„Shared Mobility Principles” – pod takim hasłem powstało porozumienia mające na celu popularyzację czystego transportu „w miastach nadających się do mieszkania”. Inicjatywa powstała w 2017 roku na Tajwanie podczas Światowego Festiwalu Ecomobility. Mogą do niej przystąpić miasta, organizacje pozarządowe, instytucje, koła akademickie i firmy, które chcą tworzyć wspólne zasady współdzielenia transportu. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Robin Chase związana z branżą transportową, założycielka i były dyrektor zarządzający Zipcar.
Zrównoważony rozwój
Organizacja przygotowała dziesięć zasad, które mają na celu ułatwienie osiągania lepszych i szybszych efektów w pracach nad wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań transportowych w miastach. Według organizacji nowoczesne miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony, inkluzywny, bezpieczny i efektywny. Mają pozwalać poruszać się bez barier ludziom i umożliwiać przepływ towarów. Na stronie organizacji można przeczytać, że „tempo napędzanych rozwijającymi się technologiami innowacji z prywatnego sektora szybko znajduje zastosowanie we współdzieleniu usług transportowych, pojazdów i daje możliwości szybkiego wzrostu”. Zasady zostały ujęte w dziesięciu punktach przez międzynarodową grupę roboczą.
- Razem planujemy rozwój naszych miast i rozwiązania transportowe.
- Stawiamy ludzi ponad pojazdy.
- Wspieramy wspólne i efektywne wykorzystywanie pojazdów.
- Angażujemy przedstawicieli wszystkich grup interesu.
- Promujemy kapitał własny.
- Działamy na rzecz transformacji w kierunku zeroemisyjności i OZE.
- Wspieramy wprowadzanie uczciwych opłat wynikających z rzeczywistych kosztów ponoszonych przez miasta.
- Celujemy w rozwój usług publicznych poprzez otwarty dostęp do danych.
- Działamy w celu integracji połączeń transportowych.
- Wspieramy transformację w kierunku autonomicznych współdzielonych pojazdów miejskich.
Wsparcie
Do porozumienia przystąpiły największe firmy oferujące usługi współdzielenia takie jak Bla Bla Car, Keolis, Mobike, Zipcar, Uber czy Didi oraz uznane instytucje związane z ochroną środowiska, transportem i zrównoważonym rozwojem.
Powstawanie takich ruchów pokazuje, że rozwój miast będzie silnie związany z ludźmi i ich potrzebami a nie anonimowymi planami urbanistycznymi. Istotnym elementem przekształcających się miast jest lokalna produkcja energii wykorzystywanej także dla celów transportowych. Inicjatywa podjęta przez Robin Chase ma na celu wspierać miasta w realizowaniu każdego dnia zadań związanych z zapewnieniem transportu milionom mieszkańców. Celem działań organizacji jest zmiana status quo w transporcie a środkami mają być nowe technologie. Tempo w jakim pojawiają się innowacje jest bardzo dynamiczne i miasta powinny za innowacjami podążać. Jak czytamy na stronie organizacji jasne jest, że wiązać się to będzie z ryzykiem, ale obecny stan rzeczy nie daje szans na rozwój i zapewnienie mieszkańcom zdatnej do życia przestrzeni. Wspólne zasady dotyczące mobilności mają współgrać z potrzebami świadomych mieszkańców.
Shared mobility principles/Agata Rzędowska