– Infrastruktura energetyczna jest narażona na cyberataki. Atakowane są instalacje na całym świecie – podkreślał David Christopher Blanco z firmy AUTOSOL podczas Szczytu Gazowego USA-Trójmorze odbywającego się w ramach konferencji GAZTERM 2018. Partnerem medialnym wydarzenie jest BiznesAlert.pl.
– W ostatnim czasie ilość cyberataków na infrastrukturę przemysłową i energetyczną w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 110 procent. W USA funkcjonują systemy reakcji na cyberatki w tych firmach, które są najbardziej na nie narażone. W 2015 roku odnotowano 189, a w 2016 roku aż 700. Problem tak się nasilił, że USA stworzyły specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa. To pierwsze ostrzeżenie – powiedział gość konferencji.
Podkreślił, że cyberataki były stosowane nie tylko wobec amerykańskiej infarstruktury. W tym kontekście przypomniał atak na ropociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan. – Wówczas strona atakującą zamknęła jeden z zaworów powodując wzrost ciśnienia, który doprowadził do wybuchu. Zablokowano również sygnały ostrzegawcze przez co operator nie wiedział o zdarzeniu. Dowiedział się o nim dopiero po 20 minutach. Uważano, że to wypadek, ale dopiero później zdano sobie sprawę, że był to atak hakerski i tego rodzaju wydarzenia mają charakter aktów terrorystycznych – powiedział.