W Orlenie jest zielone światło na odmrożenie projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku – pisze „Parkiet” zwracając uwagę na niski stopień ich zaawansowania.
Biuro prasowe Orlenu pytane przez gazetę giełdy o dalsze plany odnośnie morskiej energetyki wiatrowej odpowiedziało, że koncern ma koncesję na budowę zespołu morskich farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy 1200 MW. Jednocześnie jak czytamy „Parkiecie” przedstawiciele koncernu nie precyzują informacji o harmonogramie i zakresie inwestycji.
Gazeta giełdy zwraca uwagę, że inwestycje Orlenu w morską energetykę wiatrową na Bałtyku ogranicza brak umowy przyłączeniowej z PSE, a operator będzie mógł decydować o nowych przyłączeniach dopiero po odblokowaniu mocy innych dotąd niezrealizowanych projektów OZE na lądzie.
Cytowany przez „Parkiet” Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej wyjaśnia, że projekty posiadające jedynie decyzję lokalizacyjną potrzebują co najmniej trzech lat przygotowań i badań środowiskowych, a około dziesięć lat może zaś upłynąć, zanim rozpocznie się ich budowa. Dlatego perspektywa uruchomienia wiatrowych projektów Orlenu jest dość odległa.
Jak czytamy w „Parkiecie” wcześniej, około 2025 roku mogą rozpocząć prace farmy wiatrowe należące do Polenergii i Statoila oraz PGE.
Parkiet/CIRE.pl