Długoterminowy wzrost wartości Spółki, poprzez budowę docelowo największej polskiej grupy inżynieryjno-budowlanej i liczącego się podmiotu na rynkach zagranicznych – to główne założenie aktualnej strategii Rafako. Spółka chce konsekwentnie umacniać pozycję lidera, oferującego specjalistyczne usługi budowlane dla sektora energetycznego oraz branży gazu ziemnego i ropy naftowej.
Nowa strategia została opracowana z uwzględnieniem istotnych zmian w otoczeniu biznesowym Grupy Rafako oraz trendów obserwowanych na rynku energii, przemysłu, gazu ziemnego i ropy naftowej.
Zmiany kierunku strategii wynikają przede wszystkim ze zmian zachodzących na podstawowym rynku działalności Rafako, w szczególności z ograniczenia w Polsce inwestycji polegających na budowie dużych elektrowni węglowych – powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu Rafako. Wejście Rafako w strategiczny segment działalności Grupy PBG, który obejmuje usługi EPC oraz generalnego wykonawstwa w sektorze gazu ziemnego i ropy naftowej jest podyktowane zarówno perspektywami rozwoju jak i możliwościami związanymi z wykorzystaniem potencjału Grupy.
W ramach zaktualizowanej strategii Grupa Rafako zakłada osiągnięcie w tym segmencie – w horyzoncie 3 letnim – przychodów na poziomie 300 mln zł rocznie.
Cele strategiczne Grupy Rafako na lata 2018-2020 to:
- umacnianie pozycji na krajowym rynku energetyki poprzez samodzielną realizację lub udział w realizacji największych inwestycji w Polsce, uczestniczenie w projektach związanych z modernizacją infrastruktury energetycznej, cieplnej oraz dostosowaniem do regulacji BAT;
- wejście w sektor gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw poprzez wykorzystanie kompetencji, doświadczenia i referencji Grupy PBG;
- ekspansja działalności na rynkach zagranicznych w strategicznych segmentach działalności Grupy;
- rozwój stosowanych przez Grupę technologii, w szczególności technologii własnych;
- udział w rynku budownictwa przemysłowego;
- optymalizacja w obszarach zabezpieczenia i finansowania kontraktów;
- poprawa rentowności poprzez kontrolę i ograniczenie ryzyk projektowych
- osiągnięcie zdolności dywidendowej w 2020 roku.
– Polityka dywidendowa Rafako będzie możliwa do określenia po zakończeniu realizacji kontraktu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno – zapowiedziała Prezes Zarządu Rafako SA – Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań akcjonariuszy i zależy nam, żeby zdolność dywidendową osiągnąć już w 2020 roku.
Do realizacji celów strategicznych niezbędne jest odpowiednie przygotowanie organizacyjne Grupy, które ma na celu skoncentrowanie działalności na usługach zarządzania projektami w formule EPC oraz generalnego wykonawstwa w strategicznych dla działalności Grupy segmentach. Reorganizacja wewnętrzna Grupy dotyczyć będzie z jednej strony przejęcia kompetencji EPC w sektorze gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw, z drugiej , rozdzielenia działalności usługowej i produkcyjnej poprzez wydzielenie w ramach struktury Rafako, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Zakładu Produkcji Kotłów. Przejęcie kompetencji w segmencie ropy naftowej i gazu odbędzie się poprzez połączenie Rafako Engineering (spółka zależna w 51% od RAFAKO i 49% od PBG oil and gas) z PBG oil and gas (spółka zależna w 100% od PBG SA – podmiotu dominującego Grupy Kapitałowej PBG). Dodatkowo do transakcji zostanie włączona spółka PGL Dom (spółka zależna w 100% od Rafako), co ma na celu wzmocnienie bilansu i tym samym zdolności kredytowej połączonego podmiotu, w którym większościowy pakiet obejmie spółka Rafako. Takie rozwiązanie zwiększy zdolność ofertowania, pozyskiwania i realizacji projektów w ramach rozbudowanego obszaru kompetencji Grupy Rafako oraz w sposób naturalny pozwoli na rozwój działalności poprzez wykorzystanie synergii łączących się podmiotów. Wydzielenie Zakładu Produkcji Kotłów w ramach struktur Rafako ma na celu zwiększenie konkurencyjności tej działalności i jej znaczącą optymalizację, jak również ma na celu uporządkowanie struktury organizacyjnej.
Planowane zmiany reorganizacyjne w Grupie wymagają uzyskania odpowiednich zgód wierzycieli, zarówno po stronie spółki Rafako, tj. instytucji finansujących, jak również po stronie spółki PBG, tj. obligatariuszy – poinformowała Agnieszka Wasilewska-Semail – Zarządy Spółek zamierzają w najbliższym czasie wystąpić o te zgody.
Rafako