– Brama Północna to element szerszej strategii, która wkomponowuje się w ideę Trójmorza – podkreślał prezes Polskiego LNG z Grupy Gaz-System Paweł Jakubowski podczas Szczytu Gazowego USA-Trójmorze odbywającego się w ramach konferencji GAZTERM 2018. Partnerem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.
Jak zaznaczył, Europa Środkowo-Wschodnia będzie wykorzystywała coraz więcej gazu. – Może być wykorzystywany jako źródło niskoemisyjnego pozyskiwania energii. Wobec tego LNG będzie odgrywać kluczowe znaczenie – mówił.
W trakcie wystąpienia podkreślił, że polski rynek gazu rozwija się stabilnie. – W ostatnich latach widać jak stabilnie krok po roku idzie do góry. W ubiegłym roku przesłaliśmy (gazociągami przesyłowymi – przyp. red.) 19 mld m sześc. co oznacza, że rynek rozwija – powiedział.
Według prezes Jakubowskiego gaz może być wykorzystywanych nie tylko w dużych projektach, jak np. Elektrownia Dolna Odra, ale również tych o mniejszej skali. – Takich, które wykorzystują LNG w miejscach, w których nie jest dostępna sieć dystrybucyjna czy przesyłowa. 40 procent kraju nadal jest niezgazyfikowane. Istnieje potencjał, aby LNG w niezgazyfikowanej formie było dostarczane tam, gdzie nie ma infrastruktury liniowej. Jest wiele projektów, które dosycają rynek, m.in. lokalne stacje LNG – stwierdził.
Gość konferencji wspomniał również o projekcie Bamy Północnej realizowanym przez Polskę. – Jest on odpowiedzią na zachodzące zmiany. Chcemy aby przez Baltic Pipe i rozbudowę terminalu sprowadzić do Polski gaz z nowych, konkurencyjnych źródeł i w pełni zastąpić istniejące kierunki dostaw. Pod względem technicznym będziemy mogli zaoferować 17,5 mld sześc. rocznie, co w zasadzie odpowiada krajowemu zapotrzebowaniu. Brama Północna jest elementem szerszej strategii i elementem synergii między innymi projektami. Chodzi o to, aby zarówno zapewnić odbiór paliwa, ale także ewentualną ewakuację na rynki ościenne poprzez rozbudowywaną sieć interkonektorów – mówił prezes Polskiego LNG z Grupy Gaz-System dodając, że Brama Północna „bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję Trójmorza”.
Dlatego też spółka chce rozbudować terminal i zwiększyć jego funkcjonalność. Może to umożliwić m.in. budowa trzeciego zbiornika. – Uruchomiliśmy projektowanie. W tym roku na jesieni ogłosimy kluczowe przetargi tak, aby na początku 2019 roku podpisać kontrakty wykonawcze. Trzeci zbiornik oznacza większą elastyczność i możliwość oferowania większej liczby usług. Na razie mówimy o zapewnieniu przepustowości terminalu na poziomie 7,5 mld m sześc. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę i, jeżeli rynek będzie chciał szerszej wykorzystywać terminal, podejmiemy wzywanie dalszej rozbudowy – mówił prezes Jakubowski.