EnergetykaOZE

Polska walczy o własną drogę transformacji energetycznej (RELACJA)

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Unia Europejska zmienia energetykę. Polska nie chce zostawać z tyłu, ale potrzebuje wsparcia transformacji ku Odnawialnym Źródłom Energii. To wnioski z panelu poświęconego przyszłości sektora, który odbył się w trakcje Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

Žygimantas Vaičiūnas, litewski minister energetyki powiedział, że Unia Europejska musi podejmować racjonalne decyzje co do przyszłości. – Cele OZE można korygować. Tempo naszych decyzji i kompromisów powinno być szybsze, ponieważ widzimy jak szybko odbywają zmiany w dziedzinie technologii i musimy dostrzec efekty uboczne tych procesów dla gospodarki. Cieszymy się na rozmowę o amortyzacji. Chcemy osiągać cele OZE, Polska jest dla nas wzorem. Nie jesteśmy mniej ambitni od Europy Zachodniej – mówił. Dodał, że transformacja energetyczna nie sprowadza się wyłącznie do cyfr. – To jest realna zmiana w życiu ludzi – zakończył swoją wypowiedź litewski minister energetyki.

Jako następny zabrał głos europoseł Claude Turmes z frakcji Zielonych: – W Parlamencie Europejskim pracujemy nad tym, żeby Polska i region były mniej zależne od Rosji, dlatego popieramy budowę gazociągu Baltic Pipe, okazując w ten sposób solidarność. Na świecie trwa wyścig o prym we wprowadzaniu odnawialnych źródeł energii. Kiedy w Brukseli mówimy o innowacjach, to najczęściej w kontekście państw nordyckich. To trzeba zmienić. Jestem jednak optymistą i uważam, że Polska ma spory potencjał – mówił.

Prezes PGE Henryk Baranowski powiedział, że część floty produkcyjnej grupy osiągnęła taki wiek, że będzie musiała zostać wyłączona, ale jednocześnie trzeba zapewnić stałość dostaw. – Dlatego PGE i inne koncerny podjęły decyzję o inwestycjach, przede wszystkim w Opolu i Turowie. Nasi klienci muszą czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o poziom cen. Dodatkowym wyzwaniem dla nas jako grupy są pakiety unijnych regulacji, jak EU ETS czy Pakiet Zimowy – mówił Henryk Baranowski.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk w swoim wystąpieniu powiedział, że Polska prędzej czy później osiągnie cele w zakresie energetyki wyznaczone przez Unię Europejską, ale zrobi to swoją drogą. Tauron w tym celu chce wykorzystywać dalszą współpracę ze start-upami i inwestycje w innowacje – Mottem Unii Europejskiej jest „jedność w różnorodności”, więc chcemy znaleźć własny sposób na transformację energetyczną. Partner, który działa w dobrej wierze, na pewno to zrozumie – powiedział Grzegorczyk.

Prezes Enei Mirosław Kowalik powiedział, że koncerny energetyczne w poszukiwaniu stabilności oczekują stałych zasad rządzących rynkiem. – Każde państwo członkowskie powinno mieć prawo do własnej drogi. Mamy politykę klimatyczną i system ETS, który miała wywołać impuls inwestycyjny w OZE, co się udało. Są jednak one zbyt kosztowne dla przedsiębiorstw. Elementy takie jak rynek mocy pojawiają się wszędzie w Europie i prawdopodobnie będziemy prowadzić swoją transformację energetyczną w podobny sposób jak Niemcy. Od OZE nie ma powrotu i bardzo dobrze. Pozostaje pytanie, czy firmy energetyczne są w stanie inwestować tak, by nie przegrzewać pewnej koniunktury – mówił Kowalik. Dodał, że warto skupić się też na energetyce rozproszonej. Wspomniał również o elektromobilności – Żeby wprowadzić ten projekt w życie, konieczne będzie zbudowanie nowej infrastruktury.

Dyskusję podsumował minister Tchórzewski: – Wszystkich nas łączy troska o przyszłość i powodzenie Unii Europejskiej jako wiekiego przedsięwzięcia gospodarczego. Inwestując dużo pieniędzy w ochronę klimatu, trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości energii na potrzeby rozwoju. Ważna jest efektywność energetyczna i cieplna, które przyniesie nam oszczędności. Jesteśmy na dobrej drodze. Wypełniajmy nasze ambicje, ale umiejmy też je wyhamować – zakończył minister.


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X