wojany-Użhorod) czyli tzw. małego rewersu gazowego o docelowej przepustowości 8-10 mld m3. Pierwsze dostawy mogłyby ruszyć we wrześniu. W połączeniu z przepustowościami rewersów z Polski i Węgier, Ukraińcy mogliby liczyć w przyszłości na dostawy w wysokości 16,5 mld m3 rocznie. Wciąż nieuruchomiony pozostaje drugi, duży rewers gazowy na Słowacji (Wielkie Kapuszany-Użhorod), którego potencjalna przepustowość sięga 30 mld m3. Jak ustalił BiznesAlert.pl problemem są jednak zapisy umowy Eustream-Gazprom, która uwzględnia klauzulę zakazującą świadczenia rewersowych dostaw na tym odcinku. Ewentualne przerwanie dostaw gazu przez Ukrainę będzie miało najsilniejsze skutki dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Może do niego dojść ze względu na załamanie rozmów Kijowa z Moskwą lub wskutek zamachu terrorystycznego.

W Słowiańsku przywrócono dostawy energii elektrycznej

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po wielu tygodniach bez dostępu do energii elektrycznej mieszkańcy ukraińskiego Słowiańska mogą znów korzystać z elektryczności. We wtorek o 17-tej wojska ukraińskie, które wyzwoliły miasto z rąk rebeliantów prorosyjskich przywróciły dostawy. Póki co są one okresowe. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił jednak, że  prace zmierzające do ustabilizowania dostaw energii będą postępować szybko.

Putin: Rosja chce zacieśnić współpracę z Serbią

(ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK)

W Moskwie odbyły się wczoraj rozmowy Putina i premiera Serbii Aleksandra Vucićia. Rozmowy dotyczyły kwestii South Streamu, zwłaszcza serbskiego odcinka rury. Putin zapowiedział, że Kreml chce zacieśnić gospodarczą współpracę z Serbią, podkreślając, że South Stream jest priorytetowym projektem dla Europy, a jego realizacja oznacza podniesienie na zdecydowanie wyższy poziom współpracy z Serbią.Po zakończeniu spotkania Vucić oświadczył, że jego kraj dąży do członkostwa w Unii Europejskiej, ale też nie chce rezygnować z dobrych relacji z Moskwą. Jego zdaniem wszystkie kwestie dotyczące serbskiego odcinka South Streamu zostały rozwiązane i należy oczekiwać, że niebawem zostanie podpisany ostateczny dokument umowy o realizacji projektu na terytorium Serbii. W tym samym czasie wczoraj w Belgradzie rosyjska firma Centrgas wygrała przetarg na budowę serbskiego odcinka gazociągu South Stream. Firma poinformowała, że w przetargu uczestniczyły też cztery inne firmy – wszystkie z Rosji i Serbii. Przetarg został ogłoszony w marcu tego roku.

Porozumienie gazowe Rosja-Iran

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Irańska firma gazowa NIGC podpisała umowę z dwiema rosyjskimi spółkami dotyczącą inwestycji w irańską infrastrukturę gazową. Strony odmówiły udzielenia szerszej informacji na ten temat. Do porozumienia doszło podczas konferencji World Petroleum w Moskwie. Irańczycy liczą na inwestycje zagraniczne w sektor gazu i ropy naftowej.

Ropa tańsza po optymistycznych wiadomościach z Libii

(BLOOMBERG/AFP/TERESA WÓJCIK)

Analitycy  wczoraj informowali,  że giełdowe ceny ropy spadły w oczkiwaniu na wznowienie eksportu libijskiego surowca. Do spadku przyczyniły się też  zmniejszone obawy przed nasileniem  konfliktów i walk w Iraku. Na handlowej giełdzie w Nowym Jorku baryłka amerykańskiej ropy WTI potaniała o 11 centów i wynosiła 103,42 dol. za baryłkę. Jednocześnie baryłka ropy Brent w transakcjach terminowych na sierpień na giełdzie londyńskiej kosztowała 110,05 dol. za baryłkę, czyli o 19 centów mniej niż przedwczoraj pod koniec sesji. Ceny nafty zaczęły spadać, gdy premier tymczasowego rządu libijskiego Abdullah al-Tani zakomunikował, że władze libijskie ponownie przejęły kontrolę nad dwoma terminalami eksportowymi ropy. Oba terminale do niedawna była pod kontrolą rebeliantów. Analitycy oceniają, że oba te libijskie porty naftowe (Ras Lanuf oraz Al-Sidra) mogą eksportować dziennie 500 tys. baryłek ropy.

Kurdystan to jeszcze nie naftowe Eldorado

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Francuski Total, który dwa lata temu wywołał sensację podpisując z  samorządowymi władzami Kurdystanu dużą umowę o wydobyciu ropy, obecnie stwierdził, że na razie nie można jeszcze ocenić,  czy półautonomiczny region kurdyjski może okazać się ważnym graczem na rynku ropy. Francuzi jednak uważają, że gdy wojna zagraża jedności państwowej w Iraku, wszystko wskazuje, że dążenie Kurdystanu do niezależności w takiej czy innej formie zostanie zrealizowane. I wtedy Kurdystan będzie liczącym się producentem ropy oraz jej eksporterem niezależnym od Bagdadu. Eksperci oceniają, że w takiej sytuacji w najbliższych latach wydobycie na obszarze kurdyjskim wyniesie ok. 1 mln baryłek dziennie. Mimo tych perspektyw Total jest ostrożny, przedstawiciel koncernu powiedział dziennikarzowi Reutersa, że jest  zbyt wcześnie, aby dokonać oceny szans na bardzo wielka ropę. „Trzeba unikać niedoszacowania, ale też i przeszacowania potencjału naftowego Kurdystanu. Jeszcze nie wiadomo czy to jest naftowe Eldorado.” – uważają Francuzi.

INFRASTRUKTURA

Ekrany przy S8. Do trzech razy sztuka…

(GDDKiA)

Do końca października tego roku mają być gotowe brakujące ekrany akustyczne na drodze ekspresowej S8 na odcinku Jeżewo – Białystok – przewiduje podpisana umowa z firmą „Via Polonia” z Poznania. Nowy wykonawca ma wybudować ekrany chroniące przed hałasem o łącznej długości ponad 5 km i powierzchni około 24 tys. metrów kwadratowych. Wartość kontraktu opiewa na blisko 11 mln zł. To już trzecie podejście do tego zadania. Pierwszy wykonawca zbankrutował jeszcze przed rozpoczęciem prac (2011), natomiast od umowy z drugim – GDDKiA odstąpiła wiosną tego roku, ze względu na rażące opóźnienia i niskie zaawansowanie prac skutkujące niemożnością dotrzymania terminu umowy.

Prace wykończeniowe i zmiany organizacji ruchu na DTŚ w Gliwicach

(Skanska)

9 lipca kierowców na autostradzie A1 w Gliwicach czekają kolejne zmiany organizacji ruchu. To już jednak jedne z ostatnich zmian związanych z budową DTŚ w tym rejonie, ponieważ prace na odcinku G1 zbliżają się do końca. Wykonawcą odcinka G1 Drogowej Trasy Średnicowej jest Skanska. Zmiany, które będą obowiązywały od środy są związane z prowadzonymi przez Skanska robotami wykończeniowymi. W środę 9 lipca w godzinach popołudniowych na budowie odcinka G1 DTŚ w Gliwicach zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Zmiana polegać będzie na zamknięciu trasy zasadniczej autostrady A1 i przełożeniu ruchu na jezdnie zbiorcze, czyli jezdnie równoległe do jezdni zasadniczych autostrady.

Częściowe zamknięcie węzła „Prądy”

(GDDKiA)

Opolski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że 10 lipca 2014 r. w godzinach popołudniowych planuje częściowo zamknąć dla ruchu węzeł „Prądy”.

Zmiana organizacji ruchu jest związana z remontem warstwy ścieralnej autostrady A4 na odcinku węzeł „Prądy” – węzeł „Dąbrówka”. 10 – 17 lipca 2014 r. planuje się zamknięcie jezdni północnej (kierunek do Wrocławia) od km 221+000 do km 227+130, tj. w obrębie węzła Prądy. W związku z powyższym zostaną wyłączone następujące relacje na węźle oraz wprowadzone następujące objazdy: wyjazd z autostrady A4 z kierunku Katowice na drogę krajową Nr 46 do Opola i Nysy – objazd do Nysy drogą krajową Nr 45 od węzła Dąbrówka, przez Opole, drogą wojewódzką Nr 414 przez Wrzoski i dalej drogą krajową Nr 46;

wjazd na autostradę A4 od strony DK 46 (z Nysy i Opole) w kierunku Wrocławia – objazd do Wrocławia drogą krajową Nr 94 od m. Wrzoski.

Budowa rond na drodze Brzesko-Koszyce

(Skanska)

Prace przy budowie nowej drogi wojewódzkiej z Brzeska do Koszyc nabierają tempa. W ciągu nowej drogi powstaną m.in. dwa ronda – w związku z ich budową kierowców czekają utrudnienia. Od poniedziałku 14 lipca zamknięte będą ulice Zagrodzka i Kościelna. Inwestycję realizuje Skanska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Prace zakładają budowę pierwszego etapu nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 768 z Brzeska do Koszyc (woj. małopolskie), a ich koszt wyniesie 27 mln zł netto (33 mln zł brutto). Dzięki inwestycji powstanie dogodne połączenie autostrady A4 z drogą krajową nr 79 Kraków-Sandomierz. Utrudnienia, jakich w najbliższym czasie mogą spodziewać się kierowcy, są związane z budową skrzyżowań w ciągu nowej drogi.

Rusza przebudowa krajowej „79”

(GDDKiA)

Poszerzona jezdnia, wzmocniona nawierzchnia, przebudowane zatoki autobusowe, skrzyżowania oraz odnowione pobocze – tak na jesieni przyszłego roku będzie wyglądać 15,4 km fragment DK 79 na odcinku Ryczywół – Kozienice. Umowę wartą 37,96 mln zł warszawski oddział GDDKiA podpisał z firmą Trakt, której oferta była najkorzystniejszą spośród złożonych w postępowaniu przetargowym. Przebudowa drogi, która obejmuje  oprócz wzmocnienia i poszerzenia jezdni  m.in. przebudowę skrzyżowań wraz z wykonaniem lewoskrętów przyczyni się do poprawy komfortu jazdy oraz podniesie poziom bezpieczeństwa na drodze. Na ten rok zaplanowany został remont kolejnych  ok. 145 km tras.

Kolejne kasy PKP Intercity z systemem jednej kolejki

(PKP SA)

PKP Intercity wprowadziło system jednej kolejki na kolejnych dworcach. Tym razem udogodnienie objęło kasy w Częstochowie i dodatkowe okienka w Katowicach. Dzięki rozwiązaniu zakup biletu przebiegnie sprawniej. Rozwiązanie funkcjonuje już na 18 dworcach w kraju. System jednej kolejki jest często stosowany w dużych sieciach handlowych, na lotniskach czy dworcach. Ten wprowadzony w nowych lokalizacjach jest uproszczony – do kas prowadzi wytyczona taśmami i słupkami ścieżka. W Częstochowie jeden „ogonek” kieruje do dwóch okienek. Instalacja w Katowicach stanowi natomiast uzupełnienie już funkcjonującego systemu. – System jednej kolejki to rozwiązanie porządkujące ruch przed kasami. Już ponad 40% naszych kas własnych jest objętych tym rozwiązaniem – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik prasowy PKP Intercity SA.

Poprawa obsługi pociągów pasażerskich na stacji Warszawa Zachodnia

(PKP PLK)

Sprawniejszą obsługę podróżnych na stacji Warszawa Zachodnia, jednej z najważniejszych stacji w stolicy, zapewnia remont torów i rozjazdów. PKP Polskie Linie Kolejowe w lipcu rozpoczęły wymianę pięciu torów i piętnastu rozjazdów. Efektem prac będzie większa przepustowość linii i podniesienie dopuszczalnej prędkości pociągów z 60 do 90 km/h.

Prace obejmują kolejno dwa tory przy peronie nr 5. Do końca wakacji, wymienionych zostanie 5 torów o długości ponad 2500 m. Prace remontowe wiążą się również z wymianą 15 rozjazdów. Zwiększy się też przepustowości torów dalekobieżnych linii średnicowej. Wartość prowadzonych prac, która zakończą się w październiku, to ponad 5 mln zł. Wykonawcą jest Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu Sp. z o.o.

Prace torowe na linii 208 na odcinku Grupa – Laskowice Pomorskie.

(Arriva)

W związku z pracami torowymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe, w terminie 9 VII – 31 VIII 2014 na odcinku Grupa – Laskowice Pomorskie nastąpi całodobowe zamknięcie toru linii nr 208. Za wszystkie pociągi osobowe spółki Arriva RP na w/w odcinku wprowadzona zostaje Kolejowa Komunikacja Zastępcza. Ponadto wydłuża się kursowanie KKZ dla pociągów: relacji Laskowice Pom. (15:35) – Grudziądz (16:31); termin kursowania: codziennie; relacji Bydgoszcz Gł. (22:45) – Grudziądz (00:44); termin kursowania: 31 VIII 2014. Autobusy odjeżdżać będą z przystanków: Grupa – plac przed budynkiem dworca kolejowego; Jeżewo – plac przed budynkiem dworca kolejowego.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły