Rosja i Chiny podpisały cztery umowy przewidujące budowę czterech bloków energetycznych z reaktorami typu VVER-1200 w Xudabao i Tianwan, współpracę w projekcie pilotażowym reaktorów prędkich CFR-600 oraz dostawę części RITEG (radioizotopowego generatora termoelektrycznego) do chińskiego programu badań księżycowych. Ceremonia podpisania odbyła się 8 czerwca w Pekinie i wzięli w niej udział prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping.
Dwie z podpisanych umów dotyczą budowy dwóch bloków energetycznych w nowej lokalizacji w Xudabao oraz dwóch dodatkowych bloków w Tianwan (bloki nr 7 i 8). Rosja dostarczy reaktory VVER-1200 i całość urządzeń towarzyszących.
Dyrektor generalny Rosatomu, Alexey Likhachov, powiedział, że w trakcie „długotrwałej współpracy z naszymi wiarygodnymi partnerami” – China’s Atomic Energy Authority, National Energy Administration i China National Nuclear Corporation (CNNC) – „osiągnęliśmy bezprecedensowy poziom zaufania” .
Trzecia umowa przewiduje dostawę wyposażenia, paliwa i usług dla opracowanego przez CNNC jako projekt pilotażowy reaktora prędkiego CFR-600. Czwarta dotyczy dostarczania radionuklidowych jednostek cieplnych (UHR) wykorzystywanych jako części radioizotopowych generatorów termoelektrycznych do zasilania urządzeń w programie kosmicznym Chin, w szczególności w eksploracji księżycowej, jak podał Rosatom.
Bloki energetyczne Tianwan 1 i 2 zostały uruchomione w 2007 r. i generują ponad 15 TWh energii elektrycznej rocznie. Blok 3 został podłączony do sieci 30 grudnia i ma wejść do eksploatacji komercyjnej jeszcze w tym roku.
Projekt elektrowni Tianwan oparty jest na rosyjskim projekcie AES-91 z reaktorem VVER-1000, który w pełni spełnia obecne wymagania regulacji chińskich, rosyjskich, a także przepisów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, stwierdził Rosatom. Budowa zakładu jest prowadzona przez Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC) we współpracy z rosyjskim Atomstroyexport. JNPC stanowi joint venture pomiędzy CNNC (50 proc.), China Power Investment Corporation (30 proc. ) i Jiangsu Guoxin Group (20 proc.).
Rada Państwa wydała zgodę na trzecią fazę elektrowni Tianwan (bloki nr 5 i 6) – oba z reaktorami o mocy 1080 MWe typu ACPR1000 zaprojektowanymi w Chinach – w dniu 16 grudnia 2015 r. Pierwszy beton związany z bezpieczeństwem jądrowym został wylany na budowie bloku nr 5 jeszcze w tym samym miesiącu, a na bloku nr 6 we wrześniu 2016 r. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji bloku nr 5 ma się rozpocząć w grudniu 2020 r., a bloku nr 6 w październiku 2021 r.
World Nuclear News , CIRE.PL